הבריטים כורתים ענפים ומכבים את האש האולימפית

חלוקת ההקצבות לקראת אולימפיאדת ריו הבהירה שהבריטים מעוניינים לשמור על ההישגים מלונדון, גם על חשבון ענפים שלמים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

שלוש שנים לפני המשחקים האולימפיים בלונדון, ערכו באיגוד הספורט הבריטי בחינה מחודשת של הענפים. חלקם זכו לתוספת מימון, אחרים איבדו חלק ממנו. ביניהם היה טניס השולחן, שנותר עם 1.2 מיליון ליש"ט לשנים המובילות ללונדון 2012, חצי מהתקציב המקורי. "היתה לכך השפעה גדולה", סיפרה השחקנית ג'ואנה פארקר, "לפני הקיצוצים היו לנו מאמן פיסיות, מעסה, פסיכולוג. כל הדברים הללו קריטיים ברמה הזו". עכשיו נראה אותם מנסים לעשות משהו עם מימון המסתכם באפס, לאחר שהשבוע פורסמו הסכומים שיוקצו לכל ענף.

אתלטיקה - 26.8 מיליון ליש"ט, תוספת של 1.7 מיליון; איגרוף - 13.8 מיליון, תוספת של 4.2 מיליון; אופניים - 30.6 מיליון, תוספת של 4.6 מיליון; חתירה - 32.6 מיליון, תוספת של 5.3 מיליון. לא מעט ענפים ומקצועות בבריטניה יזכו לתוספת תקציב מאיגוד הספורט המקומי לקראת ריו 2016. אחרים נרשמו כמפסידים. חלקם, ­ כמו שחייה, בדמינטון וג'ודו, ­ יקבלו פחות מבעבר. חמישה ענפים איבדו את כל המימון: כדורסל, כדוריד, טניס שולחן, כדורעף באולם והיאבקות.

"בזמן שאני מבין את הצורך להשקיע בענפים שזכו במדליות, איני מבין איך אפשר לזרוק החוצה את כל השאר", אמר דן האנטר, שחקן הנבחרת בכדורעף, ל"בורנמות' אקו", "אני לא מבין מה עלינו לעשות. לא קיבלנו דבר, לא נשארה לנו מורשת מהאולימפיאדה. לא ביקשנו 30 מיליון כמו האופניים, אלא הזדמנות לתכנן לחמש-שש שנים, ואז אולי נוכל לזכות במדליה. כל העבודה הקשה היתה לשווא".

מורשת אכן היתה מלה עליה חזרו בבריטניה שוב ושוב לקראת לונדון. כעת היא מהווה חלק ממנטרה חדשה. המטרה היא להפוך למארחת הראשונה שמצליחה להגדיל את כמות המדליות שלה כעבור ארבע שנים. מספר הקסם הוא 66, היעד המינימלי בריו. ליז ניקול, מנכ"לית איגוד הספורט, מציירת זאת כך: "כדי להבטיח מורשת של ביצועים ברמה גבוהה, וכך לשחזר את ההופעות מעוררות ההשראה, העדיפות היתה להביא את המשאבים הנכונים לספורטאים הנכונים ומהסיבות הנכונות".

הענפים הנכונים הם אלה שעמדו בצפי מהם בלונדון. האחרים השיגו פחות מהמצופה, בין אם במספר המדליות ובין אם בהישגים קטנים בהרבה כמו מעבר שלב או צבירת ניצחון. נבחרות הכדוריד והכדורעף לגברים ולנשים הופיעו במשחקים בפעם הראשונה, ורק בגלל שהמארחת רשאית לשלוח נציגות בכל ענף. חלקן ממש נבנו מאפס. הענפים הללו לא מפותחים מספיק כדי לרשום הישג, לעתים אפילו ניצחון. עבור הספורטאים הלוקחים בהם חלק, זה לא אמור היה להיות העיקר. הם נלכדו בחלום המורשת וראו הזדמנות לקדם את האהבה שלהם.

חלקם גם זכו לכך. מספר הבוגרים המשחקים טניס שולחן בבריטניה גדל בעשרות אלפים, לכ-115 אלף, בנוסף למאות אלפים בבתי ספר. מספר שחקני הכדוריד הגיע ל-11,000, יותר מפי שלושה מהמצופה. עתה, תוהה שחקן הכדוריד כריס מקדרמוט, "למה יכולים הילדים הללו לשאוף? אני מרגיש כאילו הטעו ורימו אותנו. כל התווית והמטרה של המשחקים היתה מורשת, והכדוריד הראה שאנחנו מסוגלים לכך". "מורשת? אנא הסבירו. נתתי הכל ויותר כי האמנתי להבטחות שלכם", כתבה בטוויטר שחקנית הכדורעף מריה ברטלי. יחד עם חברותיה, מצאה ברטלי בשנים האחרונות דרכים להתגבר על המימון הנמוך גם כך של נבחרתן, כמו מסע אופניים לגיוס כספים ושיתופי פעולה עם בתי ספר.

המימון האולימפי לשנים הבאות, המסתכם ב-347 מיליון ליש"ט לענפים אולימפיים ופראלימפיים, מגיע מכספי הלוטו (שני שליש) ומשלמי המסים (שליש). בזמן שאינו בהכרח המקור הכספי היחיד לענפים, הוא מהווה חלק משמעותי מהמימון לספורטאים הבוגרים ולנבחרות. סביר גם שהסיכוי למשוך אליהם ספונסרים ירד אחרי המשחקים. "יהיה קשה פי עשרה למצוא מישהו", כתב ב"גרדיאן" קפטן נבחרת הכדוריד, השוער בובי ווייט, "מאז תחילת התכנית הושקעו כשישה מיליון ליש"ט. זה בזבוז של כסף אם אין בכוונתם להמשיך. זו בדיחה. הכל חזר לאיך שהיה לפני עשר שנים".

לנסיגה הגדולה ביותר צפוי הכדורסל, שתפס בשנים האחרונות מעמד מכובד. נבחרת הנשים תרשום בקיץ הופעה שנייה ברציפות ביורובאסקט. הגברים בדרך להשתתפות שלישית, בה ישחקו גם נגד ישראל. עתה, אחרי שהמימון ירד מ-8.5 מיליון ליש"ט לארבע שנים לאפס, העתיד בסימן שאלה. לא רק מחנות אימונים והשקעה בנבחרת עד גיל 20 בסכנה, גם היכולת למשוך שחקני NBA כמו לואל דנג. "זה בזבוז של ההשקעה הקודמת", אומר יו"ר איגוד הכדורסל, רוג'ר מורלנד, "בשנים האחרונות עשו הנבחרות משהו שמשתווה להתקדמות מהליגה הרביעית בכדורגל לפרמייר-ליג. הן התמודדו מול הטובות ביותר". "נבחרות הכדורסל יקרות", אומר יו רוברטסון, שר הספורט, "אם אין להן סיכוי להגיע לריו, האם תרצה לממן אותן על חשבון רוכב או חותר בעל סיכוי טוב למדליה?".

לכתבות ולעדכונים נוספים הצטרפו לעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

השמיכה לעולם תהיה קצרה מדי. הבחירה היא בין נתינה מרובה למעטים יחסית, לבין חלוקה רחבה יותר שתקדש גם אלמנט ההשתתפות. הבריטים נקטו בגישה השנייה בלונדון, אבל עתה מצייר רוברטסון את ההשקעה בענפים הרבים בגוונים אחרים: "אנשים מבינים שכאשר אתה מארח משחקים עליך לייצר נבחרות בכל ענף כדי להגביר את מכירות הכרטיסים". אולי חלקם. אלה שלא כוללים מאות ואלפי ספורטאים ומנהלים המומים, שחרדים לגורל הענף שלהם.

ווייט, שוער הכדוריד, כבר רואה את התוצאות. באוקטובר, במוקדמות אליפות אירופה, הובסה בריטניה 43-14 מול יוון. לא פחות משמונה שחקנים נעדרו. "זה היה נורא", כתב, "אחר כך נאלצתי לשלוח אימיילים לבחורים, להתחנן שיגיעו למשחקים הבאים. איגוד הספורט כאילו אומר 'אל תטרחו'. איננו זקוקים למיליונים, אבל לנו אין מאמן קבוע, לנבחרת הנשים אין מאמן, ולעולם לא נוכל למשוך אותם. בתחילת התכנית נסענו לדנמרק להתאמן ולשחק ברמה הכי גבוהה שיכולנו. אחרי שמונה חודשים התקציב קוצץ. ניקינו חדרי שירותים, כרתנו עצים בחורף וצבענו חדרי הלבשה רק כדי לתת לעצמנו את הסיכוי הטוב ביותר בלונדון". ליסה וויינרייט, מנכ"לית איגוד הכדורעף האנגלי, ניסחה זאת טוב מכולם: "האש האולימפית בהחלט כובתה".

הרפורמה האולימפית בבריטניה
ענפים שיקבלו יותר
חתירה: תקציב חדש 32.6 מיליון ליש"ט (גידול של 5.3 מיליון)
רכיבה על סוסים: 17.9 מיליון (4.5)
רכיבה: 30.6 מיליון (4.6)
איגרוף: 13.8 מיליון (4.2)
אתלטיקה: 26.8 מיליון (1.7)

ענפים שספגו קיצוץ
שחייה: תקציב חדש 21.4 מיליון ליש"ט (קיצוץ של 3.7 מיליון)
כדורעף: 400 אלף ליש"ט (קיצוץ של 3.5 מיליון)
כדורסל (תקציב קודם של 8.6 מיליון ליש"ט), כדוריד (2.9 מיליון) והיאבקות (1.4 מיליון) קוצצו לחלוטין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ