זה זמר ידוע, זה כוכב קולנוע, לא - זה סאצ'ין טנדולקר!

הודו נפרדת מכוכב הקריקט הענק, שיש המכנים אותו אף "אלוהים". השלטים, הפסלים, המסכות, השירים ומטבעות הזהב כבר מוכנים

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

אלפי אוהדים צבאו לפני מספר ימים על משרדי איגוד הקריקט של מומבאי (MCA), בניסיון לרכוש כרטיס למשחק בין הודו לאיי הודו המערבית. בזבוז זמן. הכרטיסים, הובהר להם לפני שפונו על ידי המשטרה, יימכרו רק באינטרנט. ביום שני נפתחה המכירה באתר. הוא קרס מיד. לטענת מפעיליו, נרשמו מעל 19 מיליון ניסיונות כניסה. אלפי הכרטיסים שהציע נמכרו מעט אחרי שחזר לפעול.

השילוב בין הודו לקריקט , אך הפעם מדובר באירוע שחורג מגבולות המשחק. סאצ'ין טנדולקר, מגדולי הענף ומהגיבורים הגדולים של הודו - בספורט ובכלל - תולה את המחבט בגיל 40. משחק הטסט מול איי הודו המערבית ייפתח היום (חמישי) באיצטדיון וונקהדה במומבאי. כשייגמר ביום שני, תיחתם גם הקריירה של טנדולקר; מי שבריאן לארה, מגדולי המשחק, מגדיר כמקבילת הקריקט של מייקל ג'ורדן בכדורסל ומוחמד עלי באיגרוף.

משחק הפרישה של טנדולקר מושך עניין בכל המדינות בהן מהווה קריקט ענף פופולרי. בהודו מדובר בטירוף. מה שהתחיל באמצע אוקטובר, כשהודיע על כוונתו לפרוש, צבר תאוצה שבוע אחר שבוע. בהופעתו האחרונה במסגרת קבוצתית, ה־199 במדי נבחרת הודו במשחק טסט (), וכעת בהופעתו ה־200 והאחרונה. 24 שנים אחרי שייצג את הודו לראשונה בגיל 16, עומד המסך לרדת על קריירה גדולה. וכולם רוצים להיות חלק מזה - בכל צורה.

תלמידים עם מסיכות של טנדולקר. "שחקן אדיר שהביא כבוד לארצו"צילום: אי–פי

במשחקו הלפני אחרון בשבוע שעבר, שהתקיים בכלכותה, ציינו את האירוע בכל אחד מחמשת הימים. כשהגיע לאיצטדיון, הוא מצא פסל שעווה בדמותו מחכה לו מחוץ לחדר ההלבשה. הפסל סוסנטה רוי סיפר ל"גולף ניוז": "כשטנדולקר אמר שזה יפה, כל העבודה הקשה שהשקעתי בשבועות האחרונים השתלמה". מסיכות בדמותו חולקו לאוהדים ביום הראשון, בימים אחרים היו אלה כרזות וספר עם הקדשות של בכירים בענף ובהודו. ולקינוח, בסיום המשחק הושלכו למגרש 199 ק"ג של עלי כותרת של ורדים משלושה מטוסים.

אבל מה שקרה באיצטדיון בכלכותה, ויקרה באיצטדיון במומבאי, הם כאין וכאפס לעומת מה שקורה מחוצה להם. ערוצי הטלוויזיה משדרים שוב ושוב את רגעי השיא שלו, העיתונים מקדישים לו עמודים שלמים. ביום שאחרי ההודעה על הפרישה, היתה הכותרת ב"טיימס אוף אינדיה": "God bye". וזו לא טעות דפוס. יטין ג'ושי, אוהד מקומי, אמר ל־AFP: "מאחר שקריקט היה לדת שלי, סאצ'ין הוא האלוהים שלי. הכל סובב סביבו. שמחה, עצב, הכל נוגע במה שהוא עושה על ומחוץ למגרש".

והוא עשה כל כך הרבה. שיאן הריצות במשחקי טסט בינלאומיים, 15,847 ב־199 משחקים. שיאן הריצות במשחקי יום אחד, 18,426 ב־463 משחקים. ב־2011 הוביל את הודו לזכייה בגביע העולם. בשנה שעברה היה לראשון שרושם לפחות מאה ריצות במאה משחקים בינלאומיים. הוא לא איפשר להודו לחלום. הוא הפך את החלום למציאות.

באיצטדיון בכלכותה. "סאצ'ין הוא האלוהים שלי. הכל סובב סביבו. שמחה, עצב, הכל נוגע במה שהוא עושה על ומחוץ למגרש"צילום: אי–פי

בימים אלה, המציאות עולה על כל דמיון. בבית ספר במחוז קראלה הופסקו הלימודים לשעה במהלכה הניפו התלמידים דגל עם תמונתו, חבשו מסכה שלו ושרו לו שירים. מה חשב על כך מנהל המוסד? "זו הבעת כבוד לשחקן האדיר שהביא כבוד לארצו". בשלטי ענק הפזורים ברחבי הודו מופיעות מחמאות שהרעיפו עליו גדולי הענף. נפתחו תערוכות עם תמונותיו ברגעים הגדולים. קבוצת הפורמולה 1 פורס אינדיה התחרתה כשעל מכוניותיה הכיתוב "מאסטר בלאסטר", אחד מכינוייו. מיכאל שומאכר, שפגש אותו מספר פעמים, שלח מסרים מעודדים על החיים אחרי הפרישה, רוג'ר פדרר נזכר בפגישה בווימבלדון וגם הנסיך צ'רלס נשאל אודותיו בביקור בהודו. כוכבי בוליווד לא מפסיקים לדבר עליו ושיר הנושא הוקדש לו, כשכוכב הסרטים אמיר קאן אומר כי "סאצ'ין הוא התגלמות הגאווה הקולקטיבית של הודו". היו שכתבו שירים לכבודו. אחרים ציירו - הוא קיבל לפחות שלושה ציורים כששהה בכלכותה. כולם מבקשים לתת לו משהו.

יהיה מוגזם לומר שהעסק מביך את טנדולקר. מי שהופיע בעשרות פרסומות וצבר הון המוערך ב־160 מיליון דולר, אינו ביישן במיוחד. אבל בשלב מסוים, גם לו נמאס. על ארוחת ערב גדולה אחת דילג בטענה שברצונו להתרכז במשחק. כשאפילו מפעילי לוח התוצאות בכלכותה רצו להעניק לו מתנות, סיפרו ב־MCA כי "טנדולקר ביקש שלא ניתן לו מזכרות כי הוא מתקשה למצוא מקום להכל בביתו. לכן החלטנו להעניק לו ציור". כמה קירות כבר יש לבן אדם?

יותר משחושבים. באירוע שהתקיים ביום שני בקנדיבלי, בפרברי מומבאי, נקרא מועדון קריקט חדש על שמו של טנדולקר, שנכח באירוע. אקדמיית קריקט בבנדרה, בה מתאמן בנו, החליטה לקרוא לבית המועדון שלה על שמם של סאצ'ין ואביו. אמן מקומי יצייר את דמותו בכניסה למקום, שיכיל ציורים, תמונות ומזכרות של האגדה.

כל זה יביא מחר את טנדולקר למשחקו האחרון, בעיר בה הכל התחיל. הכל תוכנן לפרוטרוט. הטלת המטבע תתבצע בעזרת מטבע זהב עם תמונתו, שיימכר במהדורה מוגבלת. ה־MCA מפרסם חוברת עם כתבות וציטוטים אודותיו. בכל יום יחולקו מסיכות שלו, כרטיסי ניקוד וכובעים עם דמותו. פרצופו יופרח באוויר על גבי בלונים. אמו תצפה בו במשחק קריקט בינלאומי בפעם הראשונה, ורמפה מיוחדת נבנתה כדי שתתנייד על כיסא הגלגלים שלה. האבטחה תהיה כבדה, לרבות מגבלות חנייה וכניסות נפרדות לאח"מים הרבים. כוכבים בבוליווד שינו את תכניותיהם לשם כך.

והמכירות בעיצומן:


ומי נשאר בחוץ? האוהדים, כמובן. הרוב יצפו בטלוויזיה. רק 32 אלף מקומות יש באיצטדיון, ורק כ־5,000 כרטיסים נמכרו לקהל - במחיר שמתחיל בשמונה דולר ומגיע ל־1,600. הרוב הלך למקורבים - למועצת הקריקט ההודית, לרשויות הממשלה, למועדונים. בין הנוכחים יהיו שחקני עבר גדולים, לרבות המגיש האוסטרלי שיין וורן, שישמש פרשן. מי שהתמודד עם טנדולקר ראש בראש שנים רבות קבע ב"דיילי טלגרף": "סאצ'ין היה הכי טוב בכל התנאים נגד כל סוגי ההגשות".

יש החולמים על משחק פרידה לתפארת, על 100 ריצות ומעלה. חלק מהמהמרים הרבים - מהודו ועד לונדון - הולכים עם הלב במקום הראש. במשחק הקודם שלו החודש צבר עשר ריצות בלבד לפני שנפסל. בגיל 40, מותר להיות אחרי השיא. אחרי 24 שנים לתפארת, דבר לא יקלקל את החגיגה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ