אליפות אוסטרליה |

איפה הכסף של מעמד הביניים?

אליפות אוסטרליה תצא הלילה לדרך בסימן מאבק הטניסאים לתגמול ראוי. הודות לתמיכת פדרר, ג'וקוביץ' ומארי נאלצים המארגנים להקשיב

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

הטניסאים עוד היו בראשית הכנותיהם לעונת 2013 כשבטורנירים הגדולים כבר עמלו על התמורה המצפה להם במהלכה. אליפות אוסטרליה קבעה את חלוקת הפרסים בטורניר שייפתח הלילה וזכתה למחמאות. כשאליפות ארה"ב הכריזה על עלייה בסך הפרסים, היא דווקא ספגה ביקורת. סבב הגברים (ATP) רמז שאינו מסתפק בכך: "בחודשים האחרונים ביקשנו שהאליפות תכיר בחלק של השחקנים ביצירת רווחיה, הגדולים בענף. אנחנו מחויבים להמשך הדיונים כדי לוודא שחלקם ישקפו את משמעותם עבור הטורניר".

אחוזים, זה שם המשחק, ולא רק בהגשה. "האם אנו זוכים לתמורה הולמת? התשובה שלילית", אמר ל"דיילי טניס" שחקן הזוגות ג'יימס סרטאני, שצורף אשתקד למועצת השחקנים ב-ATP, "טורנירי הגראנד סלאם משאירים אצלם בממוצע 87% מההכנסות ואנו מקבלים 13%. זה לא טוב מספיק. זו סתירה עצומה".

זו הסיבה לביקורת על אליפות ארה"ב. סך הפרסים ב-2013 אמנם צומח בארבעה מיליון דולר ל-29.5 מיליון, אך זהו סכום נמוך למדי בהשוואה להכנסות של ­ מעל 200 מיליון. סך הפרסים באוסטרליה השנה מגיע ל-31.6 מיליון, הגם שהכנסותיה קטנות בעשרות מיליונים. ברולאן גארוס ובווימבלדון, סך הפרסים נמוך בכמה מיליונים וההכנסות בכמה עשרות. האמריקאים עדיין מותירים אצלם חלק גדול יותר מהעוגה.

זהו אחד מהנושאים ­ לצד לוח הטורנירים העמוס ­ שגרמו לשחקנים לאיים בהבערת הענף. מישיבה שקיימו טרם אליפות אוסטרליה אשתקד דלפו ידיעות כאילו שקלו להחרים את הטורניר. הצעד הקיצוני לא התרחש וספק אם אי פעם ינקטו בו, אך המאבק נמשך ובינתיים מצליחים השחקנים לגזור קופונים.

כשפדרר, נדאל, ג'וקוביץ' ומארי לוקחים חלק פעיל במאבק, המנהלים נאלצים להקשיב. חלק משמעותי מפעולתם נועד לתועלת העמיתים שלא בורכו בכישרון כה רב. בשנה שעברה סיפר סרגיי סטחובסקי, אז בסביבות המקום ה-70 בעולם, שסיים את הופעותיו בטורנירי אינדיאן וולס ומיאמי בהפסד כספי. "פדרר, נדאל, ג'וקוביץ' ומארי ­ מה שהם מרוויחים זה עולם אחר. בהשוואה אליהם, אנחנו פשוט לא קיימים", אמר, "ההכנסות של רוב השחקנים הן בדיחה. אפילו הכדורגלן ה-100 באוקראינה מרוויח יותר".

טורנירי הגראנד סלאם מגדילים את סך הפרסים בקביעות ובסכומים משמעותיים בעשור האחרון, אך שאלה נלווית נוגעת בחלוקתם. ב-2012, אלופי הגברים והנשים באוסטרליה זכו להעלאה של 105 אלף דולר. גם הסגנים והמודחים בחצי, רבע ושמינית הגמר קיבלו יותר מבעבר. הקפאות נרשמו דווקא עבור אלה שזקוקים לכסף יותר ­ המודחים בסיבובים הראשונים ובמוקדמות ושחקני הזוגות. בסוכנות הידיעות "רויטרס" ציינו את אנדי רם ויוני ארליך, אלופי אוסטרליה בעבר, שהודחו בסיבוב הראשון וסיימו עם כ-10,000 דולר. יחד. "אנחנו אוהבים את המשחק ומתקיימים בצורה טובה מאוד", אמר ארליך, "אני לא יודע למה מישהו מתלונן".

למזלו, יש מי שעושה את זה. "אנשים שקוראים עיתונים רואים רק ש'המיליונרים שוב מתלוננים'. הם לא רואים בחורים כמונו נשחקים. איננו בתמונה", אמר אריק בוטראק, שחקן זוגות אמריקאי, "התחרויות הללו גדלו בעזרת שימוש בכישרונות הטובים ביותר שנראו בטניס. אם טורניר ATP בקשיים, אנו נוטים להציע הפחתה בפרסים, כך שכאשר טורנירים עושים מאות מיליונים, אנו מקווים לחלק מזה".

הנתח הנוכחי אינו מספק את השחקנים, אבל בפן אחד חלה התקדמות. תלונה בולטת של בוטראק היתה ש"הפרס של רוב השחקנים לא עולה בקצב דומה לזה של הצ'ק למנצח. נרצה לראות את הכסף מחולק באופן יותר 'חברתי'". בשנה האחרונה, העליות הגדולות בסלאמים נרשמו למודחים בסיבובים המוקדמים. בווימבלדון הגדילו את הפרס לאלופים ב-4.5%, אך ההעלאות גדלות ככל שיורדים בסולם, עד ל-26.1% למפסידים ולמפסידות בשלב הראשון, כ-18.5 אלף דולר. אליפות ארה"ב סיפקה תוספות של אלפים לכל סיבוב, החל ב-23 אלף בראשון. ברולאן גארוס דובר בעוד 2,600 עד 4,000 דולר בסיבובים הראשונים. נחמד, אבל "לא משהו שישנה את סגנון חייך", אמר דונלד יאנג.

כשבסיבובים המתקדמים מקבלים סכומים בשש ושבע ספרות, הפערים עדיין עצומים. "דורגתי במאייה הראשונה בנשים זמן רב, אך הייתי מסוגלת לשלם חשבונות כי שיחקתי זוגות", מספרת בת'אני מאטק-סאנדס, "כמובן שלזוכים מגיע הרבה כי ניצחו בכל משחקיהם, אך טניס הוא משחק יקר וגם מי שמפסיד בסיבוב הראשון צריך לממן נסיעות ומאמנים".

גם בטורנירים הקטנים יותר של סבבי הגברים והנשים, המתקיימים לאורך השנה, חלה עלייה בפרסים. הם מגיעים לרוב ל-20% עד 30% מהכנסות התחרות. הגראנד סלאמים צומחים בקצב גבוה יותר, אך בשלושה מהם (ווימבלדון בבעלות מועדון פרטי) מציינים את חלקם והשקעתם בפיתוח הענף והצעירים. מנכ"ל איגוד הטניס האמריקאי, גורדון סמית', הודה כי "צריך למצוא דרכים לתמוך במדורגים 100 ו-200 בעולם", אך במקביל הזהיר שהגדלת הפרסים שלהם תבוא על חשבון המטרות הנוספות.

כתבות ועדכונים נוספים גם בעמוד הפייסבוק של "ספורט הארץ"

הגישה האוסטרלית פתוחה יותר. באוגוסט נפגש קרייג טיילי, מנהל האליפות, עם מועצת השחקנים. הדיאלוג נמשך עד להודעות על סך הפרסים ואז חלוקתם, שכוללת השנה שדרוג של 32.7% למודחים בסיבוב הראשון (29 אלף דולר) ו-36.6% בשני (48 אלף). גם ההעלאות בזוגות משמעותיות יותר מבטורנירים האחרים, ובשנים הקרובות צפויות העלאות נוספות. "הכוח המניע אותנו הוא לתרום לניסיון לוודא ששחקנים ישתכרו באופן ראוי", אמר טיילי, "זה נושא רציני ויש להתייחס אליו בבהילות בכל הענף. היינו קצרי רואי".

"אליפות אוסטרליה עושה עבודה טובה יותר בתמורה שאנחנו מקבלים בהשוואה להכנסות", אמרה מריה שראפובה, "על הגראנד סלאמים האחרים לעשות עוד צעדים, כי הם מרוויחים הרבה יותר מאוסטרליה". לעמיתיה, בכירים יותר ופחות, דעה דומה, כל עוד הטורנירים נכונים ללכת לקראתם בחלוקת הכנסותיהם ובחיזוק טניסאי הדרג הבינוני. רק שיידעו כי מדובר בתחנה זמנית. "איננו יכולים להתחיל בבקשת תוספת של 30%-40%", אמרה סרינה וויליאמס, "אני מקווה שנרשום התקדמות הדרגתית מדי שנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ