"לקחתי סמים, השפלתי אנשים ולא הרגשתי רע עם זה"

לאנס ארמסטרונג הודה כמעט בהכל אצל אופרה ווינפרי. "זה הכל היה שקר אחד גדול", אמר רוכב העבר, "הייתי בריון, אידיוט ויהיר"

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספורט הארץ

החלק הראשון של הראיון הכל כך מדובר של לאנס ארמסטרונג אצל אופרה ווינפרי שודר לפנות בוקר (שישי) ואם היה ספק אם רוכב העבר המושמץ הולך להודות במה שיוחס לו, כבר ברגע הראשון הוא הוסר. "כן, לקחתי סמים", הודה ארמסטרונג, "לקחתי EPO, השתמשתי בעירויי דם, השתמשתי בטוסטסטרון. השתמשתי בסמים בשנים בהן זכיתי בטור דה פראנס. לא הייתי יכול לזכות בלי זה".

במשך שעה וחצי (עם לא מעט הפסקות לפרסומות) דיבר ארמסטרונג על המציאות שהיתה אז בענף, הודה שהיה תקיף והתנהג ברשעות לאנשים ושנלחם ללא רחמים באלה שטענו כי השתמש בסמים, על אף שידע כי הם למעשה צודקים. החלק השני של הראיון ישודר הלילה ויעסוק באובדן ההכנסות ובעתידו כספורטאי.

אז למה שיקרת כל הזמן הזה, שאלה אותו ווינפרי. "האמת היא לא מה שאמרתי עד עכשיו. זה הכל היה שקר אחד גדול", אמר ארמסטרונג, "הסיפור היה יותר מדי מושלם לכל כך הרבה זמן. התאוששתי מסרטן, זכיתי בטור דה פראנס, זה היה מושלם, אבל זה לא היה אמיתי. אני עזרתי לצייר את התמונה הזאת יחד עם עוד הרבה אנשים אחרים, אבל כל האשמה עליי. איבדתי את עצמי, לא הצלחתי להתמודד עם זה".

צפו בארמסטרונג מודה בשימוש בסמים:

"בזמנו, זה לא הרגיש לא נכון להשתמש בסמים. זה מפחיד. לא הרגשתי רע בנוגע לזה, מה שאפילו יותר מפחיד. הסמים היו עבורי כמו אוויר בגלגלים וכמו מים בבקבוק - זה היה דבר בסיסי. לא הבנתי את ההשלכות. אני מתחיל להבין אותן רק עכשיו, כשאני רואה את הכעס של האנשים, את תחושת הבגידה. אלה אנשים שתמכו, האמינו בי והאמינו לי, ויש להם את כל הזכות להרגיש נבגדים. זו אשמתי. אבלה את המשך חיי בניסיון לזכות בחזרה באמון ולהתנצל".

החלק בו ארמסטרונג סרב להודות והיה נחרץ למדי הן ההאשמות בדוח שפורסם עליו על ידי הרשות האמריקאית למלחמה בסמים בספורט (USADA) כי עמד מאחורי קונספירציית הסמים הגדולה ביותר בהיסטוריה של הספורט וכי הכריח את הרוכבים חבריי קבוצתו להשתמש בסמים. אחת הסיבות שהוא התעקש לא להודות בכך היא להימנע מתביעות עתידיות בבתי משפט ולנסות להקל על עונש ההשעייה שלו.

"כן, הייתי בריון, אבל לא אמרתי לאנשים שהם יפוטרו אם לא ישתמשו בסמים. לא היתה הוראה ישירה מצדי לרוכבים אחרים להשתמש בסמים. כולנו אנשים מבוגרים וכולנו צריכים לקחת אחריות על ההחלטות שלנו", טען ארמסטרונג, "אני יודע שאני לא האדם האמין ביותר בעולם כרגע, אבל לא עשיתי את זה". 

וכך זה נראה דקה אחר דקה:

05:30 ובזה הסתיים החלק הראשון של הראיון עם ארמסטרונג. הפרומו לחלק השני, שישודר מחר בלילה, מבטיח לעסוק בספונסרים שעזבו, בכסף שארמסטרונג הפסיד, איך אמא שלו מתמודדת עם זה ומה השלב הבא עבורו, האם הוא רוצה לחזור לספורט מקצועני ובגלל זה התוודה על הכל. מניח שיהיה מעניין

05:27 האם תשתף פעולה עם USADA עכשיו? "אני אוהב אופניים, למרות שאנשים רואים בי משהו אחר, שביזה את החולצה הצהובה של הטור דה פראנס. אני לא ניצב בעמדה מוסרית להגיד 'בואו ננקה את ענף האופניים'. אם יהיה מאמץ אמיתי כזה על ידי אנשים אחרים והם יזמינו אותי, אני אהיה הראשון להגיע. כשהינקאפי העיד, ידעתי שהגורל שלי נחתם. הם יכלו לשמוע את כולם אומרים הכל, אבל אם ג'ורג' לא היה אומר את זה, זה לא היה שווה כלום. ג'ורג' הוא הקול האמין ביותר בין כולם - התאמנו ביחד, חיינו ביחד מהילדות ואנחנו עדיין חברים טובים. אני לא כועס עליו"

05:22 "כששמעתי על החקירה של USADA, עשיתי מה שאני תמיד עושה - נלחם בכוח במי שמנסה להתנגד לי. בדיעבד, לא הייתי נלחם, הייתי מקשיב. הייתי צריך להגיד 'תנו לי שלושה ימים, אני אתקשר לאנשים, למשפחה, לאמא שלי ולספונסרים שלי ואגיד להם מה אני הולך לעשות והייתי מגיע להודות'. הלוואי שהייתי יכול לחזור לרגע הזה שוב, אבל אני לא יכול"

05:16 לא ידעת שיום יבוא והרגע הזה יגיע? שיתפסו אותך? "הנחתי שהסיפורים ימשיכו לזמן רב. אנחנו יושבים כאן בגלל חקירה פדראלית פלילית, לא בגלל סיפורים וראיונות בעיתונים ובטלוויזיה. כשהחקירה הפדראלית נסגרה, חשבתי שזה מאחוריי, שיצאתי מזה. אז התחילה החקירה של USADA"

ווינפרי וארמסטרונג בחדר המלון. מה באמת נאמר שם? לדבריה, "השאלות שאנשים סביב העולם חיכו להן נענו"צילום: אי–פי

05:12 על עדותו של פלויד לאנדיס: "עדותו של פלויד היתה נקודת השינוי בסיפור הזה. הייתי בחדר במלון במהלך הטור של קליפורניה, אמרתי לו 'תעשה מה שאתה רוצה, רק תעזוב אותי בשקט'. תמכתי בו עד הנקודה ההיא, גם כשהוא נתפס על סמים. ניסיתי לשמור אותה ב'קבוצה שלי' כי הוא ידע עליי הכל. אני מתחרט על הקאמבק שלי. לא היינו יושבים כאן אם לא הייתי חוזר"

05:05 קראת לאמה אוריילי "זונה": "נכון. הטריטוריה, הקבוצה והמונטין שלי היו תחת מתקפה, אז תקפתי חזרה"

05:03 פרשנות של מומחים בענף: ארמסטרונג מנסה להתנקות משימוש בסמים בטורים האחרונים אחרי הקאמבק כדי שיקצרו את ההשעייה שלו. הוא לא לוקח אחריות על אחרים אלא רק על עצמו. מדבר על "נראטיב" ו"תהליך" של הענף כולו כדי לצמצם את הפגיעה וכדי להימנע מתביעות. אופרה, לעומת זאת, עושה עבודה טובה מאוד ולוחצת לו על הנקודות הרגישות, אבל לאנס לא נשבר ולא פורץ את התבנית שלו. חוץ מזה שהודה שהוא שמוק יהיר...

04:59 לגבי העדות של אמה אוריילי, המעסה שראתה הכל: "זה נכון. היא מהאנשים שאני צריך להתנצל כלפיהם. הייתי בריון כלפיה, תבעתי אותה, תבעתי הרבה אנשים. ניסיתי להתפייס איתה". אנשים אמרו אמת ואתה תבעת אותם, למרות שידעת שהם דוברי אמת. למה? "זה בנאדם שציפה לקבל את כל מה שרצה ולשלוט בתוצאות. טעיתי. אלה האנשים שאני חייב להתנצל אליהם במשך כל חיי"

04:55 "לא נכשלתי אף פעם בבדיקת סמים, לא שיקרתי בנוגע לזה. הסיפור לגבי הבדיקה חיובית בטור של שווייץ, הפגישה עם הרופא, הדיל עם איגוד האופניים - כל זה לא קרה. זה שקר. תרמתי ל-UCI כי הם ביקשו ממני, לא היה דיל, לא היה כיסוי על משהו. אני לא מעריץ גדול של UCI. היה לי כסף, הם ביקשו ממני ותרמתי. נכשלתי בבדיקות רק רטרואקטיבית" 

04:50 ארמסטרונג פוצח במונולוג מצמרר למדי: "בזמנו, זה לא הרגיש לא נכון להשתמש בסמים. זה מפחיד. אני לא הרגשתי רע בנוגע לזה. אפילו יותר מפחיד. לא הרגשתי שאני מרמה. שמעתי כל הזמן שאני רמאי, אבל לא היה לי כאן יתרון על האחרים. לא הבנתי את ההשלכות. אני מתחיל להבין את זה רק עכשיו, כשאני רואה את הכעס של האנשים, את תחושת הבגידה. אלה אנשים שתמכו, האמינו בי והאמינו לי, ויש להם את כל הזכות להרגיש נבגדים. זו אשמתי. אבלה את המשך חיי בניסיון לזכות בחזרה באמון ולהתנצל. זו לא היתה התקופה הכי שמחה בחיי, היום אני שמח יותר, אחרי שהודתי"

04:45 אופרה מראה לו קליפ מהניצחון השביעי בטור דה פראנס, בו אמר שזה ניצחון על הציניקנים שלא מאמינים. "עשיתי טעויות בחיים. זו היתה השנה הראשונה שנתנו את המיקרופון למנצח בטור ולא ידעתי מה להגיד. זה פשוט יצא. זה נשמע מגוחך, אני מבין את זה. כשאני רואה את זה היום אני מרגיש נבוך. זה היה הניצחון האחרון שלי בטור, זה מה שאתה משאיר? זה היה עלוב. ככה אתה רוצה לצאת?

04:40 "הייתי גם שמוק וגם נדבן והומאניטארי. יש לי פגמים, הרבה פגמים, ואני משלם על זה עכשיו. היו ימים שחשבתי שדופקים אותי, אבל הימים האלה נשארו מאחור. הכל מגיע לי. אני יודע את זה עכשיו. הגישה של לרצות לנצח בכל מחיר עזרה לי על האופניים וכדי לנצח את הסרטן, אבל לקחתי את זה רחוק מדי. היהירות הזאת, אני רואה את הווידאו הזה (העדות על פרארי) ורואה אדם יהיר. זה לא טוב"

04:36 ארמסטרונג צופה בעדות שנתן בעניינו של ד"ר פרארי. "לא הייתי חוזר על הדברים שאמרתי שם". ארמסטרונג מסרב להטיל את האשמה המלאה על פרארי. "מבחינה ציבורית זו היתה טעות להתייצב לצדו של פרארי. ההתנהגות שלי היתה חסרת אחריות, כך אפשר לתאר את כל התקופה הזאת"

04:35 "יש אנשים בסיפור הזה שהם אנשים טובים וכולנו עשינו טעויות. הם לא מפלצות והם לא אנשים רעים, וד"ר מיקאלה פרארי הוא בעיניי אדם טוב"

04:32 הפרשנות המשפטית שעולה עד כה מהראיון: הודאה באשמה, אבל לקיחת אחריות מוגבלת בלבד על ההשפעה על האחרים

04:28 "אני אוהב לנצח, אבל מבין עכשיו שאי אפשר לעשות את זה בכל מחיר. הסמים היו כמו אוויר בגלגלים וכמו מים בבקבוק. זה היה דבר בסיסי מבחינתי. רק לגביי, לא רוצה להכליל לגבי אחרים" 

04:21 "הייתי הרוכב הבכיר של יו.אס פוסטל, אבל לא הייתי המנהל או המאמן. לא אמרתי לאנשים שהם מפוטרים אם הם לא רצו להשתמש בסמים. לא היתה הוראה ישירה מצדי לרוכבים האחרים להשתמש בסמים. כולנו אנשים מבוגרים וכולנו צריכים לקחת אחריות על ההחלטות שלנו. היתה רמת ציפיות לגבי היכולת של הרוכבים, אבל אני לא הכרחתי אנשים. אני יודע שאני כרגע לא האדם הכי אמין בעולם, אבל לא עשיתי את זה. גם אם אני עושה את זה ואני המנהיג והרוכב המוביל של הקבוצה, אז זאת הבעיה. אני דוגמה. עדיין יש הבדל בין זה לבין להכריח אנשים ולהגיד להם. לא היה לחץ מילולי ישיר. אני מקבל את זה שלא שימשתי דוגמה טובה לרוכבים האחרים בקבוצה. הייתי בריון? כן, הייתי בריון. גדלתי כלוחם, הרגשתי תמיד שהגב שלי צמוד לקיר. לפני הסרטן, הייתי לוחם אבל לא לוחם להוט. המלחמה בסרטן הפכה אותי לכזה. אמרתי שאעשה הכל כדי לשרוד. לקחתי את הגישה הלוחמנית הזאת לאופניים, וזה רע. הפכתי לבריון כשניסיתי ליישר את הסיפור ולהסתיר את האמת. הדבר המפחיד הוא שידעתי שאני הולך לנצח את המירוצים האלה"

04:18 אופרה יצאה להפסקת פרסומות. ארמסטרונג נראה ללא ספק מוכן, מתוח אך גם מחייך וללא ספק עונה על השאלות הקשות והתוודה על מעשיו. אין מכאן דרך חזרה. מניח שהחלק המרגש והדמעות עוד לפנינו, עך אף שארמסטרונג לא נראה הבחור "הזה"

04:16 ארמסטרונג יוצא לראשונה נחרצות נגד הדוח של USADA על דבר אחד: "ההאשמות וההוכחות לכאורה שהשתמשתי בסמים אחרי הקאמבק שביצעתי הן פשוט לא נכונות. הפעם האחרונה היתה ב-2005. לא השתמשתי לחלוטין בטורים של 2009 ו-2010"

04:11 איך זה נעשה, שואלת אופרה. "השתמשתי בסמים במהלך הטור דה פראנס. לא קראתי את הספר של טיילר המילטון, ואני לא זוכר במדיוק מה היה ולא היה. אני לא רוצה לקרוא לו שקרן. הקוקטייל שלי היה EPO, עירויי דם וטוסטסטרון, שהיה חסר לי בגלל הסרטן. לא פחדתי להיתפס. בדיקות הסמים היו רק במירוצים, לא בבית ולא באימונים. לא היו בדיקות ל-EPO. היום זה השתנה. לא היו הרבה בדיקות, אז אתה לא הולך להיתפס. לא השתמשתי בסמים במהלך המירוצים, אז לא פחדתי. צריך לנהל לו"ז חכם"

04:08 "הכל היה מקצועי ו'חכם', אבל השימוש בסמים בקבוצה לא היה כפי שתואר בדו"ח. זו לא היתה שערוריית הסימום הכי גדולה בהיסטוריה. אני לא רוצה להאשים אנשים אחרי בענף, אני קיבלתי החלטות ואני עשיתי טעויות. התרבות בענף היתה מה שהיתה. אני לא יכול להגיד אם כולם עשו את זה. יש סיכוי שזה לא כולם, ומי שלא השתמש הוא גיבור בעיניי. זה לא נכון שאנשים אולצו להשתמש בסמים, כמו שכתוב בדו"ח. כולם עשו את זה במודע".

04:08 "בעידן הזה אי אפשר היה לנצח באופניים בלי סמים. לא המצאתי את זה, אבל לא ניסיתי לעצור את זה. הענף משלם על זה עכשיו ואני מצטער".

04:07 "אני יודע את האמת. האמת היא לא מה שאמרתי עד עכשיו. זה הכל היה שקר אחד גדול. הסיפור היה יותר מדי מושלם לכל כך הרבה זמן. התאוששתי מסרטן, זכיתי בטור דה פראנס, זה היה סיפור מושלם, אבל זה לא היה אמיתי. אני עזרתי לצייר את התמונה הזאת. ועוד הרבה אנשים. כל האשמה עליי. אבל מאחורי התמונה הזאת, יש תקשורת ואוהדים ואיבדתי את עצמי בתוך זה. לא הצלחתי להתמודד עם זה"

04:05 כן או לא, האם לקחת סמים? "כן", עונה לאנס, "לקחתי EPO, השתמשתי בעירויי דם, השתמשתי בטוסטסטרון. השתמשתי בסמים בשנים שזכיתי בטור דה פראנס. לא הייתי יכול לזכות בלי זה".

04:00 יצאנו לדרך. פתיח דרמטי, אלא מה. העולם מחכה לאופרה

03:40 לילה טוב לכולם ממערכת "ספורט הארץ". הראיון המדובר של אופרה ווינפרי עם לאנס ארמסטרונג יתחיל בשעה 04:00 (21:00 שעון החוף המזרחי בארה"ב) וישודר בו זמנית לכל העולם באתר של אופרה. את השידור החי תוכלו למצוא בלינק הזה: שידור חי של הראיון. דרך טובה יותר לעקוב היא פשוט לעשות רענון לעמוד הזה כל כמה דקות, ואנחנו נעדכן אתכם בכל מה שקורה.

לאנס ארמסטרונג נתפס ומתוודה - סיקור מיוחד:
הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק הראשון | הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק השנימה באמת קרה כשאופרה פגשה את לאנס? | האם זהו סופו של הצמיד הצהוב? | כל השקרים של לאנס ארמסטרונג | דעה: לאנס ארמסטרונג חייב להיות השעיר לעזאזל | האיש שתפס את לאנס ארמסטרונג מדברכך דלף הסוד הכי ידוע בעולם האופניים: שלב אחרי שלב | המעסה ששימשה בלדרית סמים, איפרה את הזרועות שידעו מזרקים והפילה את ארמסטרונג | הדו"ח של הרשות ללוחמה בסמים: "סמים לא היו חריגה בענף, אלא נורמה" | דעה: למרות ארמסטרונג, תנו לעולם האופניים צ'אנס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ