גולף

טייגר וודס, מעכשיו אסור לך להטיל עוגן

שינוי בחוקת הגולף מאיים לאסור את השימוש בחבטות עוגן. הטהרנים - בראשם גולפאי העל - תומכים בהצעה, בעוד אחרים חוששים לפרנסתם

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

דמיינו מצב בו נמנעת מכדורגלנים הזכות להשתמש בהטעייה שהפכה לשגרה עבור חלקם, שתרגיל הנמצא בשימוש קבוע של קבוצות כדורסל מוצא מחוץ לחוק, שעל טניסאים כרפאל נדאל מוטלת הגבלה על מידת הספין בחבטות. כך מרגישים כיום גולפאים רבים בעולם. לפחות 15% מהם.

באופן כללי ביותר, משחק הגולף מחולק לשניים: חבטות ארוכות שמטרתן להביא את הכדור אל המדשאה הקצוצה סביב הגומה ("גרין"), ומשם חבטות קצרות בניסיון להטביע אותו. כבר בשנות השלושים נראו גולפאים המשתמשים במה שמכונה "חבטת עוגן" באזור הגומה. בחבטות הללו, השחקנים משעינים את ידית המחבט על חלק מגופם – בטן או חזה, למשל – ובכך מסייעים לייצובו בעת החבטה. פה ושם נרשמו הישגים על ידי שחקנים שחבטו בצורה הלא קונבנציונלית. במקביל, נוצרו מחבטים ארוכים מהרגיל שמאפשרים להשתמש בחלק עליון יותר של הגוף כעוגן. ב-1989 הם אף זכו לאישור בחוקת המשחק. חלק מהשחקנים כיום הטביעו איתם כדורים כל חייהם.

עתה, מוטל איום על הדרך שהם רגילים לשחק גולף. לאחרונה הודיעו מועדון הגולף "רויאל & אנשנט", האחראי לחוקת המשחק ברוב העולם, ואיגוד הגולף האמריקאי (USGA) כי החל מ-2016 ייאסר השימוש בחבטות עוגן. איסור על מחבטים ארוכים, שנרמז קודם לכן, לא יוטל, אבל המשמעות זהה. לכל הגורמים בענף ניתנו שלושה חודשים להגיש הערות עד לאישור החוק. והן רבות.

וודס, מתומכי ההצעה. "אני מאמין שהאמנות היא להניף את המחבט ולשלוט בעצבים"צילום: רויטרס

"אעשה מה שנדרש כדי לגונן על עצמי והבחורים בסבב, מה שזה לא יהיה", הצהיר הגולפאי האמריקאי קיגן בראדלי, "עלינו להתאגד למען זה. אנחנו באותה סירה. השקענו שעות רבות באימונים, ועכשיו הם אומרים שזה לחינם. לאסור זאת אחרי שזכינו במייג'ור זה לא ייאמן, כך התאמנו והתפרנסנו. יהיה עצוב שאנשים יסתכלו לאחור, יראו את הישגינו ויחשבו 'אה, זה לא צריך להיחשב'".

באופן אירוני, ייתכן שלבראדלי יש חלק משמעותי באיסור. ב-2011 הוא היה לראשון שזוכה בטורניר מייג'ור תוך שימוש בחבטות עוגן. השנה הלכו בעקבותיו ווב סימפסון וארני אלס. לדברי USGA, בדיקה שנעשתה מצביעה על עלייה גדולה במספר חובטי העוגן, מ-6% בין 2006 ל-2010 ועד 15% השנה. בנוסף, הסגנון הפך למועדף הן בקרב הכוכבים העולים והן אצל הצעירים שירכיבו את הדור הבא בענף. הנתונים והצלחתם החדשה של שחקני עוגן שכנעו את ראשי הענף לנקוט בפעולה. "אנו מאמינים ששחקן אמור לאחוז במחבט הרחק מגופו ולחבוט בו באופן חופשי. גולף הוא משחק של מיומנות ואתגר", מצהיר מייק דייויס, מנכ"ל USGA.

לכאורה, חבטת עוגן עשויה לסייע בהפחתת הרעידות בהשוואה למצב בו אוחז השחקן במחבט בשתי ידיו בלבד. גרג נורמן הוותיק מנתח: "אני מאמין שהפן הגדול במשחק, בעיקר בעת לחץ, טמון בעצבים ובדרך שהראש והמוח מתחברים לשרירים. לפעמים לאנשים יש נטייה לעווית קלה או ששריריהם מתכווצים. שליטתך בגוף שולטת בחבטה. חבטת עוגן עוצרת את התהליך והופכת אותו לקל יותר".

השאלה, כפי שתוהה ברנהארד לאנגר, "אם זה כל כך קל, למה לא משתמשים בו 90% מהמקצוענים?". יש שחקנים שעברו לחבטות עוגן במהלך הקריירה וזכו להצלחה, כמו בראדלי ואדם סקוט. פול אייזינגר חווה תקופה קשה כשנכנס ב-1999 לחנות גולף ומצא מחבט ארוך. "הוא הגיע לבטני, היכיתי בתוך החנות ודייקתי בהכל, ואז יצאתי החוצה ודייקתי בהכל", סיפר. תוך זמן קצר זכה אייזינגר בטורניר. מאז, לא זכה בדבר. "זה יכול לעזור, אבל לא לכולם", הוא אומר. "לזמן מה, חבטתי רע יותר עם מחבט הבטן", מספר ביל האס, שחובט בשתי הצורות, "זו פשוט עוד דרך לנסות להטביע כדור".

לחדשות ועדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

נדמה שעבור טהרני המשחק, זה יותר מכך. קולו של טייגר וודס, מאמין בראדלי, היה משמעותי בדחיפת ראשי הענף לפעולה. "אני מאמין שהאמנות היא להניף את המחבט ולשלוט בעצבים", אומר וודס, "לעשות זאת מנקודה קבועה זה לא במסורת של המשחק. אנחנו מניפים את כל 13 המחבטים האחרים. זה צריך להיות זהה". "קיימת עלייה דרסטית. אנחנו רואים אנשים שמסוגלים להטביע כדור בצורה מושלמת בדרך הרגילה, שחושבים שחבטות עוגן יעניקו להם יתרון", אומר פיטר דוסון, מנכ"ל "רויאל & אנשנט", "העניין הוא להגדיר את המשחק ולהגדיר מה היא חבטה. אנחנו מאמינים שגולף מיועד להיות משוחק כשהידיים והזרועות רחוקים מהגוף. השינוי מיועד לאינטרסים ארוכי הטווח שלו".

אחרים סבורים שהם דווקא ייפגעו. בסבב האמריקאי (PGA) מתנגדים להצעה ומציעים "לשקול את ההשפעה על ההנאה של אנשים מהמשחק ומהצמיחה שלו". סקוט ואחרים מציעים להטיל מגבלות דווקא על המחבטים המיועדים לחבטות ארוכות, שהפכו קלות מדי לטענתם. לדבריהם, חרף העלייה במספר המשתמשים בהן, אין כל הוכחה שחבטות עוגן אכן מועילות. גם שחקנים שאינם משתמשים בחבטות עוגן הביעו הבנה עם התלונות של אלו שכן.

מה שברור, הדבר יצריך שחקנים להסתגל. עבור גואן טיאנלאנג, סיני בן 14 שזכה בעזרת חבטות עוגן באליפות החובבנית של אסיה והפסיפיים והבטיח את מקומו במאסטרס בשנה הבאה, זה לא יהיה מסובך מדי. ותיקים יותר עלולים להתקשות. בעוד בראדלי מתחיל לדבר על החוק בהשלמה, ותיקים כמו טים קלארק וקרל פטרסון מאיימים בצעדים משפטיים. "אם יאסרו את זה, ארגיש כאילו אני בפיגור של 16 שנה", אומר פטרסון. "אנחנו מדברים על פרנסתם של אנשים", מזכיר אלס.

בינתיים, נמצאים כולם בשלב ביניים. דבר שייאסר בעתיד, ניתן עוד לשימוש. "מה אם משתמשים בחבטות עוגן יזכו בארבעת המייג'ורים הבאים? הם עושים משהו בידיעה שיהיה בלתי חוקי", תמה ג'ף אוגילבי. ג'ק ניקלאוס הוותיק לא מתרגש מדבר. "הם ילמדו להתאים את עצמם", אמר מלך הזכיות במייג'ורים לערוץ הגולף, "היו לנו שינויים עם כדורים, ראשי עץ. שחקנים הסתגלו ויסתגלו לזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ