ועדת לובצקי: האתלטיקה תקבל יחס מועדף

הוועדה הציבורית שמינתה שרת הספורט לימור לבנת הציגה את מסמך העקרונות שגיבשה לקביעת אמות מידה חדשות לחלוקת כספי מועצת ההימורים

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספורט הארץ

הוועדה הציבורית בראשותו של כדורסלן העבר, צבי לובצקי, אשר מונתה על ידי שרת התרבות והספורט, לימור ליבנת, הציגה הערב מסמך עקרונות אשר ממליץ על חלוקת משאבים שונה בספורט הישראלי, כחלק מתפקידה לקבוע אמות מידה חדשות לחלוקת כספי מועצת ההימורים לגופי הספורט בישראל. הגופים, שיקבלו היום את המסמך, יוכלו להעיר הערותיהם לשינויים מוצעים בתוך 60 ימים.

לימור לבנת: "מסמך העקרונות שהוועדה מציגה היום מעיד על חשיבה חדשנית ונכונה. אני מאמינה שאמות המידה החדשות שתוצגנה בסיום עבודת הוועדה יסייעו להביא הן להגדלה משמעותית במספר הספורטאים התחרותיים בישראל, שהוא נמוך היום באופן משמעותי ביחס לרוב מדינות העולם, והן של מסגרות הפעילות הספורטיבית. בנוסף, אמות המידה החדשות יובילו לשיפור גם בפן המקצועי של ענפי הספורט. השילוב של הגדלת מספר הספורטאים וקביעת סטנדרטים מקצועיים ייצור מסורת של הישגיות".

בין העקרונות המרכזיים שגיבשה הוועדה:

* ענפים מועדפים - ייקבע תעדוף של ענפי ספורט שביחס אליו תתבצע חלוקת המשאבים, כאשר כדורגל וכדורסל ייחשבו ענפי על והתעדוף לא יחול עליהם. בנוסף, ייקבעו 13 ענפי ספורט מועדפים, כאשר שלושת ענפי היסוד לתמיכה מועדפת יהיו: אתלטיקה קלה, שחייה והתעמלות. עשרה ענפים מרכזיים נוספים לתמיכה מועדפת ייבחרו בהתאם לאמות מידה שייקבעו וייבחנו, ובהם: הצלחה והישגים ברמה הבינלאומית, המסורת, תשתית המתקנים, ורמת מאמנים.

לימור ליבנת. "מסמך העקרונות מעיד על חשיבה חדשנית ונכונה"צילום: אמיל סלמן

* ייקבעו תנאי סף לקבלת תמיכה ממועצת ההימורים ובהם: מספר מינימלי של ספורטאים הפעילים בענף. תנאי הסף של ספירת הספורטאים ייושם באופן הדרגתי, ונקודת ההתחלה תהיה 120 ספורטאים בשנת 2014. המספר יעלה באופן הדרגתי מדי שנה.

* חלוקת כספי התמיכה תתבצע בהתאם לניקוד שיצבור כל איגוד, כאשר הניקוד יורכב על פי אמות מידה מסודרות.

ליבנת הוסיפה: "מיניתי את ועדת לובצקי ביולי 2012, לאחר שהתברר כי אמות המידה שנקבעו בוועדת בורוביץ' גורמות לכך שישנם ענפי ספורט חשובים ובעלי פוטנציאל להישגים ברמה הבינלאומית אשר מתוקצבים באופן נמוך מדי לעומת ענפי ספורט חסרי הישגים וספורטאים, שמתוקצבים באופן גבוה מדי.

יו"ר הוועדה, צבי לובצקי: "הועדה ראתה בהקצבות מכשיר מרכזי ביישום מדיניות ספורט. מדיניות כזו היום צריכה, מלבד מספר הספורטאים ומקצועיותם, להתרכז במספר מצומצם יותר של ענפים גדולים יותר ובעלי פוטנציאל רב יותר להצלחה והישגים, ולא להתפזר על 75 ענפים. חלק בלתי נפרד מהקצבות התעדוף מותנות בתכנית עבודה, קביעת יעדים ופעילות לקידום הענפים, בנוסף לפעילות השוטפת הקשורה בהקצבות כלליות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ