אמיר ענבר
אמיר ענבר

מיגל אנחל חימנס סיים את עונת 2012 כשיאן טרי, כאשר זכה בטורניר בהונג קונג והפך בגיל 48 לאלוף המבוגר בתולדות הסבב האירופי. פתיחת 2013 תיראה שונה לחלוטין עבור הגולפאי הספרדי, שבשבוע שעבר שבר את רגלו במהלך חופשת סקי וייעדר 5-3 חודשים. "הייתי במדרון ואיבדתי שליטה", סיפר, "כשהתחלתי לגלוש הכרתי את הסיכונים, אבל אני אוהב את זה כל כך שאיני מסוגל להפסיק".

יהיו כנראה כאלה שיצחקקו. הרי היכן יכול גולפאי להיפצע אם לא בספורט אחר. פציעות גולף מקושרות לרוב לאירועים חריגים: עגלות גולף שמתהפכות, כדורים תועים, מחבטים מתעופפים. בספטמבר הגיש גולפאי במאווי תביעה נגד הרשות המקומית בטענה שהותקף על ידי ציפור במסלול, ננשך, נפל ונפגע. ב-2011 זכה בבריטניה שחקן בתביעת פיצויים בסך 400 אלף ליש"ט נגד מועדון גולף ושחקן אחר, לאחר שכדור פגע בעינו ופגם בראייתו. לפני ארבע שנים בצפון קרוליינה התרגז גולפאי והטיח בעגלה את המחבט, שנשבר לשניים. אחד מחלקיו חדר לבטנו. הוא עבר ניתוח חירום.

מסוכן הוא עולם החובבנים, אבל חיי המקצוענים רחוקים מלהיות קלים. מי שסבור כי להסתובב במדשאות ולחבוט כל כמה דקות זה עניין פשוט לגוף, שוגה. "גולף הוא מתכון לפציעות", אומר ד"ר רוברט ג'יי. דייויס, אורתופד ומומחה לרפואת ספורט מהמרכז הרפואי בית ישראל בבוסטון, "לא פלא ש-60% מהגולפאים חווים פציעה רצינית בקריירה ו-50% מהמקצוענים מחמיצים טורנירים מדי שנה בגלל פציעות".

זה יכול לקרות לכולם ולכולן. יאני צנג מטייוואן, הגולפאית מספר 1 בעולם, החמיצה בדצמבר טורניר בארצה אחרי שסחבה פציעה בכתף במשך שבועות. שארל שוורצל, אלוף המאסטרס 2011, שבר אשתקד צלע, ניסה להתאים את סגנון החבטה ושילם בקרע בשרירי בטנו. אחר כך חזר ונעדר לסירוגין במשך חודשים. "כשאתה משחק עם פציעה, אתה תמיד מנסה לגונן עליה והתוצאה היא חבטה גרועה", הוא מסביר, "לפתע אתה נקלע למדרון ומאבד ביטחון במהירות". רק בדצמבר, כשיר לחלוטין, זכה בטורניר ראשון ב-2012.

וודס. האם החוויה עם אריות הים פגעה בו?צילום: אי–פי

החזרה המוקדמת האחרונה של שוורצל נועדה להשלים את מספר הטורנירים הנדרש כדי לשמור על מקומו בסבב ה-PGA. כמו הדרום-אפריקאי וצנג, גולפאים רבים מסרבים לקחת הפסקה ראויה או לעבור ניתוח עד שכלו כל הקיצים. מי יכול לשכוח את טייגר וודס מדדה ב-2008 ¬ עם קרע ברצועה הצולבת בברכו וסדק ברגלו ¬ כל הדרך לזכייה באליפות ארה"ב. רק אחר כך עבר ניתוח, אותו דחה במשך שמונה חודשים.

וודס ניצח, ואולי גם הפסיד. מאז אותה אליפות הוא לא זכה בתואר מייג'ור. בזמן השיקום קרע את גיד אכילס ברגל ימין. בשנתיים וחצי מאז חזרתו מפסק הזמן שלקח לאחר חשיפת בגידותיו, סבל מפציעות בצוואר, בברך שמאל ובגיד אכילס, וגם מגב תפוס ¬ לטענתו בשל מזרן רך. לעתים החמיץ טורנירים בודדים, פעם אחת נעדר שלושה חודשים. כשנטש במארס טורניר הצהיר: "בעבר אולי הייתי מנסה לשחק, אבל הפעם החלטתי לעשות מה שנדרש".

הצטרפו לדף הפייסבוק של ספורט הארץ

רופא שירצה להדגים את האזורים בגוף המועדים לפציעות, יוכל להשתמש בדמותו של וודס. "יש עומס אמיתי על הגב התחתון", סיפר ל"פוקס" ד"ר ברדפורד פרסונס, מנתח אורתופדי בבית החולים הר סיני בניו יורק, "כשאתה אוחז בדברים או מנסה ליצור תנועה סיבובית לשם חבטה, זה יכול לגרום נזק למרפק. אזור פגיע נוסף במהלך חבטה הוא הכתף".

יש לציין גם את פרק כף היד. לוק דונלד חש כאבים באזור, המשיך לחבוט ואז הרגיש משהו נקרע. הוא נותח אצל המנתח שטיפל קודם לכן בג'ים פיוריק. שניהם נעדרו חודשים. הפיסיותרפיסט מארק דיינם מתריע מפני התקופה הנוכחית של השנה: "רבות מהפציעות מתרחשות כשגולפאים מתכוננים לעונה. אתה מגיע למסלול האימונים וחובט 75 -130 כדורים בשעה, אחד אחרי האחר, ללא הפסקה, מכופף את הברכיים שוב ושוב. תשוו את זה למשחק של 18 גומות ¬ 80 -120 חבטות במהלך שלוש או ארבע שעות, עם הליכה בין הגומות ומנוחה בין חבטות".

וודס לומד לעשות את זה נכון. בשנים האחרונות הוא משנה את סגנון החבטה, גם כדי להוריד עומס מברכיו. לא תמיד היה כה נבון. בספר שהוציא מאמנו לשעבר, האנק הייני, הוא מספר כי סבר שוודס העלה יותר מדי מסת שריר בפלג גופו העליון: "הוא כל כך רצה להיחשב אתלט אמיתי, שראה בפציעות אות כבוד". לטענת הייני, ממקורות שונים עולה שהפציעה הגדולה ב-2008 נבעה מהצטרפות וודס לאימוני סימולציה צבאית של יחידות ה- NAVY SEALS, במהלכם נבעט בברכו. "אם טייגר לא ידביק את שיא הזכיות במייג'ורים של ג'ק ניקלאוס, קיים סיכוי גבוה שזה ינבע מהזמן והיכולת הפיסית שאיבד כתוצאה מההרפתקה הביזארית הזו", קבע.

אולי העובדה שהמשחק שלהם רגוע גורמת לגולפאים לחפש ריגושים כמו אימונים צבאיים וגלישה. ואולי הם פשוט חסרי מזל. כה מדויקים במסלול, כה רחוקים מכך מחוצה לו. דייויד דובאל, פצוע סדרתי, שבר בקיץ את רגלו בתאונה ביתית ¬ הוא נבהל וקפץ מהמיטה כשילדיו העירו אותו, רגלו נתפסה בסדין והוא נפל. את גראם מקדאואל, לעומת זאת, איש לא העיר בנובמבר בסין. כשהגיע לטורניר פצוע, סיפר שטרק דלת על ידו הימנית: "התעוררתי מתוך חלום, עמדתי ליד חדרי במלון כשהדלת פתוחה, בתחתוני בוקסר, ושלוש שניות אחר כך חשתי כאב איום. אם נושא הכלים שלי לא היה צץ בבוקר ומספר מה קרה, לא הייתי מאמין לו. זו הפעם הראשונה שאני מהלך בשנתי". הוא שינה את אחיזתו כדי לפצות על הפציעה, ודורג 42

חימנס. נפצע בתאונת סקי. "אני כל כך אוהב את זה שאני לא יכול להפסיק"צילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ