מורשת אולימפית שנויה במחלוקת

הוא קידם את הספורט ונאבק בסמים, אך נמנע מגינוי הפגיעה בזכויות האדם ברוסיה ובסין. ז'אק רוג מסכם 12 שנים כיו"ר הוועד האולימפי

יירי לונגמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יירי לונגמן, ניו יורק טיימס

לפני 12 שנים, הוועד האולימפי הבינלאומי שינה את סגנון ההנהגה האוטוקרטי באחד הנחשב רחב אופקים, דמוקרטי יותר, יהיר פחות. עם ידיים שניתחו חולים והשיטו יאכטות באולימפיאדה, ז'אק רוג, אורתופד מבלגיה, הציג יציבות ואמינות מאז החליף את חואן אנטוניו סמראנש כנשיא הוועד האולימפי.

ועדיין, עבור לא מעטים, רוג בן ה-71, שפינה את כסאו ביום שלישי האחרון, הקדיש יותר מדי אנרגיה בביסוס הקונצנזוס סביבו במקום להגן על זכויות האדם שנרמסו בבייג'ין 2008 ובאולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014. "הוועד האולימפי מוביל את המאבק נגד שימוש בסמים, מדוע אינו יכול לנקוט בעמדה דומה גם בנושא זכויות אדם?", תוהה ההיסטוריון האולימפי דייויד וולצ'ינסקי.

רוג ניווט את הספינה האולימפית מבעד לפרשת השוחד שהעיבה על משחקי החורף ב-2002 בסולט לייק סיטי. הוא נשאר לעתים בכפר האולימפי במטרה להראות מצג של אחווה עם הספורטאים ולמתן את הביקורות על המוניטין האליטיסטי של צירי הוועד. לאורך כהונתו, שמו האישי נותר נקי מהאשמות לשחיתות. "מה שיוצא דופן עבור אנשים במעמדו, האוחזים בסוג זה של כוח, זה שהוא נראה כאדם הגון", אומר ג'ונתן אדוארדס הבריטי, שיאן העולם בקפיצה משולשת והאלוף האולימפי מסידני 2000.

ז'אק רוג מפנה את הבמה. דאג לתחזוק הקונצנזוס סביבוצילום: אי–פי

מבחינה דיפלומטית, רוג יישב את הסכסוך בין הוועד האולימפי הבינלאומי למקבילו האמריקאי בנוגע לחלוקת כספי החסות וזכויות השידור. בזמנים של חוסר ודאות כלכלית, קרן ההון של התנועה שבראשה עמד זינקה מ-105 מיליון דולר ב-2001 ל-901 מיליון כעבר 11 שנים.

"אני חושב שהתנועה האולימפית זכתה למנהיגות ולהדרכה תחתיו, מבלי לבצע שגיאות בולטות", טוען ג'ים שר, לשעבר מנכ"ל הוועד האולימפי האמריקאי, "הוא התרכז בספורטאים. היתה רפורמה משמעותית בתחום".

עם פרישת רוג ומינוי עורך הדין הגרמני תומאס באך כיורשו, התנועה האולימפית ניצבת בפני אתגרים הנוגעים למורשתה, יציבותה הכלכלית וסמכותה המוסרית. מכשול ראשון צץ בדמותם של חברי האגף למלחמה בסמים, החוששים כי מאמצי המאבק נגד השימוש בחומרים משפרי ביצועים – שהוגדר על ידי רוג כעדיפות עליונה – נכשל ברובו.

בחודש מאי השנה, דיק פאונד, ציר הוועדה ממונטריאול ובעבר ראש הסוכנות הבינלאומית נגד שימוש בסמים, כתב דו"ח המציין כי "אין די מוטיבציה וממון כדי להבטיח מאמץ מוצלח בהשגת ספורט נקי מחומרים אסורים".

במקביל, גדלה חוסר הנוחות הציבורית בנוגע להוצאות הראוותניות הנובעות מאירוח אירוע הספורט הגדול בעולם. רומא פרשה מהמירוץ לאירוח משחקי 2020 – בהם זכתה השבוע טוקיו – מפני שהדבר נתפש כחוסר אחריות כלכלית. בברזיל התחוללו הפגנות המוניות עקב ההוצאות המוגזמות לקראת משחקי גביע העולם בכדורגל ב-2014 והאולימפיאדה ב-2016. רוג התייחס לנושא במסיבת העיתונאים האחרונה שלו, ואמר כי "האתגר של התנועה הספורטיבית הוא להבטיח כי קיום אירועים בסדר גודל כזה יותיר מורשת חיובית".

כנשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, בחר רוג לקדם את הספורט כזכות אנושית, כמצוין באמנת התנועה, אולם גם לצמצם את הזכות הזו בעיקר להשתתפות במשחקים. אשתקד בלונדון, הוא שידל את השלטונות בסעודיה לשלוח אישה למשחקים לראשונה בתולדותיה, אך נותר אדיש למדי ביחס להחלטה לבטל את מקצוע החינוך הגופני בבתי הספר לבנות בממלכה.

העבודות באולם האולימפי בסוצ'י. "אי אפשר לצפות מן התנועה האולימפית להשפיע על ענייני הפנים של מדינה זו או אחרת"צילום: רויטרס

רוג אף הואשם כי לא דיבר בתוקף נגד החקיקה האנטי-הומוסקסואלית שאושרה לאחרונה ברוסיה לקראת המשחקים בסוצ'י בפברואר הקרוב. להגנתו טען כי הספורטאים והצופים לא יושפעו מן ההחלטה. "אל לנו לשכוח", אמר, "כי אי אפשר לצפות מן התנועה האולימפית להשפיע על ענייני הפנים של מדינה זו או אחרת".  

יש המוצאים חוסר עקביות בעמדת הוועד, המסרב להעלות על סדר היום את נושא זכויות האדם בסין וברוסיה. בעבר, התגאה הארגון בתפקידו בהפיכת קוריאה הדרומית מדיקטטורה צבאית למעצמה כלכלית על ידי הענקת אירוח משחקי 1988 לסיאול. לתפישתה, התנועה נתנה יד גם לסיום האפרטהייד בדרום אפריקה, שהוחרמה מהמשחקים בשנים 1992-1964.

"אם אתה גורס כי ספורט ופוליטיקה אינם הולכים יד ביד במובן הענקת זכות האירוח לעיר ספציפית, או שאינך מתערב בפסיקות של מדינה ריבונית בנוגע לזכויות אדם, עליך להיות זהיר עם אמירות כגון 'היה לנו תפקיד חשוב בא', ב', וג'", אומר אדוארדס.

גם אם לא ציפו מרוג לשנות את החוק בסין וברוסיה, לדברי וולצ'ינסקי לכל הפחות היה יכול לנצל את הבימה הבינלאומית שלו. "אי אפשר לקחת מהם בחזרה את האירוח, זה מגוחך", אמר על סוצ'י, "אבל אתה יכול לנצל את העמדה שלך. ודרך אגב, אתה לקראת סוף הקדנציה – אתה יכול לומר כל מה שאתה רוצה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ