"לארמסטרונג לא אכפת מאיש מלבד ארמסטרונג"

לאנס ארמסטרונג הודה כי השתמש בסמים והתנצל חלקית, אך עבור חלק מהאנשים אותם רמס לאורך השנים היה זה מעט מדי ומאוחר מדי

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

"מעולם לא לקחתי חומרים משפרי ביצועים. כמה פעמים עלי לומר את זה?", הצהיר לאנס ארמסטרונג בעדותו בשבועה ב־2005, קטע שמשודר שוב ושוב. הוא נשאל בעניין מאות פעמים, אך האחת שחשובה באמת היתה בראשית הראיון אצל אופרה ווינפרי. האם אי פעם השתמשת בחומרים אסורים כדי לשפר את יכולת הרכיבה שלך, היא שאלה. לראשונה השיב ארמסטרונג: "כן". "כן" היתה התשובה גם כשביקשה לפרט - EPO, עירויי דם, טסטוסטרון, קורטיזון והורמון גדילה. האם השתמשת בחומרים אסורים או בעירויי דם בכל שבע זכיותיך בטור דה פראנס? "כן".

עבור מי שעוד היסס, האמת סוף סוף יצאה לאור. אבל לא כולה. "אופרה התחילה מצוין ועד לדקה הרביעית זה היה נהדר", אמר העיתונאי האירי פול קימאג', מהרודפים אחרי ארמסטרונג לאורך השנים, "אחר כך זה הידרדר במהירות. לבסוף פשוט רציתי לזרוק נעל על הטלוויזיה. זה היה נוח מאוד עבורו, היא הקלה עליו. לבחור יש רק חרטה אחת - שהוא נתפס. לא אכפת לו מאיש מלבד ארמסטרונג".

ארמסטרונג בראיון עם ווינפרי. מלבד כמה רגעים בהם נראה מעורער, הוא היה קר ומחושב כתמידצילום: אי-פי

מי שקיווה כי בראיון יהיה יותר מארמסטרונג, התבדה. למעשה, לא התבררו במהלכו הרבה פרטים חדשים. הוא אישר חלק מהכתוב בדו"ח הרשות האמריקאית ללוחמה בסמים (USADA), אך הכחיש את הטענות ששיחד את איגוד האופניים הבינלאומי (UCI) כדי להסתיר כישלון בבדיקת סמים או שלא היה נקי אחרי חזרתו מפרישה ב־2009. מלבד כמה רגעים בהם נראה מעורער, כשסיפר כיצד חשף את האמת בפני בנו, הוא היה קר ומחושב כתמיד, יודע מה ברצונו לומר ומה לא. כבר בראשית הראיון, כפוליטיקאי, השיב לשאלה קשורה למחצה במסר מתוכנן – הוא אולי נהג בבריונות, אבל איש לא אולץ להשתמש בחומרים אסורים, בניגוד לטענות רוכבים. מנגד, הירבה להשתמש בשורש פ.ג.מ על הטיותיו השונות, בנוגע לעצמו, בנוסף לכינויים כמו יהיר, שקרן ואידיוט.

לא היתה שם חשיפה של מעורבים נוספים או שיטות הסימום. ארמסטרונג טען כי אינו חש בנוח לדבר על אחרים וכשהוזכר מיקלה פרארי, הרופא המעורב בפרשיות סמים, אף הגן עליו. מי שראה בראיון תחילת מסע יחצ"נות לתיקון שמו - דרך התוודות מלאה חרטות אך לא מלאה, ביקורת עצמית ובמקביל רמיזות לגבי התרבות שהיתה נהוגה בענף - ודאי לא שינה את דעתו בתומו.

רוכבים, כועסים יותר ופחות, ביקשו אחרי הראיון בעיקר להשאיר את הקולגה לשעבר מאחוריהם. "חרפה לספורט. עליו לסבול בגין שקריו", אמר הטניסאי נובאק ג'וקוביץ'. מנהלי מירוצים, הוועד האולימפי ואנשי רשויות שונות ללוחמה בסמים הבהירו שזה לא מספיק וכי עליו להעיד ולחשוף הכל. "אם חיפש גאולה, הוא לא מצא אותה", אמר ג'ון פאהיי, נשיא הרשות העולמית (ווד"א). ויש כמובן את פט מקווייד והיין ורברוחן, נשיא UCI וקודמו, שנשמעו בעיקר מרוצים מכך שארמסטרונג נמנע מלסבכם. בינתיים.

מעל לכל, היו אלה הרגעים של כל האנשים שנלחמו בשקריו ושילמו את מחיר נקמנותו. ארמסטרונג אמנם טען באופן מדהים כי אינו זוכר בדיוק את מי תבע, אבל הם זוכרים. "לאנס השיב להאשמותיי בכך שקרא לי זונה ואלכוהוליסטית", הזכירה המעסה שלו לשעבר, אמה אוריילי, "בראיון אמר שאני מהאנשים שנדרסו ושהוא חייב לי התנצלות, אבל משמעותי יותר – הוא אישר את הסיפור שלי לגבי מרשם שתוארך לאחור (כדי להסביר כישלון בבדיקה ב־1999). היה לי לחץ בחזה שלפתע שוחרר".

רגע השבירה היחיד: ארמסטרונג על הווידוי בפני בנו

בטסי אנדראו, אשתו של עמיתו לשעבר פרנקי, לא זכתה לכך. ארמסטרונג, ששוחח אתה בטלפון קודם לכן, סרב לאשר בראיון את טענתה כי הודה בשימוש בחומרים אסורים בבית חולים ב־1996, כשחלה בסרטן. "אתה חייב לי, לאנס, ולא עשית את זה", אמרה ל־CNN, "היתה לך הזדמנות אחת לומר את האמת. איך אנחנו אמורים להאמין לכל דבר אחר שהוא אומר? אני חושבת שהוא חי באשליות". הרוכב פיליפו סימאוני, שסבל ממנו אחרי שחשף את פרארי, הצהיר: "מלותיו מותירות אותי אדיש. ההתוודות שלו משרתת רק אותו".

יהיו שיאמינו לארמסטרונג, יהיו שלא. הרוב נוטים לקבוצה השנייה. "הוא שחקן עצום וזה מה שראיתם בתכנית", אמר מייק אנדרסון, עוזרו לשעבר. בקרוב יתבררו ההשלכות בנוגע לתביעות פיצויים נוספות שעשויות לצוץ נגדו והצטרפות מחלקת המשפטים לתביעה הפדרלית של פלויד לאנדיס. אבל משמעותי מכל תהיה שאלת העדות בפני USADA וחשיפת האמת, הפעם כולה. ארמסטרונג, שהביע תקווה אך לא אופטימיות לגבי קציבת השעייתו לכל החיים, אמר שיהיה "הראשון לעשות זאת אם אוזמן". ממי שהזמין את ווינפרי לראיון במלון באוסטין, אפשר לצפות שייקח קצת יותר יוזמה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לאנס ארמסטרונג נתפס ומתוודה - סיקור מיוחד:
הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק הראשון | הראיון אצל אופרה ווינפרי: החלק השנימה באמת קרה כשאופרה פגשה את לאנס? | האם זהו סופו של הצמיד הצהוב? | כל השקרים של לאנס ארמסטרונג | דעה: לאנס ארמסטרונג חייב להיות השעיר לעזאזל | האיש שתפס את לאנס ארמסטרונג מדברכך דלף הסוד הכי ידוע בעולם האופניים: שלב אחרי שלב | המעסה ששימשה בלדרית סמים, איפרה את הזרועות שידעו מזרקים והפילה את ארמסטרונג | הדו"ח של הרשות ללוחמה בסמים: "סמים לא היו חריגה בענף, אלא נורמה" | דעה: למרות ארמסטרונג, תנו לעולם האופניים צ'אנס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ