שלי-אן פרייז'ר זכתה ב-100 מטר עם 10.71 שניות

הג'מייקנית הוכתרה לאשה המהירה בעולם. רפאל הולצדפה זכה בזהב בקפיצה במוט, לאבליני הסתפק בכסף. אוליבר זכה ב-110 משוכות

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

1. היא אמנם לא קובעת שיאי עולם כמו יוסיין בולט, אבל ממש כמו בן ארצה היא שולטת בריצה הקלאסית. כמו בולט, היא זכתה במדליית הזהב ב־100 מטר בשתי האולימפיאדות האחרונות. כמו בולט, היא אלופת העולם מברלין שאיכזבה באליפות הקודמת בדגו (מקום רביעי). כמו בולט, היא בת 26. להבדיל מהברק, היא הושעתה בעבר לחצי שנה בגין חומר אסור, אם כי ככל הנראה היתה זו אי הבנה לגבי חומר שנמצא בתרופה לשיכוך כאבים.

בכל מקרה שלי־אן פרייזר־פרייס שרפה הערב (שני) את המסלול במוסקווה. היא לא רק שעטה לניצחון תוך שהיא קובעת את תוצאת השנה בעולם - 10.71 שניות, רק מאית משיאה האישי - אלא גם הקדימה ב־22 מאיות את המקום השני, מיוריאל אהורה המפתיעה מחוף השנהב. זו הפער הגדול ב-25 השנה האחרונות של ריצות ה־100 מטר בתחרויות גדולות. אפילו בולט של בייג'ין או ברלין לא הגיע להפרש כזה.

שלי-אן פרייז'ר חוגגת את היותה האשה המהירה בעולםצילום: רויטרס

2. פרייזר־פרייס היא האשה המהירה בתבל, אבל האיש השמח ביותר באיצטדיון לוז'ניקי היה כנראה רפאל הולצדפה. הקופץ במוט הגרמני אמנם מחזיק במדליות ארד מלונדון ומאליפות אירופה, אבל כנראה שגם הוא לא חשב שיוכל לקרוא תיגר על האיש המאוכזב ביותר באיצטדיון, האלוף האולימפי רנו לאבילני. בזמן שהולצדפה עובר בקלות את הגבהים עד 5.96 - שם נעצרו שניהם - דעתו של לאבילני אולי הוסחה מהפסילה המוקדמת של אחיו. למרות שהגיע כפייבוריט ברור, התקשה הצרפתי לעבור גבהים שבדרך כלל הוא מסתכל עליהם מלמעלה. מספר הפסילות הכריע, ומי שהשתולל משמחה בפסילה הסופית של לאבילני היה הולצדפה.

התינוק שנולד באפריקה ואומץ על ידי משפחה גרמנית לפני 23 שנה מתעלה בגמרים חשובים. בלונדון אמנם סיים אחרי לאבילני ובן ארצו ביורן אוטו (ארד הערב. הפודיום נראה כמו באולימפיאדה, רק בסדר שונה), אבל לא לפני ששיפר בגמר האולימפי את שיאו האישי ב־11 ס”מ, ל־5.91 מטר. הפרס על ההתעלות שלו הערב מתבטא בשנתיים לפחות בהן ייקרא אלוף עולם.

הולצדפה חוגג הערב במוסקווה. האיש המאושר באיצטדיוןצילום: רויטרס

3. הפתעה היתה גם בגמר הריצה ל־400 מטר לנשים, שלוותה בדרמה גדולה. בהיעדרה של סאניה ריצ'ארדס־רוס, האלופה האולימפית הפצועה, נראה היה לאורך רוב הריצה שאמנטלה מונתשו מבוטסואנה תשמור בקלות יחסית על תוארה. כריסטין אוהורוגו, אלופת עולם ב־2007 ואלופה אולימפית מ־2008, שבלונדון זכתה בכסף קילומטר מביתה בלונדון, נחשבה כבר כמי ששיאה מאחוריה, אבל הפיניש שלה היה אפי. ממש על קו הסיום הדביקה את מונתשו. לשתיהן נקבע זמן זהה - 49.41 שניות, שיא בריטי. בדיקת הפוטו פיניש העניקה לאוהורוגו את הזהב בהפרש של ארבע אלפיות השנייה.

“כשסיימתי לא ידעתי מי ניצח. לא רציתי לחגוג עד שהשם שלי יופיע. פתאום שמעתי את כולם צורחים, הסתכלתי למעלה וראיתי את שמי, אני כל כך שמחה”, אמרה אוהורוגו. זהב שני לבריטניה על המסלול, כמו לג’מייקה. רק לאמריקאים יש יותר. האתלטיקה הבריטית ממשיכה להוכיח כי יש לה הרבה מה למכור גם מחוץ ללונדון.

4. הדיפת כדור ברזל לנשים היא לא בדיוק המקצוע הכי זוהר, אבל מופיעה בה אחת האתלטיות הגדולות של דורנו. ואלרי אדאמס הניו זילנדית, פעמיים ברציפות האלופה האולימפית, עשתה היסטוריה והיתה לאשה ראשונה במקצוע כלשהו באתלטיקה שזוכה ארבע פעמים ברציפות בתואר העולמי. כהרגלה היא הגיעה עם תוצאת השנה, עלתה מהמוקדמות עם התוצאה הטובה ביותר והובילה מתחילת הגמר, כשבכל חמש ההדיפות החוקיות שלה היא עוברת יותר מ־20 מטרים.

כל שאר המתחרות בגמר עשו זאת יחד פעם אחת - בהדיפה האחרונה של הגרמניה כריסטינה שוואניץ, שהעניקה לה ברגע האחרון את מדליית הכסף, הרחק מהאלופה. אדאמס שולטת בברזל כבר שש שנים לפחות. במקצוע בו אפשר להתחרות עד גיל מאוחר, ייתכן מאוד שאנחנו רק באמצע הדומיננטיות של בת ה־28.

5. אומרים על דייויד אוליבר, רץ ה־110 משוכות האמריקאי, שהוא כל הזמן עליז ומחייך. הגישה שלו מרשימה, בוודאי לאור האכזבות שחווה באליפויות גדולות. מלונדון נעדר בשל פציעה, בבייג’ין הסתפק בארד, באליפות העולם ב־2007 החמיץ את הגמר במאית, בזו של 2009 היה פצוע במבחנים האמריקאיים. גם העונה הנוכחית של אוליבר בן ה־31 מצוינת, אך הפעם הוא הצליח גם להגיע לשיא ממש בזמן. 13.00 שניות בגמר, הזמן המהיר ביותר שנקבע העונה, שלח אותו לראש הפודיום. כל כך מגיע לו ולחיוך שלו.

אוליבר חוצה ראשון את קו הסיום, הערבצילום: אי–פי

תחרויות היום:
גמר קפיצה במוט גברים
1. רפאל הולצדפה (גרמניה) 5.89 מטר
2. רנו לאבילני (צרפת) 5.89 מטר
3. ביורן אוטו (גרמניה) 5.82 מטר

גמר הדיפת כדור ברזל נשים
1. ואלרי אדאמס (ניו זילנד) 20.88 מטר
2. כריסטינה שוואניץ (גרמניה) 20.41 מטר
3. ליז’יאו גונג (סין) 19.95 מטר

גמר יידויי פטיש גברים
1. פאבל פיידק (פולין) 81.97 מטר
2. קריסטיאן פארס (הונגריה) 80.30 מטר
3. לוקאש מייליך (צ’כיה) 79.36 מטר 

גמר 400 מטר נשים
1. כריסטין האורוגו (בריטניה) 49.41 שניות.
2. אמנטלה מונטסהו (בוצואנה) 49.41 שניות
3. אנטונינה קריבושפקה (רוסיה) 49.78 שניות

גמר 110 מטר משוכות גברים
1. דייויד אוליבר (ארה”ב) 13.00 שניות
2. ריאן ווילסון (ארה”ב) 13.13 שניות
3. סרגיי שובנקוב (רוסיה) 13.24 שניות

גמר 100 מטר נשים
1. שלי־אן פרייזר־פרייס (ג’מייקה) 10.71 שניות
2. מיוריאל אהורה (חוף השנהב) 10.93 שניות
3. כרמליטה ג’טר (ארה”ב) 10.94 שניות 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ