מה לאנס ארמסטרונג ירוויח אם יודה באשמה?

המידע שיש לרוכב העבר על תעשיית הסמים האסורים באופניים הוא יקר מפז. אם יודה ויספר הכל, הוא יוכל לצאת לדרך חדשה עם פגיעה מינימלית

ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ולייט מאקור, ניו יורק טיימס

במהלך מאבקו עם הרשות האמריקאית ללוחמה בחומרים אסורים בספורט (USADA) השקיע לאנס ארמסטרונג מאמצים אדירים בלהמעיט ולזלזל בערכה. הוא טען שהארגון מבזה את חוקת ארצות הברית ומשתמש בכספי המסים של האזרחים האמריקאים כדי לבצע ציד מכשפות. לטרוויס טייגרט, העומד בראש הסוכנות, הוא קרא פנאט שיצא למסע נקם אישי נגדו.

אולם בחודש האחרון פנו נציגיו של ארמסטורנג לטייגרט בניסיון לארגן פגישה בין הצדדים, במטרה לבחון האם יש סיכוי שהודאה באשמה של הרוכב תמתיק את עונש ההשעיה לצמיתות. על פי מקורבים, טייגרט כבר קיבל את ההזמנה, ופגישה נערכה בחודש שעבר. בשורה התחתונה, לא משנה כמה טייגרט וארמסטרונג נלחמו אחד באחר, הם עדיין זקוקים איש לרעהו. ארמסטרונג בן ה-41 מעוניין לשוב ולהתחרות בטריאתלונים ובתחרויות ריצה; טייגרט, מצדו, רוצה לדעת כיצד היתל ארמסטרונג בכישרון רב את הרשות ואיך רימה בבדיקות הסמים קרוב לעשור.

טים הרמן, עורך דינו של הרוכב, הצהיר ששיחות עם הרשות והעומד בראשה אינן באות בחשבון. "ארמסטרונג לא נפגש עם איש", אמר הפרקליט. טייגרט עצמו סרב להגיב, והסכים לומר שהוא מעוניין לשמוע מספורטאים שהואשמו בשימוש בסמים רק אם הם יובילו לעוד מאמנים, סוכנים, רופאים ומנהלים שהיו שותפים לעבירה.

ארמסטרונג. מעוניין לשוב ולהתחרות בטריאלתונים ובתחרויות ריצהצילום: רויטרס

במסמך בן יותר מ-1,000 עמודים שהתפרסם על ידי הוועדה באוקטובר נחשפו עדויות הקושרות את ארמסטרנג לרשת סמים מתוחכמת ששלחה זרועות למרבית קבוצות הרכיבה. לדברי הרשות, ארמסטורנג, חולה סרטן שהעניק השראה למיליוני אנשים במאבקו במחלה, שיקר במצח נחושה בתואנה שמעולם לא השתמש בסמים. עוד נאמר בדו"ח החריף שהוא אחראי להרס חייהם של הרוכבים שהעזו להעיד שהוא נוטל חומרים אסורים.

"מר ארמסטורנג לא פעל לבדו", ציינה USADA בדו"ח המדובר, "הוא פעל יחד עם צבא קטן של משתפי פעולה, לרבות רופאים, מבריחי סמים ובכירים אחרים בענף ובקבוצתו". אם טייגרט יצליח לאסוף מידע מפליל בנוגע לכל אותם אנשים ולהגיש נגדם כתבי אישום, תהיה זו מכה עזה לתרבות הסמים שפשטה בענף האופניים. על אף ש-11 מחבריו של ארמסטרונג לקבוצת יו.אס פוסטל סיפקו מידע חלקי על פעילות הרשת, קרוב לוודאי שרוב הנתונים עדיין אצורים בראשו של מי שהיה אלוף הטור דה פראנס שבע פעמים.

"לדעתי חשוב מאוד לרשות לדעת כיצד בדיוק חמק ארמסטרונג מהבדיקות ונשאר נקי כל כך הרבה שנים", סיפר ג'ונתן וואטרס, עמיתו לקבוצה בדימוס, תומך נלהב במלחמה בסמים ואחד מבעלי קבוצת "גארמין-שארפ" בהווה. "הם חייבים מישהו מבפנים שיספר להם כיצד העסק פעל, ולא סתם מישהו, אלא אחד שהיה בעמדת השפעה. מישהו כמו לאנס".

וואטרס מודה שהודאה מצד ארמסטרונג עשויה לעודד רוכבים נוספים לומר את אשר על לבם, כחלק מהליך התפייסות, בו הם לא יואשמו בנטילת חומרים אסורים כל עוד יספקו מידע כיצד הערימו על הבדיקות. כך מקוות הרשויות לסתום פירצות בחוק ובבדיקות עצמן, אומר וואטרס.

טייגרט. רוצה להגיע לעוד מאמנים, סוכנים, רופאים ומנהלים שהיו שותפים לעבירהצילום: אי–פי

שתפו אותנו בדעתכם על פרשת ארמסטרונג בפייסבוק של "ספורט הארץ"

USADA הגישה כבר תביעות כנגד חמישה רוכבים וחברי צוות. מישל פרארי, רופא איטלקי ומאמנו של ארמסטורנג, ולואיס גרסיה דל מוראל, רופא בקבוצת יו.אס. פוסטל, הורחקו לצמיתות. שלושת הנאשמים האחרים ביקשו שמקריהם יועברו לבוררות. הודאה של ארמסטרונג תסייע לסוכנות לנצח בתיקים אלה, ואולי אף לחשוף האם מישהו בצמרת עולם האופניים עזר לטייח את הפרטים המפלילים. כזכור, לפחות שני רוכבים מקבוצתו של ארמסטרונג טענו שאיגוד האופניים הבינלאומי, הגוף שמפקח על הענף, העלים את תוצאות בדיקה של ארמסטרונג בטור השווייצי ב-2001. היחיד שיוכל לאשר זאת הוא ארמסטרונג עצמו.

דייויד האומן, מנכ"ל הרשות העולמית ללוחמה בחומרים אסורים בספורט, אמר שהוא מקווה לזכות בהזדמנות לדון עם ארמסטרונג על הפרשה. הוא עשוי לזכות בה מהר משחשב. "למרות ההאשמות והביקורות שדבקו בו, יהיה זה שטותי מצדי להתעלם מפנייה של ארמסטרונג", אמר למקורביו, "אני מוכן לשוחח עם כל אחד שיעזור לנו להילחם בשימוש בסמים בספורט. איני מאמין שעלינו לשפוט מישהו על סמך מעשיו בעבר". עוד אמר המנכ"ל שאינו יכול להעריך כיצד הודאה תשפיע על סילוקו של ארמסטרונג מהספורט הממוסד; דבר זה תלוי בראש ובראשונה במידע שהרוכב יספק.

חוקי הרשות העולמית, על פיהם פועל גם הוועד האולימפי, קובעים שספורטאים שיספקו "מידע מוצק" לארגון עשויים לקבל עד 75% הקלה בעונשם. עדיין לא ברור האם ארמסטרונג יבצע פניית פרסה בעמדותיו, אולם הוא וטייגרט כבר עשו את הצעד הראשון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ