הגיע הזמן לבחור מסלול

המירוץ הצמוד לראשות איגוד האופניים הבינ"ל, בין הנשיא המכהן פט מקווייד לבריאן קוקסון, הוא ללא שעון ועם הרבה מאוד לכלוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אומגה פארמה־קוויק סטפ כבר זכתה במירוץ הקבוצתי נגד השעון באליפות העולם במירוצי כביש, שנפתחה ביום ראשון. עד לסיום התחרות בשבוע הבא יוכתרו אלופים גם במירוצים האישיים לגברים ולנשים, הרגילים ונגד השעון, לבוגרים ולצעירים. ויש עוד מירוץ שעומד על סף הכרעה בפירנצה, חם ולוהט כמו כל מה שקורה על הכביש. על הפרק: נשיאות UCI, איגוד האופניים הבינלאומי.

שניים מתמודדים על התפקיד: פט מקווייד האירי, הנשיא המכהן, ובריאן קוקסון, יו"ר איגוד האופניים הבריטי. במצעם קווי דמיון רבים: קידום רכיבת הנשים, המשך שדרוג הענף באפריקה, אסיה ודרום אמריקה, וכמובן חיזוק המלחמה בחומרים אסורים. ובכל זאת, קיימים בין השניים מספר הבדלים. הבולט ביניהם משחק לטובת קוקסון - הוא פשוט לא מקווייד.

בין 1991 ל־2005 שימש היין ורברוחן נשיא UCI, עד שנפרד מהתפקיד והפך לנשיא כבוד. מקורבו מקווייד, כבר אז בכיר באיגוד, תפס את מקומו. בשנה האחרונה במיוחד, בעקבות התצהירים נגד לאנס ארמסטרונג ואחר כך התוודותו, מופנים חצים רבים לעבר הנשיא המכהן וקודמו. באשמתם או לא, יותר מדי דברים קרו במשמרות שלהם.

"אני בטוח שיש תיאבון אדיר לשינוי", אומר קוקסון, "כולנו יודעים מה מעכב את הענף. זה ההיבט הבסיסי של אמון ואמינות הספורט, במיוחד במקצועות הכביש. לא נוכל להחזיר את אמון האנשים בענף בלי שינוי רדיקלי בדרך בה האיגוד עובד ובשביל זה אנחנו זקוקים לשינוי במנהיגות".

"אני לא חושב שזה הולם. מדובר בהפגנת חוסר כבוד לטור, לרוכבים הנוכחיים, להתאחדות ולקהילת המלחמה בסמים", אמר בריאן קוקסון, נשיא התאחדות האופניים הבינלאומית, "יועץ טוב יגיד ללאנס לא לקחת בזה חלק"צילום: רויטרס

קוקסון, שיושב בוועדת הניהול ב־UCI, כבר הוכיח את יכולתו לייצר תמורות גדולות ב־16 שנותיו בראשות האיגוד הבריטי. תכניותיו, במידה שייבחר, כוללות יצירת גוף נפרד שיהיה אחראי לנושא הסימום ("אנשים כבר לא בוטחים ב־UCI") ושינוי צורת ההתנהלות באיגוד, כך שיהיה מודרני ושקוף. בין השאר, הבטיח לחשוף את שכר הבכירים. עד היום לא ברור כמה מקווייד מרוויח.

במקום להחליף הנהגה, אומר מקווייד, יש להעניק לו קדנציה שלישית כדי שישלים תהליכים בהם החל. יש לזקוף לזכותו היבטים כמו הכנסת הדרכון הביולוגי, והוא לא יאפשר לשכוח את העובדה שלא היה הנשיא בימי השיא (ושיא הרמייה) של ארמסטרונג. "אני מסוגל לאחד את הענף מחדש די בקלות", אומר האירי, "בריאן אומר ששינוי, משמעותו שינוי מהעבר. במלים אחרות, מקווייד, ורברוחן, וכל המטען שיש להם. למדתי מהטעויות שעשיתי בהקשר זה, אבל אני מרגיש שאני זקוק לעוד ארבע שנים כדי להשלים את השינוי בתרבות של הסימום".

הרבה תרבות לא היתה במירוץ הזה. מקווייד ציין את כוחו כחבר הוועד האולימפי הבינלאומי וטען כי החלפתו תסכן את מעמד ענף האופניים במשחקים. קוקסון קרא לזה "טקטיקת הפחדה". בנוסף, הודלף דו"ח פנימי של UCI שיוצא בהאשמות חריפות נגד מקווייד ו־ורברוחן. נטען כי השניים ביקשו שוחד מבעלים של קבוצה כדי לקדמה בענף, ניסו להסתיר את כישלונו של אלברטו קונטאדור בבדיקת סמים ואיפשרו לארמסטרונג להתחרות בטור האוסטרלי ב־2009 אחרי חזרתו מפרישה, למרות שלא השלים שישה חודשים בתכנית בדיקות הסמים. בתמורה, נכתב, הסכים ארמסטרונג לרכוב ללא תמורה בטור האירי. אחיו של מקווייד הוא ממארגניו.

מקווייד מכחיש בתוקף וטוען שהדו"ח מפוברק, אבל הרושם דבק בו. גם כך התמודד עם חשדות כי הוא וקודמו סייעו לארמסטרונג בימיו בצמרת, גם בשל תרומות שהעביר האמריקאי ל־UCI. קוקסון, עד לא מכבר מתומכי מקווייד, אומר ששינה את דעתו לאחר שפרשת ארמסטרונג גררה האשמות מצד הנשיא דווקא כלפי הרשות האמריקאית ללוחמה בחומרים אסורים (USADA), שחשפה את האמת. הוועדה העצמאית שהקים UCI לבחינת פרשת ארמסטרונג התפרקה במהירות, לטענת מקווייד בגלל אי שיתוף פעולה מצד ווד"א, הרשות העולמית למלחמה בסמים. למרות שהוא מבטיח להקים ועדה חדשה, זה נראה רע.

"אני מסוגל לאחד את הענף מחדש בקלות", אומר מקווייד (בצילום), "למדתי מהטעויות שעשיתי"צילום: רויטרס

"הרבה מהדברים שנאמרו עלי הם חלק מקמפיין פוליטי", אמר מקווייד ל"גרדיאן". בין השאר הוא מאשים את איגור מקארוב, מיליארדר המשמש כיו"ר איגוד הרכיבה הרוסי ומחזיק בקבוצת קאטושה. בשנה שעברה נאלצה קאטושה לעתור לבית הדין לספורט בלוזאן כדי להופיע ב"וורלדטור", הסבב הבכיר בענף, אחרי שבתחילה נחתכה על ידי UCI. האם זו נקמתו? "יש אנשים שמנסים לחתור תחתיי", אומר מקווייד, "מקארוב רוצה להיות בעל הכוח ב־UCI. הוא תומך בבריאן כי הוא יודע שאיאבק בו. אני מרגיש שאם זה יגיע לבחירות, תהיה לי התמיכה".

כן, אם זה יגיע לבחירות. לפי חוקת UCI, נזקק אדם לתמיכת שני איגודים לאומיים – אחד מהם של ארצו – כדי להתמודד. מקווייד, אירי המתגורר בשווייץ, זכה בתמיכת איגודי האופניים של אירלנד ושווייץ, אלא ששניהם ביטלו אותה. בלית ברירה, ואחרי המועד האחרון, הוא גייס את תמיכת תאילנד ומרוקו. טרם ההצבעה ביום שישי, אמור UCI להצביע על שינוי רטרוספקטיבי בחוקה שבכלל יאפשר למקווייד להתמודד. מניפולציה ודיקטטורה, היו ההגדרות של קוקסון למהלך, שלדבריו מציב את מקווייד לפני הענף ומסביר בדיוק מדוע יש צורך בשינוי.

נראה שהתנופה עם קוקסון, שזוכה לתמיכה רחבה. דמויות כמו גרג למונד, ג'ונתן ואוטרס וכריס הוי קראו לבחירתו, בנוסף לשלל איגודים לאומיים, בעיקר במערב. שקיפות והצורך בניתוק מהעבר מוזכרים שוב ושוב. אבל ביום שישי יעבור המנדט אל 42 נציגי היבשות ב־UCI, וכאן הפוליטיקה משחקת תפקיד גדול. לקוקסון מובטחים 14 הקולות של אירופה וכנראה כל שלושת הקולות של אוקיאניה. מנגד, יקבל מקווייד את תשעת הקולות של אסיה, שנציגיה אפילו לא הסכימו להיפגש עם יריבו. חלק אם לא כל שבעת הקולות האפריקאיים יילכו גם הם למקווייד. תשעת הקולות של אמריקה יתחלקו בצורה כלשהי, ויכריעו. רוב רגיל, 22 קולות, יספיק. קוקסון מאמין שינצח עם קרוב ל־30.

ייתכן שגם מקווייד מרגיש כך. בקמפיין הוא לא בחל באמצעים. בין השאר, טען שקוקסון לא יעבור לגור בשווייץ, שם יושבים משרדי UCI, והאשים את מקארוב במימון הוצאות הנסיעה והמלון של אנשי האיגודים באירופה. כשדיבר עם עיתונאים על מקארוב אמר: "אנחנו מדברים על רוסי, אל תצטטו אותי". ברוסיה כעסו על הרמיזה. "זה מזכיר לי את המלחמה הקרה", אמר מקארוב.

מצער שיורדים לפסים כאלה במקום להתרכז בעיקר. כי על הפרק נמצא ענף שבאמת צריך למצוא דרך להמשיך הלאה, להחזיר את האמון בו, להפסיק לאבד ספונסרים וקבוצות, להשיב למשל את התחרויות למסכי הטלוויזיה בגרמניה, שמאסה בו. זה הזמן לבחור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ