מיכה שמבן 2013-1919 |

פרידה ממר כדורעף

מאמן נבחרת ישראל בכדורעף לשעבר ומייסד הפועל חולון בכדורסל נפטר בגיל 93

אריה ליבנת
אריה ליבנת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריה ליבנת
אריה ליבנת

לאט לאט אנחנו נפרדים מהם, מענקי הדור, פעם מהכדורגל, פעם מהכדורסל. היום הלך לעולמו מיכה שמבן, איש כדורסל וכדורעף, והוא בן 93 במותו. נותר רק להתנחם בעובדה שהספיק ותרם כה הרבה בתחומיו וליהנות מהמורשת שהנחיל.

כמי שגדל על הכדורסל של שנות ה-80' התוודעתי למיכה שמבן בפרויקט האחרון בחייו – הפועל גבעתיים. שמבן, כהרגלו, לא הלך לשפיץ של הפירמידה אלא התחיל לבנות אותה מהיסוד. הוא לא חיפש את הבמה ולא רצה הכרה, פשוט רצה להצמיח דשא על קרקע יבשה. תוך כמה שנים הוא הפך את גבעתיים לאימפריה - לא בבוגרים, בנוער.

דורון שפר עשה את שנותיו נעוריו במועדון, גור שלף הגיע לגיחה קצרה. חמישה שחקנים מקומיים, יובל אשכנזי, מור נעמן, שרון שרקזי, ברק ליבנה ותומר אטלס העלו את הקבוצה ללאומית א' ושיחקו בה בארבע שנותיה בליגה הבכירה. כיום, איזו קבוצהבליגה מתהדרת בגרעין מקומי? מאוחר יותר גדלו במועדון עודד שעשוע, אייל שולמן, עמית שמחון ויועד בית יוסף. אימפריה בפוטנציה, עוד "וי" גדול ששמבן היה יכול לסמן.

צילום: עודד קרני / מינהלת הליגה

הסימון הראשון שלו בכדורסל המקומי היה עם הפועל חולון. כאן העבודה היתה הרבה יותר קשה; שמבן נסע בשנות ה-40' עד הגליל כדי להביא את אליהו עמיאל, פרדי כהן, מרסל חפץ, מוסא דניאל, חיים גורמיזנו, סמי חודרה ורודי ויינברג - שחקנים אותם יוביל כעבור כמה שנים למקום השני בשנתיים הראשונות של הליגה הלאומית. שמבן, כך מספרת האגדה, היה הראשון בליגה ששמר אזורית ואפילו בוקס-אנד-וואן. הוא עזב את חולון, ואימן בין השאר את הפועל חיפה והפועל גבעת ברנר, אבל שב אליה בתחילת שנות ה-70' כדי להקים את בית הספר לכדורסל הראשון בארץ, בו גדלו ישראל אלימלך, מוטי דניאל, ניב בוגין, אבי מאור ועוד.

אם יהושע רוזין ז"ל התקרא "מר כדורסל", הרי שמיכה שמבן ז"ל נקרא "מר כדורעף". שמבן עלה לארץ מרומניה ב-1934 בהיותו בן 15, למד בקורס הראשון למורים לחינוך גופני בארץ, ועוד קודם לכן ייסד את קבוצת הכדורעף של הפועל חצור - אחת מעשרות, אם לא מאות, קבוצות אותן הקים בחייו. בסוף שנות ה-60' גם אימן את נבחרת ישראל, אותה עזב בשל חיכוכים פנימיים שהובילו להרחקתו מפעילות למשך שלוש שנים, אבל לזכות איגוד הכדורעף ולזכות הפועל חולון כדורסל ייאמר שידעו להוקיר את פועלו בטקסים שהתקיימו בשנתיים האחרונות.

עסקנים ומאמנים רבים ידע הספורט בישראל, מעט מאוד עשו כה הרבה כמו מיכה שמבן. לפני משחקה של הפועל חולון מול מכבי חיפה הערב יתקיים טקס קצר לזכרו. יהי זכרו ברוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ