בייסבול |

היהודי עם השם היווני שכבש את ניו יורק

משפחתו של קווין יוקיליס הגיעה לארה"ב אחרי דרך מרגשת ומפותלת, וכעת, בגיל 33 חתם הכוכב ביאנקיס, תוך שהוא מקפיד להיצמד למאפייני דתו

ריצ'ארד סאנדומיר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריצ'ארד סאנדומיר, ניו יורק טיימס

העובדה שלניו יורק יאנקיס אוהדים יהודים רבים ידועה כבר שנים, ואלו תמיד ישמחו לקבל בברכה שחקן יהודי לקבוצה. למרות שהבייסבול האמריקאי לא שופע בשחקנים יהודים, תמיד כשמתגלה יהדותו של השחקן, קיימת התפעמות מרצונו לשמר את המסורת, ולהיצמד למאפייני הדת היהודית.

במשך שנים היה שחקן הבייסבול קווין יוקיליס דמות מובילה בהקשר הזה, מה שסיפק גם לא מעט חומר לבידור בארה"ב. ב-2006, עת ביקר בתא הטלוויזיה של הבוסטון רד סוקס, הופתע השחקן והקומיקאי, דניס לירי, לגלות כי שחקן הבסיס הראשון של הקבוצה, הנערץ עליו כל כך, ואוחז בשם יווני להפליא, הינו למרבה התדהמה, יהודי. לירי לא ידע כיצד לאכול את הסיפור הזה.

"יוקיליס, הוא ילד יווני, נכון?" שאל לירי. כשנאמר לו שיוקיליס הוא יהודי, לירי הגיב בדרכו ההומוריסטית: "זה פנטסטי. זה בסך הכל מרחק בקבוק וויסקי אחד מלהפוך לאירי קאתולי. להם יש את ה'מאנישוויץ', לנו יש את ה'ג'יימסון'. זה אותו דבר. איזה יופי! יש לנו שחקן בסיס ראשון יהודי!".

הסיפור של משפחת יוקיליס דומה מאוד לסיפורים מסורתיים אחרים של משפחות יהודיות, ומכיל בתוכו כמה שינויי שמות לאורך הגלגלולים וכמה מסעי רדיפות במזרח אירופה. כעת, כשקווין, השחקן הוותיק בן ה-33, חתם ביאנקיס, יש סיבה למסיבה בעיר ניו יורק. הצטרפותו זוכה לאהדה ותהודה רבה בשוק הניו יורקי, וזאת בעיקר לאור האוהדים היהודים הרבים, שחולקים עם יוקיליס עבר משותף, וסיפורי הגירה דומים לארה"ב.

השם המקורי של המשפחה לא היה יוקיליס. אפילו רחוק מזה. "יש כל כך הרבה סיפורים על מה שקרה עם המשפחה", אומר מייק יוקיליס, אביו של קווין, בשיחת טלפון השבוע, בהתייחס לעובדה שכמות הסיפורים על מה שקרה בצד השני של האוקיינוס האטלנטי לפני למעלה מ-100 שנים רבה מכמות התיעוד הממוסמך. "אבל אנחנו הסכמנו על אחד", הוא מוסיף.

לפי אותו סיפור, אי שם בראשית העשור הראשון של שנת 1800, היה בחור צעיר אשר נשא את שם המשפחה וינר, ועל פי האגדה הוא בעצם סבא הרבא של הסבא רבא של יוקיליס, דור לפה, דור לשם... אותו בחור התגורר במה שהפך עם השנים לרומניה, ולאור החשש מהקוזאקים, שלא אהבו את היהודים בלשון המעטה, ולאור רצון הצבא לגייסו כבר בגיל 16, בחר לעזוב ליוון.

"ככל הנראה, היה אז חבר משפחה בעל שם דומה ליוקיליס", ממשיך מייק בסיפור. "שנים מאוחר יותר, כשאותו וינר רצה לחזור הביתה, הוא ידע שעם השם וינר לא ייתנו לו להיכנס לרומניה, והוא ייזרק לכלא. אז הוא החליט להשתמש בשם יווני, ובחר ביוקיליס. בחזרתו לרומניה, הוא פגש בחורה, עמה התחתן והם התחילו להביא ילדים. כך, עם המשך הדורות, נשמר השם יוקיליס".

הדוד, אדוארד יוקיליס, מאשר את הסיפור, ומספר כי "לאורך השנים לא זכור לי אף קרוב משפחה שהציע לחזור לשם וינר. גדלנו עם השם הזה, כולם חשבו שאנחנו יוונים, אבל זה היה נראה לנו הגיוני ולא חשבנו לשנות את השם".

אגב, שינוי השם לווינר, היה מביא לכך שלא היינו זוכים לשמוע את השאגה "יוווווווווווק!", שהיתה כל כך מוכרת ביציעי הבוסטון רד סוקס, בתקופה שלאחר השתלטותו של יוקיליס על מקום בהרכב הרד סוקס.

נחזור לסיפור משפחת יוקיליס. אביו של האב מייק, צורף במקצועו, עזב בזמנו את רומניה, ביחד עם 10 אחיו, והם הגיעו לארה"ב, לאחר שעברו גם דרך קנדה. חלק מהאחים התמקם בסינסינטי, שם יש למייק עסק גדול בתחום התכשיטים, שם גם גדל קווין. כילד, קווין אף עבד בעסק לצד אביו, במקביל לניסיונו לפתח קריירת בייסבול. "קווין לא אהב לעבוד בזה, אבל כל הזמן אמרתי לו שכדי לצאת מהעסק הוא יהיה חייב להפוך לשחקן בייסבול טוב...".

עניין היהדות של קווין יוקיליס מהווה חידה וסיפור מעניין בפני עצמו. על פי חוקי היהדות בישראל, אדם שנולד לאמא יהודיה, הנו יהודי. כך למשל, שחקן המילווקי ברוארס, ראיין בראון, אינו יהודי, למרות שאביו יהודי ונולד בישראל והוא אף איבד כמה קרובי משפחה בשואה, וזאת מכיוון שאמו קתולית. לעומתו, שחקן העבר ראלף בראנקה, גילה רק בשנה שעברה, עת חגג 85, שאמו, אשר גידלה אותו כקתולי, היתה יהודיה. מה שהופך גם את בראנקה עצמו ליהודי. אולם לא כולם "מכירים" בכך, לאור אמונותיו והדרך בה חי כל חייו.

אצל יוקיליס קיימת אי בהירות בעניין. אמו, קארולין, ילידת מערב וירג'יניה, לא גודלה כיהודיה, והתגיירה לאחר נישואיה למייק. מבחינת המשפחה מעולם לא היה ספק שקווין יהודי, והוא חגג בר מצוה בגיל 13, בשנת 1992, בבית כנסת קונסרבטיבי בסינסינטי.

"קווין גם יודע לקרוא עברית בניגוד לשאר בני המשפחה", מספר האב בגאווה. הרב ארווין ווייז, התייחס לתלמידו לשעבר: "כולם בסינסינטי אוהבים את קווין וגאים בו, במיוחד בקהילה היהודית. הפעם האחרונה שראיתי אותו היתה בטקס כאן אצלנו לפני כמה שנים, ואני מקווה לראותו בקרוב באחד הערבים שמארגן דודו, בעל מסעדה בעיר.

יוקיליס מאוד אהוד בקהילה היהודית האמריקאית ככלל, וסקוט באראניק, מפעיל אתר אינטרנט שעוסק בחדשות על שחקנים יהודים בבייסבול, אומר שיוקיליס מתמודד היטב עם מעמדו: "הוא תמיד לבש את יהדותו בגאווה". הסיפור הבא תומך בכך. במהלך 2009, שחקן הטקסס ריינג'רס, יאן קינסלר, שאביו יהודי, ובעקבות זאת הוא אימץ את הדת באהבה, מספר כיצד יוקיליס בירך אותו במהלך המשחק, כשדרכיהם נפגשו, ב"פסח שמח או משהו דומה. קווין לגמרי בקטע של היהדות". עכשיו גם הרבה אוהדי בייסבול בניו יורק יהיו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ