מאבק אבוד מראש

סופטבול, סקווש, קראטה וגלגיליות הם רק חלק מהענפים שקיוו להיכנס למשחקים האולימפיים, והוקרבו על מזבח ההיאבקות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קולו של דון פורטר, נשיא התאחדות הבייסבול והסופטבול העולמית, נחנק בשעה שהתייצב שלשום על הבמה בבואנוס איירס. פורטר, בן 82, סיפר לחברי הוועד האולימפי על קופסה המונחת דרך קבע על שולחנו. שוכנים בה 511 מכתבים שקיבל מנערות שבורות לב ברחבי העולם אחרי שב־2005 הוחלט על הוצאת הבייסבול והסופטבול מתכנית המשחקים האולימפית. "אני שומר על המכתבים כי הם נוגעים ללבי ומזכירים לי את משימתי – לתת לכל ילדה וילד בעולם הזדמנות לשחק את המשחק שלנו דרך המשחקים שלכם", אמר, "אני מקווה שהיום תמצאו מקום באולימפיאדה לילדות הקטנות האלה ותחזירו להן את חלומן".

כל כך הרבה ענפי ספורט שותפים לחלום הזה, אבל במשחקים האולימפיים יש כל כך מעט מקום לענפים חדשים. משחקי 2020 היו אמורים לתת הזדמנות לאחד מהם. סקווש, קראטה, גלגיליות, ווייקבורדינג, וו־שו (אמנות לחימה), טיפוס ובייסבול/סופטבול היו שבעת המועמדים. בפברואר, כל השבעה קיבלו מהלומה: הענף שנבחר לפנות את מקומו במשחקים לטובת אחד מהם היה דווקא היאבקות.

אילו היה מדובר בקרב 5 מודרני, בטאקוונדו או בהוקי שדה, המצב היה שונה. איכשהו, בין הקשרים של חברי הוועד הפועל בוועד האולימפי לענפים מסוימים לבין הכשלים של ראשי הענף בהיאבקות, הודח מהמשחקים אחד מוותיקיו, ענף מיתולוגי ממש. כל זאת על תנאי, שכן הוא התווסף כמועמד שמיני במאבק על המקום הפנוי, שבעה חודשים לפני ההצבעה הסופית שלשום. לפתע, הכל השתנה עבור כל השאר. אפילו ג'ים שר, יו"ר הוועד האולימפי האמריקאי לשעבר ומראשי המאבק להחזרת ההיאבקות, הודה בשיחה עם "וול סטריט ג'ורנל": "יש תחושה שההליך עשה שירות רע לענפים שעבדו קשה כדי לזכות בכרטיס, רק כדי לגלות שעליהם להתחרות עם ספורט קיים".

מתאבקים יפנים, לאחר היוודע הכללת הענף במשחקים בטוקיו. "מאכזב לגלות שהוועד האולימפי בחר בענפים בהתבסס על מסורת ואוניברסליות, ולא מעורבות של נעורים וכוח משיכה", אמר יו"ר התאחדות סקי המיםצילום: רויטרס

כולם עבדו קשה בשנים האחרונות. בשכירת לוביסטים לשם השפעה על חברי הוועד האולימפי ובשימוש בכוחם של כוכבים – רוג'ר פדרר, אנדי מארי וקים קליייסטרס הביעו תמיכה בסקווש - אבל גם בשדרוג ובהתאמת הענף שלהם. בהתאחדות הטיפוס הבינלאומית הרחיבו את הצעתם כך שתכלול שלושה סוגי תחרויות לגברים ולנשים. בגלגיליות ביטלו את תחרות המרתון לטובת מירוץ ל־300 מטר באולם. בסקווש עבדו על הצגת המשחק טוב יותר לקהל דרך שיטת ניקוד פשוטה ושכלול מתקני המשחקים, לרבות הקרנת התוצאות על רצפת המגרש. כולם התרברבו בצמיחת הענף שלהם, בהתרחבותו למדינות שונות וספרו את כמויות המתחרים, במיליונים.

עבור רוב הענפים האלה, מדובר כמעט בחיים ומוות. הופעה במשחקים תעשה הבדל עצום עבורם. "כשאתה חותך ענף אתה כמעט הורג אותו, במיוחד כשמדובר בענף קטן", אמר מרקו סקולאריס, נשיא התאחדות הטיפוס הבינלאומית, ל"isportsconnect". ג'סיקה מנדוזה, שזכתה עם ארה"ב במדליית כסף בסופטבול במשחקי בייג'ין 2008, האחרונים בהם שוחק הספורט, מספרת על עשרות שחקניות שנטשו את הענף. "עבור שחקניות סופטבול, דבר לא יכול להשתוות לאולימפיאדה", אמרה ל"דנוור פוסט". ביפן דיברו על ירידה של 30% בהכנסות מספונסרים ובסין סיפרו שחזרתו תביא מיד להזרמת 500 אלף דולר מהממשלה.

בניסיונם לחזור למשחקים, חברו בייסבול וסופטבול להתאחדות אחת. ההחלטה הצדיקה את עצמה במאי, כשרשימת הענפים המועמדים צומצמה לשלושה: היאבקות, סקווש ובייסבול/סופטבול. באמת ספק אם צריך באולימפיאדה עוד אומנות לחימה, למשל, אבל המכה שספג קראטה היתה גדולה, אחרי שהיה קרוב למשחקים פעמיים בשנים האחרונות והתפאר אשתקד באולמות מלאים באליפות העולם בפאריס. עבור ג'ייק ליס, מנכ"ל האיגוד האמריקאי, זה היה סיפור מוכר. "הגעתי לענף ב־1990 וכל הזמן שמענו שהוא יהיה במשחקים ב־1992, ואז ב־1996", אמר, "אין לי מלים, זה יום עצוב לקראטה, אבל עוד יותר לספורטאים. עצוב לראות שעוד דור של לוחמים לא יזכה להגשים את חלומותיו האולימפיים".

לא כולם היו כה דיפלומטיים. נשיא התאחדות סקי המים והווייקבורדינג העולמית, קונו ריטסצ'ארד, הבין לאן הרוח נושבת מרגע שההיאבקות צורפה לרשימת המועמדים. כבר אז ביקש מחברי הוועד האולימפי לזכור את דברי הנשיא ז'אק רוג ולהתאים את תכנית המשחקים לטעם של הדור הצעיר. "אני הכי מוטרד מכך שכל הלחץ הפוליטי ישפיע על ועדים אולימפיים לאומיים גדולים והסימפתיה למסורת ולוותק של ההיאבקות תיצור השפעה שלילית על ההצבעה". כשגילה כי הענף שלו הודח, הוסיף ריטסצ'ארד: "מאכזב לגלות שהוועד האולימפי בחר בענפים בהתבסס על מסורת ואוניברסליות, ולא מעורבות של נעורים וכוח משיכה".

ריקארדו פרקארי (מימין) ודון פורטר, נשיא התאחדות הסופטבול העולמית, בבואנוס איירס. הבייסבול נותר מחוץ למשחקים האולימפייםצילום: אי-פי

תסכול הורגש גם בסין. "ידעתי שהאפשרות שוו־שו ייבחר אפסית. הוועד האולימפי מדבר על הגינות, אבל הם לא הוגנים כי למרות האוכלוסיה הגדולה של סין, אין במשחקים ענף שמקורו כאן. סין חזקה מאוד באולימפיאדה והם לא רוצים לראות סינים זוכים במדליות זהב נוספות", תקף זנג טיה מינג, מאמן מקומי בכיר, בראיון ל"מקאו טיימס". לדבריו, הדרך היחידה להכניס את הוו־שו למשחקים היא "להפוך אותו לפופולרי כמו הכדורגל. אז, בוועד האולימפי יזמינו אותנו להצטרף".

בכל אותה עת, לא שקטו בהיאבקות על השמרים. הם גייסו תמיכה, מארה"ב ורוסיה ועד איראן, ושינו את חוקי הענף בניסיון להפוך אותו לאטרקטיבי יותר. זה עבד. בהצבעה המכרעת שלשום הוענקו להיאבקות 49 קולות מול 24 לבייסבול/סופטבול ו־22 לסקווש. היאבקות תהיה במשחקים גם ב־2020 וב־2024. היא מעולם לא היתה צריכה להיות בחוץ. שבעת הענפים המועמדים האחרים שילמו מחיר על הוצאתה הזמנית מהתכנית לפני שבעה חודשים, ולא קרב 5 מודרני למשל. חובבי תיאוריות הקונספירציה אף יגידו שהיה זה בסך הכל ניסיון ללחוץ על הענף להשתנות ולהתעדכן. "זה מזל רע שההיאבקות נבחרה כענף שיודח, כי הרבה מהכיסוי שקיבל הסקווש עד אותה עת היה חיובי מאוד", אמר קווין קליפסטין, מנכ"ל איגוד הסקווש האמריקאי. פורטר מודה: "ידענו שיהיה קשה מול ההיאבקות".

ברוב הענפים כבר מכוונים קדימה למאבק על משחקי 2024. "לבי שבור, לא רק בגללי אלא בגלל כל הילדים שיבואו אחרי", אמרה שחקנית הסופטבול האמריקאית לורה צ'מברליין, "אבל הספורט שלנו גדל וימשיך להתפתח". בסקווש מדברים על שינויים בהתאחדות הבינלאומית, אחרי כישלונם השלישי בהגעה למשחקים. בזמן שניקול דייויד המלזית, השחקנית מספר 1 בעולם, מתגאה בכך שהענף היה כה קרוב, אמר נשיא ההתאחדות נראיינה רמאצ'נדרן: "זהו שברון לב למיליוני שחקני סקווש בעולם, בעיקר בהתחשב במסע של עשר שנים שעברנו כדי להצטרף למשחקים. אני מקווה שזהו לא הסוף של מסענו האולימפי".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ