דארטס

פיל טיילור, שחקן מטרה

למרות שבשתי אליפויות העולם האחרונות הוא לא איים על התואר, פיל טיילור מאמין שהוא עדיין זורק החצים הטוב ביותר בעולם

אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר
אמיר ענבר

פיל טיילור מסמן שתיים מזכיותיו באליפות העולם בדארטס כחביבות עליו במיוחד ­ הראשונה ב-1990 וזו ב-2009. "חשבתי שלא אזכה באליפות נוספת", הסביר ל"גרדיאן" את בחירתו השנייה, "עברו שנתיים, אנשים אמרו שהקריירה שלי גמורה וחשבתי 'אולי זהו זה'. זה לא קרה".

כמעט ארבע שנים מאוחר יותר, אם כך, נמצא טיילור במצב שהוא מכיר היטב. משתי אליפויות העולם האחרונות, של 2011 ו-2012, יצא בידיים ריקות, בדיוק כמו אז. ובדיוק כמו אז, רבים סבורים כי יש לכך גורם פשוט: הוא עבר את השיא. הרי עבורו, שנתיים ללא זכייה בתואר הנחשב בענף מהוות נצח.

שתי זכיות באליפות העולם של הסבב הוותיק BDO ב-1990 וב-1992 היו רק ההתחלה עבור טיילור. אחר כך עבר לסבב המתחרה החדש, PDC, ובין 1995 ל-2010 קטף 13 תארים באליפות העולם שלו, הנחשבת איכותית יותר. הענף לא ראה בעבר דומיננטיות כזו, שהתבטאה גם בשלל תארים בטורנירים קטנים יותר. "הכוח" הצדיק את כינויו שוב ושוב.

פיל טיילור. מי אמר שנגמר לו "הכוח"?צילום: קורביס

עוצמת הישגיו זכתה החודש לחיזוק נוסף, כשזכה באליפות השחקנים. 24 שנה אחרי שתוארו הראשון הניב לו 2,000 ליש"ט, חצה טיילור את רף 5 מיליון הליש"ט בקריירה, כולם מפרסים. התקדמות מרשימה עבור מי שעבד בהכנת מתלים לנייר טואלט תמורת 52 ליש"ט בשבוע. העושר הפתאומי התבטא בנדל"ן רב שצבר, אך לא השכיח את שורשיו. "אני עובד קשה, אבל לא קשה כמו במפעל", ציין, "לא עבדתי יום אחד מאז הפכתי לשחקן דארטס. לפעמים עלי לצבוט את עצמי בגלל שאני בר מזל".

גם בגיל 52, מוקד חייו לא השתנה. הלוח, החצים ומה שביניהם. הדחתו הסנסציונית מאליפות העולם אשתקד בסיבוב השני גררה תגובה נחרצת: ביום הבא התייצב בחדר הכושר. כמו רבים משחקני הדארטס, טיילור אינו תואם לדימוי של הספורטאי החטוב. במשחק המקושר לבירה לאור היותו פופולרי בפאבים, קילוגרמים עודפים רבים נראים לעתים כחלק מהדרישות. כמובן שלא כל השחקנים כאלה. במהלך השנים ניסה טיילור להוריד במשקל ולעתים הצליח, אך מה שנעלם חזר במהירות.

לא הפעם, לפחות בינתיים. את המקום של הבירה וההמבורגרים תפסו עוף, פירות וירקות. אימוני משקולות והליכות התווספו ללו"ז. "אף פעם לא רציתי להיות שחקן דארטס שמן", סיפר בסרט דוקומנטרי על בריאות ותזונה, "אבל כשאתה נוסע ומשחק אינך מבין שאתה עולה במשקל. אתה אוכל מאוחר ולא חושב על מה שאתה אוכל. הייתי לכוד בבועה".

בירידה במשקל, בכל אופן, קל להבחין. 16 קילוגרם נעלמו בשלושת החודשים הראשונים, בעזרת מאמנת הכושר שלו, איתה עבר לגור אחרי שהתגרש מאשתו. לא כולם תומכים בנחישותו. ביולי נטש משחק לאחר שאוהדים שתויים קנטרו אותו על משקלו. דבר אחד שהיה משנה בענף, לדבריו, הוא הטלת איסור שתייה במשחקים. המודל שהוא מציג כיום באליפות העולם אינו כחוש, אך טיילור אומר: "אני מרגיש טוב יותר. משקל עודף מזיק ליציבה, והיא השתפרה משמעותית. הריכוז שלי השתפר וכבר אין לי כאבי גב. איני רוצה להגיע לגיל 56-55 ולעבור התקף לב". בגיל הזה, הצהיר, הוא מתכוון לפרוש, לפחות חלקית. ועד אז? "אני כבר לא חש לחץ. אעשה את המיטב, ובעיקר אצבור חוויות מלשחק באולמות מלאים".

כתבות ועדכונים נוספים גם בפייסבוק של "ספורט הארץ"

די ברור שהחוויה לא תהיה מושלמת אם לא תלווה בניצחונות. השנה האחרונה לא היתה עצומה, אך גם במהלכה רשם הישגים בולטים. הוא זכה בתחרויות גדולות כמו אליפות השחקנים, מאץ'-פליי והפרמייר-ליג, שם השיג נגד סיימון וויטלוק 117.35 נקודות לכל שלוש הטלות ­ ההישג השני בטיבו בטורניר ששודר בטלוויזיה. "אם מישהו חושב שאיני השחקן שהייתי, תשאלו את וויטלוק", מוסיף טיילור, "הוא בא אלי לפני חצי גמר אליפות השחקנים ואמר 'תיזהר, פיל, התאמנתי'. אחרי שניצחתי אותו 2-11 אמרתי לו 'גם אני התאמנתי'".

עם 15 ניצחונות ב-16 משחקיו האחרונים, הגיע טיילור לאליפות העולם 2013. הוא התחיל בגמגום ­ בסיבוב השני התקשה שוב ושוב לפגוע ברצועת הדאבל ­ אה משתפר ממשחק למשחק. בשמינית הגמר הביס 0-4 את רוברט ת'ורנטון, שניצח אותו השנה בשני גמרים. בעייתו הגדולה היא השעון. "המשחקים המאוחרים קשים", טען, "אני בן 52 ואתם רוצים שאהיה בשיאי נגד בן 24. 'סקיי' מחליטה מתי אתה משחק וזה מה שעליך לעשות. האם רוג'ר פדרר שיחק אי פעם ב-11:30 בלילה בשלב 32 האחרונים?".

אפשר לסלוח לו על ההשוואה. בענף שלו, טיילור הוא באמת דמוי פדרר. הישגיו הביאו אותו ב-2010 עד למקום השני ברשימת ספורטאי השנה של BBC. הוא מדבר על הליכה בעקבות המנטור שלו, אריק בריסטו, והופעה בסדרת הריאליטי "אני סלבריטאי, תוציאו אותי מכאן". "הוזמנתי כמה פעמים, אבל בגלל לוח הזמנים אצטרך לעשות זאת כשאפסיק לשחק".

זה לא יקרה בקרוב. בסוף השבוע הוא יתמודד ברבע הגמר נגד אנדי המילטון. "אני מרגיש נהדר ומסוגל לזכות בתואר ה-16", אמר ל-BBC, "לעולם אסור לבטל את סיכויי. לכן חיכיתי לאליפות הזו. כשאתה ממשיך להפסיד, אתה תוהה אם אי פעם תזכה שוב. אני מסוגל, אני עדיין מאמין בעצמי". וויין מארדל, שחקן העבר המייצג את סוכנות ההימורים "בטפייר", שם את כספו עליו: "בסטנדרטים שלו היתה לו שנה חלשה, אבל רק בסטנדרטים שלו. פיל משחק אחרת מכל אחד על פני כדור הארץ, וכל עוד יעשה כך הוא ראוי להיות הפייבוריט בכל טורניר".

אז האם טיילור יכול לישון בשקט? לא ממש. אמנם לאורך השנים הוא למד להרפות ­ בעבר היה מסוגל להתעכב בלילה שעה מול לוח הדארטס, עד שידייק ­ אך נדמה שהתת מודע מפצה על כך. "לפעמים אני חולם על משחק דארטס ארור", סיפר, "אני זורק לכיוון 'דאבל 18', ואז זרועי נעה ואני מתעורר. זה משגע אותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ