רולאן גארוס |

נדאל בגמר אחרי 2-3 מטורף על ג'וקוביץ'

השור הספרדי גבר על הסרבי לאחר קרב עוצר נשימה, באחד המשחקים הגדולים של שנים האחרונות. "זה יום מיוחד עבורי", אמר בסיום. דויד פרר מחכה בגמר

שי נמרודי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי נמרודי

זה היה אחד מן המשחקים הגדולים בתולדות הרולאן גארוס, ואחד המטורפים והאכותיים שראינו בשנים האחרונות. שני הטניסאים הטובים בעולם, רפאל נדאל ונובאק ג'וקוביץ', הזכירו לנו הערב בחצי הגמר בפאריס מדוע אנחנו כל כך אוהבים טניס, בפעם המי יודע כמה, כאשר סיפקו עוד משחק בלתי נשכח לפנתיאון, עוד דו קרב צמוד ומותח שייכנס לספרי ההיסטוריה. בסיומו של המותחן המטורף הזה - שנמשך 4:38 שעות - נקבע כי הספרדי, האלוף המכהן, שלוטש עיניו לזכייה שמינית על החימר הצרפתי, יהיה בגמר גם השנה כדי להגן על תארו, לאחר שגבר על הסרבי 2-3 במערכות: 4-6, 6-3, 1-6, 7-6, 7-9. "זהו יום מיוחד מאוד עבורי, אני מרגיש בר מזל להיות כאן", סיכם בהתרגשות בסיום המשחק.

היה זה המפגש ה-35 בין שני הטיטאנים האדירים האלה, והחמישי על משטח החימר בגראנד סלאם, כמו גם שחזור הגמר של השנה שעברה בפאריס. 5 מערכות מאוחר יותר, שיפר השור הספרדי את מאזן הראש בראש ביניהם ל-15-20 ו-0-5, בהתאמה. אגב, הניצחון הזה מעמיד את המאזן של נדאל על החימר בצרפת על 1-58, פשוט בלתי נתפס!

הספרדי, השליט הבלעדי של הרולאן גארוס, שלבטח ייזכר בהיסטוריה כטניסאי החימר הגדול מכולם, לא התרגש מפתיחת המשחק הנהדרת של הסרבי המדורג 1 בעולם, ולמרות שפתח בעצמו באופן מהוסס, ידע לשמור על ההגשות שלו, עד לשבירה במשחקון השביעי שהעלתה אותו ל-3-4, ובהמשך העניקה לו את הניצחון במערכה הראשונה 3-6.

הסרבי, שלא הצליח להגיע כלל לנקודות שבירה במערכה הראשונה, ירד מתוסכל, וראה את הספרדי שובר אותו גם בתחילת המערכה השנייה ל-2-3, מה שבטח העלה אצלו ספקות באשר ליכולתו לשמור על קרב צמוד עד לסיום. אבל נולה, האחרון אולי שאפשר להספיד בטניס העולמי, ידע לחזור לעצמו והתעשת בצורה מדהימה. הוא שבר מיד חזרה ל-3-3, שמר על ההגשות בקלות במשחקון הבא, ובמשחקון פשוט אדיר שבר ל-3-5, אותו מינף ל-3-6 ולניצחון במערכה השנייה, תוך שהוא מחזיר לעצמו את הביטחון העצמי וחוזר למשחק בענק.

המערכה השלישית כבר היתה סיפור אחר לגמרי. כאילו שג'וקוביץ' ירה את כל התחמושת במערכה השנייה, ולנותר ללא כדורים נוספים במחסנית. נדאל השתלט על המשחק בעוד אחת מן התצוגות עוצרות הנשימה שלו וסיים אותה ב-1-6 מהדהד, הרבה הודות לטעות שופט בשלב קריטי, אשר העניקה לספרדי שבירה ויתרון 0-2. נדאל סיים את המערכה עם 9 ווינרים, ג'וקוביץ' אפילו לא התקרב לשבירה.

המערכה הרביעית היתה דרמטית מאין כמוה וצמודה ביותר. ג'וקוביץ' יצא מההלם, חזר לעניינים, והשניים ניהלו קרב נהדר, עם טניס איכותי כשכל אחד מהם שומר על ההגשות שלו. ב-3-3 הושגה השבירה הראשונה במערכה, כשהספרדי ברח ל-3-4 והתחיל להריח את הגמר. אך יושבי היציע בפאריס ידעו שזה ממש לא הסוף. ג'וקוביץ', שוב, חזר מהקבר בצורה מרשימה, השווה ל-4-4, ובהמשך שמרו השניים על ההגשות בדרך ל-5-5. בשלב הקריטי הזה, שבר נדאל ל-5-6 והגיש בדרך למשחק כולו ולמקום הגמר.

חשבתם שזה גמור? הצחקתם את נולה. הסרבי הבלתי נגמר הזה שוב התעלה, שוב עשה את הבלתי יאומן, שבר את נדאל, השווה ל-6-6, וגרר את המערכה הרביעית לשובר שוויון מרתק, בו שלט למן הפתיחה. לבסוף, הוא ניצח אותו 3-7, קבע 6-7 במערכה כולה, והשווה את מניין המערכות ל-2-2, תוך שהוא מנפק 20 ווינרים במערכה כולה.

וכל זה היה רק המתאבן לקראת המערכה החמישית, שהיתה הדרמטית והמותחת ביותר במשחק. היא נפתחה בצורה מדהימה, כאשר ג'וקוביץ' כמו יצא מלוע של תותח, הפגין משחק יוצא דופן וכמעט העלים לחלוטין את נדאל. הוא מיד שבר את ההגשות, ברח ל-0-2 ול-1-3, והחל לפנטז על הגמר. 

במצב של 3-4, הציגו השניים את אחד מן המשחקונים הגדולים של הטורניר, ולאחר 3 ניסונות שבירה, הצליח נדאל לשבור את ההגשות של ג'וקוביץ', להשוות ל-4-4, לשחרר צרחת שמחה אדירה, ולחזור לעניינים. המשחקונים הבאים היו צמודים ומפעימים, בהם אי אפשר היה למצמץ אפילו לשנייה. השניים הציגו טניס סופר איכותי, ופשוא לא הצליחו להכניע אחד את השני, כאשר נקודה נדירה רודפת נקודה נדירה. הקהל בפאריס לא ידע את נפשו, ובכל פעם שחשב שראה את השיא, הגיע מהלך שהתעלה על קודמו.

5-5, 6-6, 7-7. המתח היה מהפנט, האווירה מחשמלת. אף שחקן לא מוכן לאבד את ההגשות. ב-7-8 לנדאל, הסרבי הגיש, והשור הספרדי פשוט היה טוב יותר, ברח ל-0-40, והשלים את הניצחון במשחק כולו, עם 7-9 ענק במערכה המכריעה, שנמשכה 82 דקות!

נדאל הנרגש סיכם בסיום: "נובאק הוא אלוף אמיתי, הוא פייטר, והוא לא היה מוכן להיכנע בשום שלב. ידעתי את זה, גם כשהגשתי למשחק במערכה הרביעית. אבל הגעתי מוכן למשחק הזה, ידעתי שיהיה קשה, ובעזרת קצת מזל, גם ידעתי לנצח בסוף. הרי באוסטרליה היה לנו קרב דומה, ושם נובאק ניצח. זה היופי בספורט, פעם אתה בצד המנצח, פעם מפסיד".

הספרדי המשיך: "אני רוצה גם להודות לקהל הזה, שהופך את היום הזה לעוד יותר מיוחד עבורי. אני גם רוצה להודות לחברים ולמשפחה שתמכו בי בתקופה הקשה שהייתי בחוץ בגלל הפציעה. שבעה חודשים לא פשוטים עברו עליי, אבל בזכות התמיכה והאנרגיות החיוביות של הסביבה הקרובה, הצלחתי להגיע שוב למקום הזה, ולגמר ברולאן גארוס, וזה רגע מיוחד מאוד".

בחצי הגמר השני גבר דויד פרר הספרדי על ג'ו ווילפרד צונגה הצרפתי, אהוב הקהל, 0-3, וסידר לנו דרבי ספרדי מרתק בגמר ביום ראשון, כשנדאל יעלה כפייבוריט ברור. המדורג 4 רושם גמר גראנד סלאם ראשון בקריירה אחרי שנעצר בחצי הגמר בשנה שעברה, והוא יגיע פחות עייף - ללא ספק - לאחר קרב שארך 2:04 שעות בלבד מול הצרפתי מדורג 6, שהביס את רוג'ר פדרר ברבע הגמר.

פרר יגיע לגמר עם מאזן מרשים למדי בטורניר השנה - הוא עדיין לא איבד ולו מערכה אחת. נתון זה לא השתנה גם הערב מול צונגה, שהגיע אף הוא למשחק כשהוא במאזן מושלם וללא איבוד מערכה. פרר פתח את המשחק חזק מאוד וברח ל-0-3 מהיר, שהפך ל-1-6 קליל במערכה הראשונה, לאחר 33 דקות בלבד. עם פתיחת המערכה השנייה ברח צונגה ל-0-3 ונראה היה שהוא חוזר למשחק, אבל הספרדי חזר לעצמו, הפך ל-3-4 והתקרב לניצחון במערכה השנייה. צונגה העיקש הפך בחזרה ל-4-5, והמערכה נכנסה לשובר שוויון, שם שלט פרר, ניצח 3-7, השלים 6-7 במערכה ועלה ליתרון 0-2 במערכות.

גם במערכה השלישית הפגין הספרדי עליונות, שבר כבר בתחילתה, וברח במהירות ל-1-4, 2-5 ובסיומה 2-6, שהשלים 0-3 חלק לפרר, שאגב, מעולם לא הפסיד לצונגה על חימר ועלה למאזן 3-9 במאזן הראש בראש בין השניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ