טוקיו 2020 |

האולימפיאדה שתשכיח את פוקושימה

בבירת יפן יצאו לחגוג את אירוח המשחקים האולימפיים, שיסייעו למאבק במיתון ולצמיחה במדינה. ואף מלה על האסון הרדיואקטיבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בנזאי", קריאה המייצגת ביפן ניצחונות גדולים וחשובים, הדהדה במקביל בשני מקומות רחוקים מאוד - באולם הכנסים בבואנוס איירס בשעת אחר הצהריים, וברחבי טוקיו מיד לאחר זריחת החמה. אלפים חגגו ב”קומאזאווה”, האיצטדיון האולימפי של משחקי 1964 המשמש היום כמגרש כדורגל, בקריאות “ניפון, ניפון” (יפן, יפן). העיתון הנפוץ “אסאי שימבון” מיהר להוציא מהדורה מיוחדת. הכל לרגל זכייתה של טוקיו באירוח המשחקים האולימפיים בשנת 2020.

החגיגות הגדולות הדגימו את התמיכה המקומית המשמעותית במועמדות של טוקיו, למעלה מ־70%, בהשוואה לניסיון הכושל לארח את משחקי 2016. “זה קרדיט לאומה שלמה”, אמרה שגרירת ההצעה היפנית, המתאבקת סאורי יושידה, שלוש פעמים אלופה אולימפית, “ההזדמנות לכולם ביפן לחזות ברמות הגבוהות ביותר של הספורט היא נהדרת ואני כספורטאית אולימפית מתרגשת”. וואקאקו צושידה, אלופה אולימפית בריצת 5,000 מטר באתונה 2004, אמרה: “כאמא אני מתרגשת מכך שהנוער והילדים היפנים יחוו את האולימפיאדה”.

ההצעה של טוקיו היתה הטובה מהשלוש. היא קידמה את עצמה כבחירה ההגיונית ביותר, כמארחת שעליה אפשר לסמוך בזמנים של משברים פוליטיים וכלכליים בעולם, שהשפיעו כמובן על שתי מתחרותיה, מדריד ואיסטנבול. הבעיה, והיא עלתה במלוא עוזה בימים האחרונים, נוגעת ברמות הקרינה ודליפת המים הרדיואקטיביים בפוקושימה. לדעת רבים, הצליח ראש הממשלה היפני, שינזו אבה, לספק לטוקיו רוח גבית ממש לפני ההצבעה. בנאומו מול חברי הוועד האולימפי הוא הבטיח כי לצרות בפושוקימה לא תהיה כל השפעה.

מעבר לפן הספורטיבי, מהווה הניצחון של טוקיו חדשות טובות גם מבחינה כלכלית. ביפן מצפים שמדיניותו של ראש הממשלה אבה, המכונה “אבנומיקס” ומיועדת להוציא את יפן מהמיתון הכלכלי הממושך ולקדם צמיחה, תצבור תאוצה בעקבות הזכייה באירוח והפרויקטים שכרוכים בכך. כלכלנים מעריכים שעתה תיאלץ יפן לצמצם את הגירעון העצום שלה, 12 טריליון דולר. "אני חושב שהאולימפיאדה תהיה חגיגה שתוציא את יפן מהאסון בפוקושימה. האתגר האמיתי יהיה להצדיק את ההוצאות העצומות של האירוח בזמן של גירעון כה גדול", אמר קן ראוף, ראש המרכז ללימודים יפניים באוניברסיטת פורטלנד.

הזכייה באירוח באה בעיתוי סמלי. משחקי 64’ סימלו את יציאתה של יפן ממוראות מלחמת העולם ואת תהליך המודרניזציה בטוקיו; בחצי המאה שחלפה הפכה המדינה לכוח כלכלי גלובלי, רק כדי לחוות דעיכה ב־20-15 השנים האחרונות, במה שמוכנה “התקופה האבודה”. מאז נבחר לראש הממשלה בשלהי השנה שעברה, הנהיג אבה מדיניות אגרסיבית המיועדת להוביל לצמיחה והנהיג רפורמות כלכליות. הצמיחה כיום ביפן היא הגבוהה מבין שבע הכלכלות הגדולות בעולם, הג'י־7. הזכייה באירוח רק תעזור לכך.

ביפן מתכוננים למה שמכונה “אולימפיאדה קומפקטית” - לנסות לחסוך בהוצאות, להשתמש בחלק מהמתקנים של 1964. אבל הדבר הכי חשוב - כלכלית, ולא רק - הוא האווירה. בחוות דעת של כלכלני בנק ההשקעות היפני “נומורה” נכתב: "זה ישפר את מצב הרוח הלאומי, מה שישפר גם את מצב הרוח הכלכלי ואת האמון של הצרכנים בכלכלה, החלק החסר להתאוששות כלכלית”.

אולימפיאדת טוקיו 2020
מועד: 24 ביולי עד 9 באוגוסט 2020
מוטו: לגלות את המחר
אוכלוסיה: 13 מיליון תושבים בטוקיו, 36 מיליון בטוקיו רבתי
תקציב: 3.42 מיליארד דולר למשחקים עצמם. 4.38 מיליארד דולר לתשתיות, מהם 3.06 מיליארד לאולמות ולאיצטדיונים ו־1.08 מיליארד לכפר האולימפי
הכנסות מובטחות: 813 מיליון דולר מעיריית טוקיו וממשלת יפן, 790 מיליון מהוועד האולימפי הבינלאומי, 1.266 מיליארד מספונסרים של הוועד האולימפי ומספונסרים מקומיים, 776 מיליון ממכירת כרטיסים
אתרים: 36 ועוד ארבעה איצטדיוני כדורגל. 15 קיימים, 11 ייבנו כמבני קבע ועוד עשרה כמבנים זמניים. 85% מהאתרים במרחק של עד שמונה קילומטר מהכפר האולימפי
הכפר האולימפי: 17 אלף מיטות בבנייה על שפת הים. המבנים יומרו לדיור לאחר המשחקים

* הנתונים לפי דו”ח ההערכה של הוועד האולימפי מ־25 ביוני וההצעה היפנית

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ