ווימבלדון |

נא לא לעלות על הדשא

טניסאים וטניסאיות רבים מחליקים ונופלים בווימבלדון השנה. שבעה, שיא של העידן המודרני, פרשו ביום בודד. האם האשמה היא במשטח?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

מה הדבר הגרוע ביותר אתו עליך להתמודד, נשאל ניל סטאבלי, האחראי הראשי לדשא בווימבלדון, בווידאו־צ'אט שהתקיים לפני שבועיים. "בגלל שזו תחרות הנערכת מתחת לכיפת השמים, אין שנה שזהה לקודמתה", השיב, "לא נזכה לאותה טמפרטורה בדיוק, למשל. מדי שנה יש אתגר חדש".

ספק אם סטאבלי, בשנתו הראשונה בתפקיד, צפה עד כמה גדול יהיה האתגר אתו יצטרך להתמודד בווימבלדון 2013. מה שהחל בזרם דק של נפילות ותלונות ביומיים הראשונים, התפתח ביום השלישי של הטורניר לגל גדול. ברחבי ממלכת הדשא של "אול אינגלנד קלאב" נראו שחקנים ושחקניות מחליקים על המשטח, ולא פחות משבעה פרשו מהטורניר ביום אחד. ב־ITF, התאחדות הטניס הבינלאומית, מצאו שמדובר בשיא לטורניר גראנד סלאם בעידן המודרני. אמנם באליפות ארה"ב 2011 פרשו 14 שחקנים בשלושת הסיבובים הראשונים, אך לא באותו יום. השאלה הגדולה היא מדוע. הסיבה שנתנו רבים: המשטח.

שראפובה מדגימה נפילה דרמטית. מציעה שהשחקנים יורשו להתאמן לקראת הטורניר על המגרשים הרשמיים צילום: רויטרסצילום: AP

"אני לא חושבת שאי פעם נפלתי שלוש פעמים במשחק", אמרה מריה שראפובה אחרי הדחתה בסיבוב השני, "ראיתי עוד כמה שחקנים נופלים יותר מן הרגיל, אני לא חושבת שראו דבר כזה בשנים האחרונות". במהלך המשחק, נראתה הרוסייה אומרת "כמה פעמים עוד?" ו-"המגרש הזה מסוכן". רק כדי להדגיש את הנקודה, גם השחקנית שניצחה אותה חשה בבעיה. "המגרש ממש חלקלק ודי מסוכן", אמר מישל לרשר דה בריטו, "ניסיתי לעשות צעדים קטנים במקום לעצור בבת אחת".

שראפובה החליקה ונזקקה לטיפול; קרולין ווז'ניאקי נפלה בשני משחקיה וסבלה מבעיות בברכיים טרם הודחה; ויקטוריה אזרנקה כלל לא הופיעה לסיבוב השני אחרי נפילה קשה במשחקה הראשון; גם סטיב דארסיס פרש בגלל פציעה בכתף שנגרמה לו בעת צלילה במהלך הניצחון על רפאל נדאל; פורשים אחרים, כמו ג'ו־וילפריד צונגה ומארין צ'יליץ', החמירו בעיות בברכיים; נדאל וברכיו נותרו תעלומה; דויד פרר, תומאש ברדיך, קיי נישיקורי, גריגור דימיטרוב, ייז’י יאנוביץ’, ארנסט גולביס, ז’וליאן בנטו, גו סואדה, יוג’ני בושאר וקרולין גארסיה היו בין ברי המזל שנפילותיהם לא חיסלו את הופעתם בטורניר. אפילו סרגיי סטחובסקי רשם נפילה מדאיגה בזמן ניצחונו הסנסציוני מול רוג’ר פדרר.

מריה שראפובה מחליקה:

השאלה היא מה קרה, ותשובה אחת אין. בעקבות התלונות, מיהרו בווימבלדון להוציא הודעה. "אין לנו סיבה לחשוב שהמשטח אשם", הצהיר מנכ"ל "אול אינגלנד", ריצ'רד לואיס, "שחקנים רבים החמיאו לתנאים. הכנת המגרשים היתה זהה לסטנדרט המדוקדק בשנים קודמות. ידוע שמשטחי דשא נוטים להיות שופעים יותר בתחילת התחרות. העובדה היא, כפי שנבדק עצמאית, שהמגרשים כמעט זהים לשנה שעברה, יבשים וקשיחים כפי שהם צריכים להיות".

"כמעט זהים" זה לא "זהים". סטאבלי מזכיר כי מדובר במשטח חי ונושם, שמתפתח ומושפע ממזג האוויר. המשטחים בווימבלדון תמיד נוטים להיות חלקלקים יותר בתחילת הטורניר, אך זה לא מסביר כמות כזו של נפילות. ווז'ניאקי ציינה שנפלה גם על חימר ומגרשים קשים, אבל תהתה אם הדשא גבוה יותר מבעבר. לגרסת דה בריטו, הרבה דשא שנתלש נותר על המשטח והפך אותו לחלקלק יותר. הלחות הוזכרה כגורם – בין אם על ידי מי שרצה לקשור זאת למגרש חלק או דווקא להסיר ממנו את האשמה. צונגה עצמו סרב לתלות את פרישתו במשטח לאחר שהגיע לטורניר כשהוא סובל מפציעה בברך. "קר ולח וזה לא טוב לטניס, לא טוב למפרקים", אמר. צ'יליץ' הודה כי המשטח לא נוח לברכיו, אך גם הוא לא מצא בו בעיה. "בכל ענף, ספורטאים דוחפים את עצמם עד קצה גבול היכולת", הוסיף, "יש קו דק בין להיות במצב מושלם לבין לעשות יותר מדי".

צונגה מקבל טיפול שלא יצליח להחזיר אותו למשטח. "קר ולח וזה לא טוב לטניס, לא טוב למפרקים", הסביר הצרפתיצילום: רויטרס

מה שמעביר אותנו לגורם האנושי. טענה אחת היא כי הגדלת הפרסים בסיבובים הראשונים מושכת גם שחקנים שאינם כשירים לחלוטין. אולי, אבל רבים מהפורשים יסתדרו גם בלי הכסף הזה ולא צריכים לקחת סיכון. טענה אחרת היא שהשבועיים החוצצים בין סיום הרולאן גארוס לתחילת ווימבלדון אינם זמן מספק להכנה. "המגרשים במצב מצוין, אני פשוט לא בטוח כמה השחקנים מורגלים במשחק על דשא", קבע ג'רמי בייטס, טניסאי העבר הבריטי. בוריס בקר אמר דברים דומים, בעוד יו"ר "אול אינגלנד", פיליפ ברוק, הצהיר: "היה לנו מזל לאורך השנים שלא היו יותר פציעות. כשמשחק הגברים, בעיקר, כל כך פיסי, הרעיון שאפשר להיות מוכן לחלוטין לווימבלדון שבועיים אחרי הרולאן גארוס אינו מציאותי".

הבעיה שזה לא מסביר מה שונה השנה משנים קודמות. בעצם, גם הכנה ארוכה יותר בטורנירים אחרים לא תכין אותך באופן מלא לווימבלדון, שעבר ב־2001 למשטח שונה, יבש וקשה מבעבר, במטרה לשמרו לאורך זמן רב יותר במהלך הטורניר. לדברי סטאבלי, שעובד במועדון 15 שנה, "כשהתחלתי היו לנו 5-4 ימים של מגרשים במצב ממש טוב. כעת אנחנו מגיעים ל־11-10 ימים". תופעת לוואי היא משטח אטי יותר ממגרשי דשא אחרים. שראפובה מציעה כי לשחקנים יורשה להתאמן לפני הטורניר ב־19 מגרשי המשחקים ולא רק במגרשי האימון, כדי להסתגל.

אדי סיוורד, ששימש כאחראי הדשא הראשי ב"אול אינגלנד" 20 שנה, הזהיר כי המשחקים האולימפיים שנערכו במועדון בקיץ שעבר יקצרו את זמן ההכנה של המשטחים לווימבלדון הנוכחי. ווז'ניאקי טוענת שהמגרשים דומים יותר לאלו שהיו באולימפיאדה מאשר בווימבלדון 2012. והנה לכם הבדל: בווימבלדון שעבר, האחראי עוד היה סיוורד. כל מה שקרה אחר כך נמצא באחריות סטאבלי. גם אם לא היה שינוי בתרכובת הדשא, אולי לכל אחראי יש את השטיקים הקטנים שלו שעושים הבדל גדול.

ויקטוריה אזרנקה נאנקת מכאבים. הפציעה בסיבוב הראשון מנעה את המשך השתתפותה בטורנירצילום: אי-אף-פי

בינתיים, נותרו בווימבלדון עם הרבה שאלות ותקווה שהתשובה להן תתקבל בדמות ימים שקטים יותר בהמשך. אנדי מארי, אחד שלא חש בהבדל בדשא, בלט בהסבר שלא סייע בדבר: "לפעמים זה מקריות, לפעמים הנעליים, לפעמים מזג אוויר גרוע, לפעמים המגרש. אין לי מושג". בעולם בינתיים יכולים להתבדח אם בקרוב נראה בווימבלדון שלט: "סכנה! נא לא לעלות על הדשא".

צפו בפציעה של אזרנקה בסיבוב הראשון:

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ