מה באמת קרה כשאופרה פגשה את ארמסטרונג?

אופרה ווינפרי ולאנס ארמסטרונג סוף סוף נפגשו. האם המרואיין שפך את לבו, האם המראיינת הפכה כל אבן? מחרתיים לפנות בוקר נדע

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

"אני מצטער", אמר לאנס ארמסטרונג פעמיים במהלך יום שני. הראשונה היתה בחדר ועידות של קרן "ליבסטרונג", כאשר התנצל בפני כ-100 עובדיה על הקשיים בהם נתקלו במלאכתם בעקבות השערוריות המקיפות אותו – ולא הרחיב. השנייה, בחדר מלון באוסטין, טקסס, היתה כמובן זו שמשכה את מרב תשומת הלב. "בדיוק סיימתי עם ארמסטרונג אחרי יותר משעתיים וחצי. הוא בא מוכן!", צייצה אופרה ווינפרי בטוויטר בתום הראיון עמו, במהלכו על פי מקורות הודה לראשונה בשימוש בחומרים אסורים.

הפרטים המלאים יתבררו רק מחרתיים לפנות בוקר, כשחלקו הראשון של הראיון ישודר. למה התכוונה ווינפרי כשהדגישה את המלה "מוכן"? האם מעבר להתוודות ולהתנצלות חשף ארמסטרונג פרטים על דרכי ההסתרה ומעורבים נוספים? ואולי הגיע עם קו הגנה חד ומדוקדק, מתחיל במה שאמור מבחינתו להיות מסע ארוך לתיקון תדמיתו? ב"וול סטריט ג'ורנל" חשפו כי בסיום פגישה שקיים לאחרונה עם טרוויס טייגרט, ראש הרשות האמריקאית ללוחמה בחומרים אסורים בספורט (USADA), אמר לו ארמסטרונג: "אינך מחזיק במפתחות לגאולתי. יש רק אדם אחד שמחזיק בהם, וזה אני".

ההתוודות הזאת, אם כך, רחוקה מלהיות הסוף. במובנים רבים, היא רק ההתחלה. לפי הערכות טרם הראיון, ארמסטרונג לא עמד לחשוף פרטים רבים משנות הסימום הארוכות שלו. לא כל כך מהר, לא בחינם. אותם, סביר להניח, הוא שומר קרוב לחזה. הם עוד ישמשו אותו. מעבר לשאיפה לזכות להקלה בהשעייה לכל החיים ולשוב בעתיד לתחרויות איש הברזל, הוא מתמודד עם סדרת נושאים משפטיים שמסכנים את הונו. אולי אפילו את החופש שלו. ההתוודות היא פתח למשהו, לא ברור לחלוטין מה.

ווינפרי וארמסטרונג בחדר המלון. מה באמת נאמר שם? לדבריה, "השאלות שאנשים סביב העולם חיכו להן נענו"צילום: אי–פי

"אם הייתי עורך דינו, הייתי אומר לו לא לעשות זאת", אמר פיטר קין, פרופסור למשפט באוניברסיטת גולדן גייט בסן פרנסיסקו, לפני הראיון, "אני חושב שהוא מטורף. הוא בסכנה גדולה לתביעה פלילית, שיכולה להכניסו לכלא". נראה שהסיכוי לכך נמוך. ספק אם החקירה הפדרלית נגדו, שנסגרה אשתקד, תיפתח מחדש. התוודותו אמנם מוכיחה ששיקר במתן עדות ב-2005, אך חוק ההתיישנות יבוא לעזרו.

לעומת זאת, התחזקו תיקים אחרים נגדו. תביעות הפיצויים בסך 12.5 מיליון דולר של "SCA פרומושנס", ששילמה לו בונוסים לאור זכיותיו בטור דה פראנס; וזו בסך 1.5 מיליון של העיתון "סנדיי טיימס", שפיצה אותו בזמנו עקב פרסום קטעים מספר שהאשימו בשימוש בחומרים אסורים; ממשלת אוסטרליה הדרומית הודיעה אתמול כי תתבע מארמסטרונג מיליוני דולרים שקיבל בתמורה להופעותיו בטור המקומי בין 2009 ל-2011; וכמובן יש את התביעה הפדרלית שהגיש נגדו פלויד לאנדיס בשל שימוש קלוקל בכספי רשות הדואר, שאימצה את הקבוצה בה רכב ארמסטרונג.בחוזה עם הרשות נכתב ששימוש בסמים יגרור את ביטולו. לפי CBS, מתחזקת כוונת מחלקת המשפטים האמריקאית להצטרף ללאנדיס כתובעת. ארמסטרונג, נטען, כבר החל במגעים על החזרת חלק מהכספים. הסכומים שהשקיעה רשות הדואר בין 1996 ל-2004 מוערכים בעשרות מיליונים.

ארמסטרונג מתוודה: לייב בלוג מיוחד בלילה שבין חמישי לשבת ב"ספורט הארץ"

הונו של ארמסטרונג מוערך ב-100 מיליון דולר. לאור הספונסרים שנטשו אותו ולא עומדים לחזור, הוא כנראה רק יצטמצם בקרוב. מעניין אם כך יקרה גם למעגל חבריו. פרט נוסף שהודלף מהראיון הוא שארמסטרונג הכחיש את טענות USADA כי הנהיג את תכנית הסימום בקבוצותיו וטען שפשוט עשה מה שכולם עשו. התוודותו לא תהיה שלמה עד שיחשוף הכל – בעיקר איך ומי. יוהאן ברונל, ראש קבוצותיו בעבר, הוא אחד ממספר אנשים שעדיין נלחמים בהאשמות USADA. ב"ניו יורק טיימס" נטען שארמסטרונג הביע נכונות להעיד נגד "מספר אנשים בעלי עוצמה בענף שידעו על השימוש שלו בסמים וייתכן שסייעו בכך". האם ארמסטרונג עומד לחשוף גם את ברונל? ואולי מדובר בראשי UCI, איגוד האופניים הבינלאומי?

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

ארמסטרונג מעולם לא היסס לזרוק אנשים מתחת לגלגלי הרכבת. כך עשה לכל מי שהעז להאשימו. שוב ושוב הכחיש ויצא בהתקפות נגד אכזריות לעתים. "זה כמו להתמודד עם המאפיה. איבדנו הרבה משרות וחיינו ממש הושפעו כתוצאה ממעשיו", אומרת בטסי אנדרו, אשתו של עמיתו לשעבר פרנקי אנדרו ומהראשונות שיצאו נגדו. היא העידה כי כבר ב-1996, כשאושפז בעקבות מחלת הסרטן, הודה בבית חולים בשימוש בחומרים אסורים. "אני לא חושבת שהוא ייקח אחריות לשימוש בסמים", היא טוענת, "הליכה לאופרה זו רק דרך לזכות בסימפטיה ציבורית. יהיו מצדו דמעות תנין. הוא בחר בה, כי היא לא ידועה כמי שמקשה מאוד בראיונות".

רבים הסכימו עמה בנוגע לווינפרי, לרבות דייויד מילאר, שהיה מושעה בגין שימוש בסמים וחשש כי "זה יהיה מבוים היטב ויעסוק ברגשותיו במקום במה שעשה". עם זאת, נראה כי בצוות של ווינפרי השקיעו בהכנות. המפיקה שלה שוחחה עם בטסי אנדרו; קת'רין למונד, אשתו של רוכב העבר גרג למונד, שנתקל בצד האחר של ארמסטרונג; ועם דייויד וולש, העיתונאי שרדף אחריו במשך שנים ופרסם מודעות בארה"ב בהן הציע לווינפרי מה לשאול. "לשאול את השאלות הנכונות זה דבר אחד", ציין וולש, "לדעת לשאול את שאלות ההמשך זה דבר אחר".

112 שאלות לקחה ווינפרי לראיון. את רובן, סיפרה אתמול, גם שאלה. לדבריה, ארמסטרונג "לא התוודה בצורה שציפיתי. חלק מתשובותיו הפנטו וריתקו אותי ואת הצוות שלי. השאלות שאנשים סביב העולם חיכו להן נענו". שעתיים לפני הראיון הוא שוחח עם אנשי "ליבסטרונג". קולו, נטען, נחנק. אחר כך המשיך למלון, בו נפגש טרם הראיון עם חברים ומקורבים, ביניהם עורכי דינו ומנהלו האישי. הכל, בבירור, תוכנן היטב. ב-"USA TODAY" ציינו כי מדובר באסטרטגיה ארוכת טווח לשיפור המוניטין שלו. אפילו טייגרט אמר בשבוע שעבר כי "לעולם לא מאוחר מדי לומר את האמת ולתקן את המצב".

נראה אם כך יעשה. ואם כן, מי מוכן לסלוח ולשכוח, ומי לא. ניקול קוק, האלופה האולימפית מ-2008 במירוצי כביש, פרשה שלשום בתחושות קשות: "כשלאנס יבכה ואופרה תעביר לו ממחטה, תחשבו על האנשים שסיימו ללא תמורה – רק חלומות מרוסקים. כל אחד מאתנו שווה אלף לאנס". גם בטסי אנדרו וגם ג'ונתן ואוטרס, עמיתו לשעבר ומהמעידים נגדו, הביעו תקווה שייחשף לחלוטין בפני הרשויות ללחימה בחומרים אסורים ויסייע להן. הכיסא מול אופרה הוא רק תחנה בדרך ארוכה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ