סופו של הצמיד הצהוב?

בצל הווידוי אצל אופרה ווינפרי, נשכחה קרן "ליבסטרונג" שייסד לאנס ארמסטרונג. את המחיר על הרמאות וההונאה של הרוכב יישלמו עתה אלפי חולי סרטן

אילן גולדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן גולדמן

לאנס ארמסטרונג רימה, שיקר, הכחיש ותקף במשך שנים את כל מי שהעז לומר עליו את מה שידע על עצמו. לא עוד. הראיון המתוקשר עם אופרה ווינפרי בחמישי האחרון הוציא את האמת לאור וגם את מעט האוויר שנשאר בגלגליו של "הבוס", או שמא "הבריון", כפי שארמסטרונג אף הגדיר את התנהגותו שלו.

אם זה מעט מנחם מישהו, ארמסטרונג עצר על הדרך כדי להתנצל. הוא עצר כדי להתנצל בפני "קהל המעריצים העצום שהולכתי שולל", בפני חבריו לקבוצה שנפגעו ונרמסו בשיטתיות כשניסו להוציא את האמת לאור, ובפני אמה אוריילי – המעסה אותה כינה "זונה" במספר הזדמנויות. הוא אפילו הקדיש 40 דקות לבטסי אנדראו "המשוגעת" - אשתו של חברו לשעבר לקבוצה פרנקי אנדראו - שאת משפחתה רמס ללא רחמים. אבל כשחזר ביום שני מאותו ראיון היסטורי, ראשית הוא עצר להתנצל בפני עמיתיו בקרן "ליבסטרונג". הדמעות, מספרים הנוכחים, לא הפסיקו לזלוג.

"אני אפילו לא יכולה לנסח בעל פה עד כמה אני מאוכזבת מכך שמייסד הקרן לא הקדיש מחשבה למה שמילותיו עלולות לעולל לארגון ולכל האנשים שתמכו בו", אמרה ויקי לין, חולת סרטן שהבריאה והלכה יד ביד עם "ליבסטרונג" מאז שנת 2005. "במשך שנים הגנתי עליו בפני כל מי שהאשים אותו וכעת אני מרגישה נבגדת", הוסיפה. את הקרן והסמל הכה מזוהה עמה – אותו צמיד גומי צהוב שמיליוני אנשים ברחבי העולם רכשו בהמוניו – היא כבר לא מוכנה לענוד.

ארמסטורנג בכנס של הקרן ב-2009. הקשר לתרמית הספורט המדוברת בעולם מקשה על התורמים לשלוף את הארנקיםצילום: אי–פי

לין, שעבודתה המשותפת עם קרן "ליבסטרונג" היתה כרוכה בביקורים במרכזים המטפלים בחולי סרטן, סיפרה לחדשות "יאהו!" שמתן הצמיד הצהוב לחולים אותם ביקרה היה הליך שגרתי בשבילה. "אבל לא עוד", היא אומרת, "לאנשים קשה מאוד להפריד היום בין הצמיד הצהוב ללאנס".

בחודשים האחרונים, ובמיוחד במהלך הימים שקדמו לראיון עם ווינפרי, נראה כי הפופולריות של הצמיד הלכה ונשחקה. מעריציו של ארמסטרונג, שחלקם מודים שלא הסירו את הגומי הצהוב מידם במשך שנים, משליכים אותו כעת בזעם וללא חשבון. "בעלי פשוט לא יכול היה לענוד אותו יותר", סיפרה אמי סטיין בושנאק. לדבריה, בן זוגה איבד את כל הכבוד שרחש בעבר לרוכב. "אני מאמינה כעת ש'ליבסטרונג' היא חברה שנויה במחלוקת. אני מעדיפה שלא להפגין בה תמיכה", טוענת דסרי מלפי שהפסיקה לענוד את הצמיד לאחרונה.

העובדה שרוכב העבר התפטר מניהול ענייניה של "ליבסטרונג" וניסה להרחיק עצמו ממנה כמה שאפשר לא עזרה. ההתכחשות מסביב לעולם נותרה גורפת. "ייקח שנים עד שאנשים יוכלו להסתכל על הגוף הזה בדרך שאינה קשורה לארמסטרונג", טוען סטיב שונר, שהתגייס לטובת הקרן לאחר שהחלים מסרטן אשכים, בראיון ל"אינדיפנדנט" הבריטי. "הוא היה המנוע מאחורי גיוס הכספים המאסיבי. מספיק סיור במטה שלהם – עם כל החולצות הצהובות והאופניים שתלויות שם - כדי להבין עד כמה דמותו של ארמסטרונג מרכזית בהווית הארגון".

הקשר לרוכב העבר מסב ל"ליבסטרונג" נזק עצום. כבר בשנה שעברה - כשרק ענן חשדות ריחף באוויר - התברר בסקר שנתי שנערך בארה"ב כי הקרן של ארמסטרונג צנחה למקום ה-343 ברשימת הגופים הפילנתרופיים של ה"כרוניקל". השנה היא כלל לא הצליחה להיכנס לדרוג והדיווחים חושפים נפילה חסרת תקדים במספר התרומות. הקשר לתרמית הספורט המדוברת בעולם עדיין מקשה על התורמים לשלוף את הארנקים. את הצמיד שלו החליט שונר להסיר כשהבין שהסמל הצהוב רק יפריע לו בגיוס כספים למען חולי סרטן נוספים. מצד שני, ב"ליבסטרונג" עדיין מתעקשים: "יש לנו מספיק רזרבות כדי לשרוד את התקופה".

למרבה ההפתעה, גם בתקופה כה קשה לקרן יש עוד מי שמוכנים לרכוש את הצמיד הצהוב. סטן סימפסון, בעל טור ב"הרטפורד קורנט", סיפר בחמישי האחרון כי דווקא בשבוע שעבר החליט לקנות אחד. "אבי מת מסרטן לפני מספר שנים", הודה, "מאז שנת 1997 גייסה הקרן קרוב ל-500 מיליון דולר, ולמרות שאני באמת ובתמים סבור כי ארמסטרונג הוא רמאי, המעשים הטובים של 'ליבסטרונג' מעפילים על מעשה ההונאה שלו. השאלה היא האם אנשים יהיו מוכנים כעת להפריד בין מפעל הצדקה החשוב הזה למעשיו השנויים במחלוקת?"

לאנס ארמסטרונג נתפס ומתוודה - סיקור מיוחד:
הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק הראשון | הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק השנימה באמת קרה כשאופרה פגשה את לאנס? | האם זהו סופו של הצמיד הצהוב? | כל השקרים של לאנס ארמסטרונג | דעה: לאנס ארמסטרונג חייב להיות השעיר לעזאזל | האיש שתפס את לאנס ארמסטרונג מדברכך דלף הסוד הכי ידוע בעולם האופניים: שלב אחרי שלב | המעסה ששימשה בלדרית סמים, איפרה את הזרועות שידעו מזרקים והפילה את ארמסטרונג | הדו"ח של הרשות ללוחמה בסמים: "סמים לא היו חריגה בענף, אלא נורמה" | דעה: למרות ארמסטרונג, תנו לעולם האופניים צ'אנס

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ