לאנס ארמסטרונג שוקל להודות בשימוש בסמים

הרוכב שהואשם בשימוש בחומרים אסורים וכפר עד כה בהאשמות, שוקל להודות במעשיו כדי שיוכל להמשיך ולעסוק בספורט מקצועני

ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

לאנס ארמסטרונג, שאיבד בסתיו את שבעת תאריו בטור דה פראנס בגין שימוש בסמים והושעה לכל החיים מספורט אולימפי, אמר למקורביו ולאנשי לוחמה בחומרים אסורים כי הוא שוקל להתוודות בפומבי שהשתמש בחומרים משפרי ביצועים ובעירויי דם במהלך הקריירה כרוכב אופניים, כך לפי מספר מקורות. ארמסטרונג יעשה זאת, הם אמרו, בשל רצונו לשכנע את רשויות הלוחמה בסמים לאפשר לו לחדש את הקריירה הספורטיבית.

במשך יותר מעשור הכחיש ארמסטרונג בתוקף כל האשמה בשימוש בסמים, גם אחרי שהרשות האמריקאית ללוחמה בחומרים אסורים בספורט (USADA) חשפה באוקטובר את התיק שלה נגדו, הכולל מאות עמודים של עדויות ראייה מצד עמיתים לקבוצה, התכתבויות, מסמכים כלכליים ודו"חות מעבדה. כאשר נשאל אם ארמסטרונג עשוי להתוודות כי השתמש בסמים, אמר פרקליטו הוותיק טים הרמן: "לאנס צריך לדבר על כך בעצמו".

על ארמסטרונג הופעל לחץ רב מצד גורמים רבים להתוודות. תומכים עשירים של "ליבסטרונג", העמותה שהקים אחרי שהחלים מסרטן האשכים, מנסים לשכנע אותו להיחשף כדי שיוכל לנקות את המצפון ולחסוך מהארגון נזק נוסף, סיפר מקור המקורב לנושא.

ארמסטרונג. עד הסנט האחרוןצילום: רויטרס

מספר עניינים משפטיים עומדים בדרכה של התוודות, אומרים מקורבים נוספים לפרשה. בין המכשולים נמצא תיק פדרלי במסגרתו נאשמים ארמסטרונג וכמה מראשי קבוצתו בעבר, יו.אס. פוסטל, בהונאת הממשלה בכך שאיפשרו שימוש בסמים בקבוצה בעת שהחוזה שלה עם רשות הדואר קבע כי הדבר יהווה עילה לביטול הסיכום.

הרמן הצהיר כי האפשרות להתוודות בפני הרשויות ללוחמה בסמים לא קיימת כרגע. עם זאת, מקורבים לפרשה אומרים שארמסטרונג בן ה-41 דווקא מתקרב להתוודות ואפילו דן בכך עם USADA. לפי אחד מהם, ארמסטרונג נפגש עם טרוויס טייגרט, מנכ"ל הרשות, בניסיון להמתיק את ההשעיה לכל החיים שספג בגין חלקו המשמעותי בפרשת החומרים האסורים בקבוצותיו. עוד נטען כי ארמסטרונג מנסה להיפגש עם דייויד האומן, מנכ"ל הרשות העולמית ללוחמה בסמים בספורט. הרמן הכחיש כי התקיימו שיחות בין ארמסטרונג לטייגרט ואמר שרוכב העבר אינו מנסה להידבר עם האומן.

איש מהמקורבים לפרשה לא רצה להיחשף בשמו מחשש לפגיעה בגישתו למידע בנושא. טייגרט סרב להגיב. האומן, שנמצא בחופשה בניו זילנד, לא הגיב לשיחת טלפון ולהודעת דואר אלקטרוני..

כתבות ועדכונים נוספים גם בפייסבוק של "ספורט הארץ"

ארמסטרונג מקווה לחזור להתחרות בטריאתלונים ובריצות, אבל התחרויות הללו מתקיימות לרוב במסגרת ארגונים שפועלים לפי הקוד העולמי ללוחמה בסמים, שבהתאם לו נענש. לפי הקוד, ספורטאי עשוי להיות זכאי לעונש מופחת אם יתוודה באופן מלא כי השתמש בחומרים אסורים וכיצד, יחשוף את אלה שעזרו לו וכיצד הצליח לחמוק מכך. אלא שהשעיה לכל החיים, אומרים מומחים בתחום, עשויה להצטמק רק לארבע או לשמונה שנים, לכל הפחות.

מריון ג'ונס, שזכתה בחמש מדליות במשחקים האולימפיים 2000, הכחישה שימוש בסמים במשך שנים עד שהתוודתה בדמעות במדרגות לבית המשפט ב-2007. היא נכלאה לשישה חודשים בגלל שקרים שסיפרה לחוקרים פדרלים בנוגע לשימוש בסמים ומעורבותה בהונאה הנוגעת בצ'קים.

לוח הזמנים הנוגע בהחלטתו של ארמסטרונג להתוודות או לא אינו ברור, אך הוא מבוסס באופן חלקי על החלטת משרד המשפטים האמריקאי אם להצטרף לתיק הפדרלי. נכון לעכשיו, התובע היחיד בתיק הוא פלויד לאנדיס, עמיתו לשעבר בקבוצת יו.אס. פוסטל, ממנו נשלל התואר בטור דה פראנס 2006 בגין שימוש בחומרים אסורים. אם משרד המשפטים יצטרף לתביעה, התיק יתחזק. לאנדיס צפוי לקבל עד 30% מכל סכום שייפסק בתיק, שעשוי להגיע למיליונים. החוזה של הקבוצה עם שירות הדואר בשנים 2004-2000 עמד על יותר מ-30 מיליון דולר.

נגד ארמסטרונג עומדות שתי תביעות אזרחיות נוספות. אחת מהן נוגעת בחברת הביטוח "SCA פרומושנס", שמנסה להחזיר לעצמה מיליוני דולרים ששילמה כאשר ארמסטרונג זכה בטור שוב ושוב. אחרי זכייתו ב-2004 נמנעה החברה מהעברת בונוס בסך חמישה מיליון דולר בגין האשמות נגדו בספר "ל.א. קונפידנשיאל: הסודות של לאנס ארמסטרונג", שפורסם בצרפת. ארמסטרונג תבע את החברה וזכה ב-7.5 מיליון דולר. כעת תובעת החברה 12 מיליון דולר – 7.5 המיליון האמורים, בנוסף ל-4.5 מיליון ששילמה לו עבור זכיותיו האחרות בטור.

העיתון הבריטי "סנדיי טיימס" תובע מארמסטרונג מעל 1.5 מיליון דולר בגלל פשרה שהושגה בתיק הוצאת דיבה. במקרה הזה, העיתון שילם לרוכב קרוב לחצי מיליון דולר אחרי שפרסם קטעים מ"ל.א. קונפידנשיאל", לפיהם השתמש בסמים.

אבל מה שמדאיג את ארמסטרונג ועורכי דינו יותר מכל, לפי מקורבים לנושא, הוא האפשרות שיועמד לדין בגין עדות שקר במידה שיתוודה. בעדותו בתיק SSA הוא טען שמעולם לא השתמש בחומרים אסורים. לפני שיתוודה, ארמסטרונג ידרוש הבטחות ממשרד המשפטים כי לא תוגש נגדו תביעה בגין הפשעים הללו, כך לפי שני מקורות.

הרמן אמר כי בכוונתו לדון עם ארמסטרונג בצעדו הבא כאשר האחרון ישוב מהוואי, שם בילה עם משפחתו והרחק מעין הציבור. מעמדו התערער מאז פורסם הדו"ח אודותיו. שבוע אחר כך, ספונסרים שלו – ביניהם נייקי ותומכים ותיקים נוספים – נטשו אותו. מעט אחר כך, ניתק את כל קשריו עם העמותה. "מצבו בסדר, עבור בחור שפרנסתו וחייו נקרעו ממנו, אבל הוא חזק מאוד", אומר הרמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ