גרדיאן

לאנס ארמסטרונג תקף את הצביעות ואת "הבולשיט הקטנוני" העוטף את סקנדל הסימום בעולם האופניים, באומרו כי הוא מרגיש שהפך לשעיר לעזאזל עבור הענף כולו. ארסמטרונג, בהתייחסות ראשונה מאז הראיון השנוי במחלוקת לאופרה ווינפרי במהלכו הודה בשימוש בסמים במהלך הקריירה שלו, מתעקש כי אף דור של רוכבי אופניים לא היה "פטור או נקי".

בנוסף, חידש את קריאתו ל-WADA, הסוכנות העולמית למלחמה בסמים בספורט, להקים תכנית רחבת היקף לפיוס מחדש, ומתעקש שלאיגוד האופניים הבינלאומי לא צריך להיות בו כל חלק. את נשיא הארגון, פאט מקוויד, כינה "פאתטי". "אם אתה מסיים כיום בפודיום באחד מהגראנד טורים, צריך לזמן אותך לבדיקה".

בראיון ל"סייקלינגניוז" אמר ארמסטרונג: "הדור שלי לא היה שונה מכל דור אחר. 'דרכי העזר' השתנו במהלך השנים, אך העובדה נשארה זהה, והיא שהספורט שלנו קשה להחריד. הסבב העולמי נולד בחטא, וכמה בני זונות קשוחים מתחרים כבר מאה שנה וכולם מחפשים להשיג יתרון על פני היריב. מלתפוס טרמפ על רכבות לפני מאה שנים לשימוש ב-EPO כיום. אף דור לא היה יוצא דופן או נקי. לא זה של מרקס, לא זה של הינו, למונד, קופי, ג'ימוני, אינדרואין, אנקטיל, ברטאלי או שלי". אגב, אין כל אינדיקציה שהרוכבים שציין נטלו סמים משפרי ביצועים.

לאנס ארמסטרונג. "לא מדובר בניקיון עולם האופניים, מדובר בציד ראשים"צילום: אי.פי

  ארמסטרונג חש כי ועדת פיוס מחדש עם חנינה מלאה היא כעת הדרך היחידה לקדם את הענף שכלוא במצב של "כאוס ובולשיט קטנוני". "עד כמה שאני נמצא כעת בעין הסערה, זה לא סיפור של איש אחד, קבוצה אחת או מנהל אחד. זה נוגע לענף כולו, ואם להיות כנה - נוגע לכל ספורט המצריך כושר עמידה. לערוך לינץ' פומבי באיש אחד או בקבוצה אחת לא יפתור את הבעיה. כשדנתי בנושא עם פאט מקוויד לפני חודשים רבים, אמרתי 'פאט, כדאי שתהיה אמיץ, ועדה גלובלית ושלמה היא הפיתרון הטוב ביותר עבור הענף'. הוא לא רצה לשמוע על זה".

  ארסמטרונג טוען כי כל רמיזה על כך שיוכל להרוויח מקיצור השעייתו לכל החיים אם יעיד בפני WADA "אינה רלוונטית". "מה שרלוונטי", הוא מוסיף, "זה שינהגו בכולם באופן הוגן ושווה. כולנו יצרנו את הבלאגן, תנו לכולנו לסדר אותו, ותנו לכולנו להיענש במידה שווה. כשנפגשתי עם טראוויס טייגארט מהרשות האמריקאית למלחמה בסמים, אמרתי לו 'כמובן, אשמח לשוב להתחרות'. עם זאת, האמת היא שזה יותר בשם השוויון וההגינות. לאפשר למספר משתתפים להתחרות השנה ואז להטיל מספר סנקציות מינוריות בפגרה לעומת הטלת 'עונש המוות' עבור עבירות דומות זה דבר לא הוגן ולא מדובר ב'ניקיון עולם האופניים'. מדובר בציד ראשים. לאיגוד האופניים הבינלאומי אין כל מקום בדיונים בנושא. מקוויד נמצא במצב מתמיד של לכסות על התחת של עצמו. פאתטי".

  בנוסף, סיפר כיצד הגיבה משפחתו לראיון אצל אופרה ווינפרי, והכחיש כי הגן על הרופא שלו לשעבר, מיקאלה פרארי, בתשובותיו. "המשפחה אהבה את הראיון", אמר, "הייתי בהוואי כשזה שודר, אך ילדיי הבוגרים וקריסטין צפו בשני החלקים ביחד. דיברנו מיד לאחר מכן. את מה שנאמר אשמור לעצמי. לא 'הגנתי' על אף אחד. הגעתי לשם כדי לדבר על עצמי, ניסיוני וטעויותיי. לא על אף אחד אחר. אני יודע שזה נוגד את הדברים שהורגלנו אליהם בעולם האופניים בשנים האחרונות, אבל אני מעוניין רק לכפר על הטעויות שאני עשיתי. אני ילד גדול ואני לא חלק ממשחק ההאשמות".

  נכון שזה לא קשור, אבל כבר ראיתם את הסמפול של ארמסטרונג מהראיון לאופרה שהפך לביצוע ל"קריפ" של רדיוהד?

  עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ