האיש שתפס את לאנס ארמסטרונג מדבר

טרוויס טייגרט, מנכ"ל הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים, הושמץ על ידי אנשיו של הרוכב לשעבר וזכה לאיומים, אך לא חדל לרדוף אחר האמת

אואן גיבסון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אואן גיבסון, גרדיאן

זה היה, אומר טרוויס טייגרט, רגע השפל שלו. כשלאנס ארמסטרונג החליט שלא ימשיך להילחם, אך נמנע מהתוודות למרות הראיות הרבות נגדו, מנכ"ל הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים (USADA) התייאש. טייגרט הושמץ על ידי מערכת היחצ"נות היקרה של ארמסטרונג ולגיון האוהדים שעדיין האמינו בו, בזמן שידע כי יחלפו שבועות עד שיפורסם המסמך שיחשוף את עומק קונספירציית הסימום שהביאה לרוכב שבע זכיות בטור דה פראנס. מה שתיסכל אותו יותר מהמצב לנוכח כל הראיות, היה גודל ההזדמנות המוחמצת.

"תזכרו, נתנו לו הזדמנות לומר אמת. זו היתה כנראה הנקודה הנמוכה ביותר עבורי, בגלל שבאמת חשבתי שהשינוי למען הענף והמורשת שלו יכול להיות עצום", אומר טייגרט, שמתעקש כי עדיין לא מאוחר מדי עבור ארמסטרונג לשנות דעתו ולומר את האמת. "אני פשוט מכיר את העוצמה שיש לספורטאי במצב הקשה הזה. 11 כאלה נחשפו. סיפוריהם איפשרו לזה לקרות והם מלאי עוצמה. היותו האחד, עם כוח המשיכה שלו, יכולה להיות הדבר הגדול ביותר שראינו בנוגע לקידום היושרה וערכי הספורט".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

הסיכוי לכך נראה נמוך. ארמסטרונג, שננטש על ידי הספונסרים ורוב תומכיו, הופך מבודד יותר ויותר, אך נראה נחוש. חרף השמועות וההאשמות, פרסום הסיבות מאחורי החלטת USADA לשלול את תאריו יצר באוקטובר גלי הלם ברחבי העולם. "מישהו אמר שהמאפיה עזבה את וגאס והשתלטה על קבוצת יו.אס. פוסטל. כך הם פועלים", אומר טייגרט, "הראיות תומכות בכך. השתמשנו במושגים כמו 'כפייה' ו'אומרטה' (קוד שתיקה בפשע מאורגן). הם עוצמתיים ורציניים, אבל כך גם הראיות. זה היה בלשון המעטה".

טייגרט. "הדברים שחשפנו גדולים מספורט"צילום: אי–פי

טייגרט, ספורטאי לשעבר ועו"ד שהצטרף ל-USADA ב-2002 והפך למנכ"ל ב-2007, רדף אחרי ארמסטרונג ומלוויו אל מול לחץ אדיר. לדבריו, ההתקפות האישיות ¬ הוא הואשם בחיפוש נקמה ובדברים חמורים בהרבה ¬ באות עם התפקיד. "יש יחצ"נים שמקבלים הרבה כסף כדי לשוות לכך מראה כזה. השיטה שלהם תמיד היתה למצוא במי מדובר ¬ עד, סוכן פדרלי או אנחנו שעושים את מלאכתנו ¬ ולהפוך זאת להתקפה אישית. לכן אנחנו כאן, כדי להיות חוף מבטחים. ספגנו את הכעס והארס הזה, למען הספורטאים הנקיים".

ברגע שהחלה להיחשף האמת לגבי מידת המעורבות של ארמסטרונג, אומר טייגרט, לא היתה דרך ש-USADA תוכל להימנע מקידום החקירה: "שמענו את העדויות. ישבתי שם והאזנתי לסיפורים. הבטתי לדייב זבריסקי בעיניים. שמעתי כיצד גדל במשפחה מתעללת. אביו מכר סמים והוא נמלט אל האופניים, רק כדי לגלות שנשאב חזרה לאותו הדבר. אני יודע, וגם ההנהלה שלנו ידעה, לא יכולנו לשבת בחיבוק ידיים".

אבל ההתקפות הרחיקו לכת, הרבה יותר מכמה מלים קשות באינטרנט ובתקשורת. מאז החלה החקירה, טייגרט קיבל לפחות שלושה איומים על חייו. הוא אומר, כמעט בעליצות, שזה חלק מהתפקיד: "התרגלנו. מה שיהיה נורא זה אם הדבר יגרום לנו לא למלא את מחויבותנו לאלה שנשבענו לגונן עליהם".

יחסי USADA עם התאחדות האופניים הבינלאומית (UCI) מעורערים. ב-UCI סרבו לאמץ את החלטת USADA לשלול מארמסטרונג את תאריו במשך שבועות אחרי פרסום הראיות. גם כשעשו זאת, מסיבת העיתונאים שארגנו הידרדרה למגננה על תפקידם בסאגה. הם תקפו את הדרך בה USADA רדפה אחרי ארמסטרונג ואת השפה בה השתמשה בדו"ח.

"מעשים חזקים ממלים. היתה להם הזדמנות לתמוך בנו מההתחלה ולא לתקוף אותנו בתקשורת. היתה להם הזדמנות לאמץ את התוצאה הנכונה, שכל העולם ¬ לרבות כמה מהספונסרים ¬ אימץ, במקום שוב להצדיק או לחפש תירוצים לכישלונם", אומר טייגרט, "העניין אינו לחלק את הכישלון לאחוזים. כל מי שאכפת לו מספורט נקי, בין אם הוא עומד בראש ענף, בראש רשות, עובד בתקשורת או מהווה אוהד, היה נכשל קולקטיבית אילו מחל או נמנע מעצירת תרבות של רמאות. כולנו צריכים לקחת אחריות ולמצוא דרכים לזיהוי הבעיה, חשיפתה ומניעת חזרתה. ההצדקה מצדם היתה מלאה בתירוצים, לא בפתרונות".

ארמסטרונג. לא מודה למרות בידודו המתמשךצילום: רויטרס

דו"ח ארמסטרונג העלה שאלות משמעותיות לגבי UCI. ההתאחדות הואשמה על ידי שני עדים בטיוח בדיקת סמים חיובית שעבר הרוכב. שאלה נוספת היא מדוע הסכימה לקבל מארמסטרונג שתי תרומות גדולות. ב-UCI הכחישו בתוקף שהן קשורות לבדיקות חיוביות. טייגרט עדיין דוחק ב-UCI להעביר מסמכים הקשורים לבדיקה חיובית לכאורה של ארמסטרונג מהטור השווייצי ב-2001. "ביקשנו אותם שוב ושוב ועדיין נרצה לראות את המסמכים".

רבים בענף טוענים כי הוא בודד באופן בלתי הוגן ושלענפים אחרים יש בעיות עמוקות באותה מידה. "תירוצים", משיב טייגרט, "זה הזמן לפעולה אמיצה ולספורט נקי. ייתכן שיהיה פרסום שלילי לטווח קצר, אבל זה יהיה למען קיום לטווח ארוך. אין סיבה הגיונית לא לעשות זאת". באותה מידה, הוא פוסל את הטיעון "כולם עשו את זה": "אם זו הצדקה לכך שזה בסדר, אז השאלה עוברת לאמהות ולאבות ¬ באיזה גיל אתה מוכן להזריק סטרואיד או חומרים אחרים לילדך, כי זה מה שנדרש כדי להתקדם לרמה הבאה. בהמשך, הרמה הבאה תהיה קבוצת כדורגל של בני 10".

בנוסף לכוונת הרשות העולמית ללוחמה בסמים (ווד"א) להגביר את הענישה ולהטיל השעיות לארבע שנים, שואף טייגרט לוודא את קיומם של שיתופי פעולה משופרים ברמה גלובלית בין רשויות הלוחמה בסמים לבין רשויות החוק, והשקעה מספקת בבדיקות ובשיטור המבוסס על מודיעין. "אני חושב שהעניין הוא השקעה", הוא אומר, "אם בוחנים את כמות הדולרים המושקעים בספורט, הרי שבלוחמה בסמים מושקעת כמות מזערית. זו עבודה מסובכת. עלינו לבצע יותר בדיקות סביב העולם, לוודא שכולם משחקים לפי החוקים".

למרות הכל, טייגרט אופטימי שמקרה ארמסטרונג יתגלה כרגע משמעותי בלוחמה ברמאים ויוכיח כי לגישה של "ניצחון בכל מחיר" יש השלכות: "אנחנו מקווים שזה יהיה קו פרשת המים בספורט, לא רק באופניים. הדברים שחשפנו גדולים מספורט. הם נוגעים בלב העקרונות האוניברסליים בכל תחום. אנו מקווים שבעוד עשור אנשים יביטו לאחור ויראו בפעולה שלנו דבר חיובי שתרם לערכים לפיהם כולנו רוצים לנהוג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ