עולם הפשע משתלט על הספורט האוסטרלי

מכירות משחקים, שימוש בחומרים אסורים והשתלטות ארגוני פשיעה על הספורט המקומי. זה מה שחושף דו"ח שמסעיר יבשת שלמה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

המידע על השימוש הנרחב בסמים בקרב אתלטים אוסטרלים בכירים וקשריהם עם ארגוני פשיעה, שפורסם בדו"ח נרחב בתום חקירה מאומצת שנערכה יותר משנה, מרעיד מדינה שגאוותה נמצאת בהישגיה הספורטיביים ובהגינות המשורשת בתרבותה. "הממצאים קשים ויאכזבו רבים מחובבי הספורט האוסטרלים" אמר שר המשפטים האוסטרלי ג'ייסון קלייר במסיבת עיתונאים שערך לאחר פרסום הפרשה, בה היו מעורבים ספורטאים רבים ממספר מועדונים בליגות הבכירות של מגוון הענפים בספורט המקומי.

בממצאים שפורסמו היום (חמישי) התגלו ראיות רבות שמראות על מכירות משחקים , שימוש נרחב בחומרים אסורים ואת הדומיננטיות של ארגוני הפשיעה המקומיים בהפצת אותם חומרים. שני הענפים הפופולרים ביבשת – כדורגל אוסטרלי ורוגבי – כבר הודיעו כי יפתחו בחקירות עצמאיות. "היום השחור ביותר בתולדות הספורט האוסטרלי", אמר מי שהיה ראש הרשות ללוחמה בסמים האוסטרלית.

ג'ון פהאי האוסטרלי, נשיא הרשות העולמית ללוחמה בסמים, אומר כי לא היה מופתע מהממצאים. "זה רק מראה לנו כמה עמוקה ורחבה התופעה הזו. גם במדינה בה הכבוד והיושרה מהווים ערך עליון התופעה יכולה להתפשט", אומר פהאי. נשיא הוועד האולימפי האוסטרלי, ג'ון קואטס, טוען כי כבר שנים שהוא מבקש לפתוח בחקירה נרחבת ומעמיקה. "עכשיו הורדנו את הכפפות", אמר לאחר הפרסום. "אמנם התופעה כבר עמוקה בקרבנו, אבל זו הזדמנות עבורנו לנקות את העשבים השוטים ולבסס שוב את ערכי הספורט שלנו", הוא אומר.

נברחת קריקט הנשים האוסטרלית. על הענף השתלט עולם הפשעצילום: אי–פי

גם יו"ר איגוד הרוגבי במדינה, דייב סמית', נחוש לבער את התופעה. "אנחנו עובדים עם גורמי אכיפת החוק ואנחנו נגלה כל שחקן וקבוצה שסרחו. יש לנו את האחריות להתייחס לכך ברצינות תהומית ואנחנו נגיב בהתאם".

גרהאם אשטון, בכיר במשטרה האוסטרלית, אומר כי ליגת הכדורגל האוסטרלי, משחקי טניס וענף הקריקט, היוו מטרה עבור הימורים לא חוקיים. "ראינו תנודות חדות בהימורים על תוצאות הכדורגל האוסטרלי בכל רחבי אסיה", אומר אשטון. "ברגע שההימורים מתרחשים ברמות כאלו, ברור שארגוני הפשיעה ימצאו בכך מקור הכנסה אטרקטיבי".

שרת הספורט האוסטרלית, קייט לאנדי, אומרת כי הממשלה תעשה הכל כדי להחזיר לספורט את הנורמות הראויות לו. "אם מישהו רוצה להסתמם ולרמות, אנחנו נתפוס אותו", אומרת לאנדי. "אם אתה רוצה למכור משחק, אנחנו נתפוס אותך, וכפי שאפשר לראות מהחקירה שניהלנו ומהממצאים שאספנו, אנחנו בדרך הנכונה לתפוס את יתר המעורבים".

הממשל האוסטרלי העביר בימים האחרונים כספים רבים לרשויות שאמורות לטפל בממצאי הדו"ח ולמנוע ממקרים כאלה להתרחש בעתיד. עוד הוחלט על הקמת גוף שיכלול את כל הארגונים האחראים על ענפי הספורט השונים באוסטרליה, כדי לשתף מידע והקמת יחידות שיטפלו בבעיות האתיות, מקרי הסימום, וההימורים הלא חוקיים.

פהאי. לא הופתע מהממצאיםצילום: אי–פי
עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ