איגרוף |

נוק-אאוט ב-42 סיבובים

אחרי שמונה שנים, שלושה ניסיונות מאכזבים ולא מעט מחשבות על פרישה, סוף סוף הכניע חואן מנואל מארקס את הנמסיס מני פאקיאו

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

חואן מנואל מארקס עמד על סף ייאוש לפני 13 חודשים. גם הקרב השלישי שלו מול מני פאקיאו הסתיים בתסכול, הפעם אחרי הפסד שני ברציפות בהחלטת שופטים. "אני פשוט לא יודע מה עוד עלי לעשות כדי לשנות את דעתם", אמר תוך הרהור בפרישה, "קשה להילחם נגד יריב וגם נגד שלושה שופטים. אני חושב שגם אם אפיל את פאקיאו, הם ירימו אותו ויתנו לו את הניצחון".

ובכן, מארקס התבדה. אתמול לפנות בוקר באותו אולם, "MGM גראנד ארינה" בלאס וגאס, איש לא ניגש להרים את פאקיאו כאשר התרסק לקרשים בשלהי הסיבוב השישי. שופט הזירה אפילו לא טרח להתחיל בספירה. מארקס סוף סוף השיג את שחיפש. "זה אחד מניצחונותיי הטובים ביותר", הכריז המקסיקאי, "אני שמח שלא פרשתי בשנה שעברה. כעת אני מרגיש נהדר על כך שלא הותרתי ספק בצורה שבה ניצחתי את מני".

19 שנים נמשכת הקריירה המקצוענית של מארקס בן ה-39. שמונה מהן הקדיש לחיפוש אחר הניצחון על מי שהוגדר כמתאגרף הטוב בעולם בכל המשקלים, החל בתיקו ב-2004 ודרך צמד הפסדים בהחלטות שיפוט מעוררות מחלוקת. באפריל חזר לזירה, כשניצח את האוקראיני סרגיי פרדצ'נקו כדי לזכות בתואר במשקל מעורב-קל של WBO. זה מתגמד לעומת מה שעשה אתמול.

מארקס מוריד את פאקיאו לקרשים. הפעם השופט אפילו לא טרח להתחיל בספירהצילום: אי-אף-פי

16,348 הצופים באולם ­- ביניהם מיט רומני, מייק טייסון, סטיבן סיגל ומג'יק ג'ונסון -­ זכו לתמורה מלאה לכספם. כך גם הצופים בטלוויזיה. "אני לא חושב שהיה אחד שראה את הקרב ולא נדהם", אמר האמרגן בוב ארום. הוא צדק. פאקיאו הסתער מהפתיחה. מארקס, חסון מאי פעם, ידע להתחמק ולהגיב כהרגלו בהתקפות נגד. אחת כזו, בסיבוב השלישי, שלחה את פאקיאו לקרשים, בפעם הראשונה בכל 39 הסיבובים ביניהם.

לכתבות ולעדכונים נוספים הצטרפו לפייסבוק של "ספורט הארץ"

תגובת פאקיאו, בן 34 בעוד שבוע, היתה תזכורת לימיו הגדולים. בסיבוב החמישי הגיע תורו לשלוח את מארקס לקרשים ובסיבוב השישי החליפו השניים סדרת מהלומות, כשהמקסיקאי מדמם מפניו, אפו שבור. שנייה לסיום הסיבוב, הוביל הפיליפיני בנקודה בכרטיסי הניקוד של שלושת השופטים. הוא הנחית 94 מהלומות מול 51 של מארקס. ה-52 היתה המכרעת. פאקיאו ניסה לתקוף והתקרב ליריבו, כשימנית לפרצופו שיטחה אותו, פניו לרצפת הזירה. "תמיד עבדנו על האגרוף הזה", יספר מארקס, "הרגשתי שמני מנסה להכריע את הקרב וידעתי שיישאר חשוף".

פאקיאו שכב במשך דקה, אולי שתיים, שעה שאשתו בוכה לצד הזירה בזרועות של ארום והקהל, ­ רובו בעד מארקס, ­ חוגג עם המתאגרף שלו. לבסוף, ניגשו אנשי הצוות של פאקיאו לבחור המעולף וסייעו לו לקום. אחד מהם סיפר שאינו יודע היכן הוא נמצא. את הערב יסיים המתאגרף הגדול, שזכה בתארים בשמונה קטגוריות משקל, בבדיקת ראשו בבית חולים. יעדו הבא אינו ברור. "ייתכן שפרישה, ייתכן שקרב חוזר", אמר מאמנו פרדי רואץ', "איני בטוח לאיזה כיוון נלך. זה תלוי בשאלה איך הוא מרגיש ומה ברצונו לעשות. אם אראה סימני הידרדרות, אייעץ לו לפרוש".

מארקס חוגג. "תמיד עבדנו על האגרוף הזה"צילום: אי-אף-פי

הוא כבר במדרון. זהו ההפסד השני ברציפות של פאקיאו, והפעם ­ בניגוד לקרב מול טימותי בראדלי ביוני ­ כבר לא מדובר בשיפוט מעורר מחלוקת. הירידה במצבו הפיסי התבטאה בבירור מול יריב שעבד על התחזקות באותו פן. זו לא מגמה שיהיה קל לשנות, אך היא לא מנעה מפאקיאו להתחיל לדבר על קרב נוסף מול מארקס. "עשיתי את המיטב", קבע, "התחלתי לחוש ביטחון עצמי, ואז הפכתי בלתי זהיר. לא ציפיתי לאגרוף הזה".

הוא לא היחיד. בפיליפינים התאספו עובדי הצלה ופליטים מאסון הטייפון לצפייה משותפת בקרב של אלילם. כדברי דובר אחת העיירות הפגועות, "זה היה כאילו שהוכו על ידי טייפון נוסף".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ