הזירה השנייה של המתאגרפים

הנשיא טדי רוזוולט ואחרים קדמו להם, אולם ויטלי קליצ'קו ומני פאקיאו מביאים את השילוב בין איגרוף לפוליטיקה לרמות חדשות

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

"יש לנו הסכם - ברגע שאומר לו שעליו לפרוש, הוא יפרוש", מספר פרדי רואץ', מאמנו של מני פאקיאו. בהתחשב בכך שהמתאגרף מתקרב לגיל 35, ברור שהרגע הזה מתקרב. השאלה המיידית היא האם יגיע כבר בשבת, בקרב מול ברנדון ריוס. מאחורי פאקיאו שני הפסדים רצופים, ורואץ' מצהיר: "אם זה לא יהיה טוב, נדבר ברצינות על פרישתו ואולי מעבר לפוליטיקה באופן מלא".

כן, פאקיאו אינו אחד מאותם ספורטאים שלא יודעים מה יעשו אחרי הפרישה. מעבר להיותו אחד מכוכבי האיגרוף הגדולים בשנים האחרונות וסמל בפיליפינים, הוא גם פוליטיקאי. לפני שלוש שנים נבחר לקונגרס בארצו, בניסיון השני. יש המדברים על ריצה לנשיאות ב־2016. עתה, במקביל לדעיכתו בזירה, מסתמן איום על היותו המתאגרף־פוליטיקאי מספר 1. חבר פרלמנט אחר, ויטלי קליצ'קו, הודיע לאחרונה כי יתמודד ב־2015 מול ויקטור ינוקוביץ' על נשיאות אוקראינה.

ברחבי העולם ניתן למצוא ספורטאי עבר במגוון ענפים שעברו לפוליטיקה, אבל נדמה שאיגרוף בולט בכך במיוחד. כבר במאה ה־19 המשיך ג'ון גאלי מהזירה לפרלמנט הבריטי. טדי רוזוולט, שהתאגרף בעת לימודיו בהרווארד, המשיך בכך בתפקידו כמושל ניו יורק. כאשר כיהן כנשיא ארצות הברית בשנים 1909–1901 דאג שבבית הלבן תותקן זירה, בה התאגרף בעיקר מול אנשי צבא צעירים - עד שראייתו בעין שמאל ניזוקה קשות באימון. גם לסנאטורים ג'ון מקיין והארי ריד יש עבר באיגרוף - הראשון בחיל הים, השני כחובבן וכמאמן באזרחות. מקיין גם הוביל חקיקה שנועדה להסדיר את בטיחות המתאגרפים ואת חופש פעולתם מול אמרגנים שתלטניים. דייויד טואה, ניו זילנדי יליד סמואה שזכה בארד אולימפי והתמודד על התואר העולמי, אומר שיקים מפלגה אחרי פרישתו. בפרלמנט בבריסל יושב לנסאנו דיאלו, שהתחרה במשקל בינוני.

מני פאקיאו. מאמנו מסמן את היום בו יתמסר באופן מלא לפוליטיקהצילום: אי-פי

קליצ'קו ופאקיאו שונים מכל אלה. הם לא חובבנים ולא מתאגרפים לשעבר - הם מקצוענים ברמה הגבוהה ביותר, והם עדיין פעילים. קליצ'קו (42) ניצח בקרב האחרון שלו בספטמבר שעבר ועדיין מחזיק באחד התארים היוקרתיים - אלוף העולם במשקל כבד מטעם WBC. עוד לא ברור אם יתחרה בשנה הבאה, כמתחייב, או יפרוש. הם, בניגוד לספורטאים בענפים אחרים, יכולים להרשות לעצמם את השילוב. מתאגרפים ברמות הללו מקיימים מעט קרבות בשנה, כך שיש להם זמן פנוי - וכמובן את הכסף הנדרש.

היעד, אומרים השניים, הוא פשוט לעזור לאנשים. פאקיאו, שתורם הרבה מכספו הפרטי, מייצג את מחוז סראנגאני וחרט על דגלו את קידומו בפרט ואת המאבק בעוני בכלל. קליצ'קו, שהפסיד פעמיים בבחירות לראשות עיריית קייב וישב במועצת העיר, הקים את מפלגת UDAR (הברית הדמוקרטית לרפורמה), שמשמעות שמה באוקראינית הוא "אגרוף". בבחירות לפני שנה הפכה UDAR למפלגה השלישית בגודלה בפרלמנט עם 42 מ־450 מושבים.

קליצ'קו מדבר על שיפור החיים במדינה, קירובה לאירופה, ביעור השחיתות. באופן בלתי נמנע, הוא מקשר בין התחומים העיקריים בחייו. "באיגרוף יש חוקים ברורים", אמר, "בפוליטיקה, בעיקר בדמוקרטיה צעירה, זה דומה יותר לקרב ללא חוקים. אני רוצה לעזור להביא יותר חוקים ותקנות למערכת הפוליטית. יש הרבה מיומנויות שלמדתי באיגרוף ונוגעות לפוליטיקה - ארגון, משמעת, לדעת לבנות קבוצה ואיך להגשים את מטרותיך, לא משנה מה ניצב בדרכך".

בדרכו ניצב לא מעט - בראשות הנשיא ינוקוביץ' ותומכיו. הוא כבר גילה זאת כאשר שינוי שבוצע לאחרונה בחוק קבע כי מועמד לנשיאות חייב להיות תושב משלם מס במשך עשר שנים. קליצ'קו, שהשתקע לתקופת מה בגרמניה ולכן לא ברור אם בכלל יוכל להיות מועמד, הודיע מיד לאחר שינוי החוק כי ייאבק בו ויתמודד על הנשיאות.

ויקטור קליצ'ו. "באיגרוף יש חוקים ברורים. בפוליטיקה, בעיקר בדמוקרטיה צעירה, זה דומה יותר לקרב ללא חוקים. אני רוצה לעזור להביא יותר חוקים ותקנות למערכת הפוליטיתצילום: אי-אף-פי

זהו לא המכשול היחיד. הפרלמנט האוקראיני ידע בשנים האחרונות תקריות אלימות, אבל בינתיים קליצ'קו לא נאלץ להשתמש באגרופיו. מה שעליו לעשות הוא ללמוד להיות פוליטיקאי, וגם להתמודד עם לכלוך - טוענים שהוא תמים ומופעל על ידי אוליגרכים או פוליטיקאים ותיקים. קליצ'קו מודה שהוא מנסה ללמוד מהר ככל שניתן. "הוא עדיין לא פוליטיקאי", אמר ל"גרדיאן" הפרשן הפוליטי ולודימיר פסנקו.

כנראה שאי אפשר לחמוק מטענות כאלו כשאתה רק מתחיל. היו שראו בעין עקומה את ניסיונו של בארי מייקל, מתאגרף עבר אוסטרלי, להיכנס לאחרונה לסנאט בקווינסלנד - כחלק ממפלגתו של מיליארדר מקומי. כשנשאל בראיון על נושאים בסיסיים, סרב להשיב בטענה שבמפלגה טרם קיבלו החלטות בעניינם. אלכסיס ארגווליו מניקרגואה היה מתאגרף מצוין ואלוף עולם. אחרי שנאבק בבעיות אלכוהול וסמים, הוא שימש סגן ראש עיריית הבירה מנגואה וגם נבחר ב־2008 לראשותה. ארגווליו דיבר בעיקר על עזרה לעניים וגם עשה, אבל שמע שהוא בובה של הנשיא דניאל אורטגה, נכשל בניהול כספים ומבלה יותר מדי בחו"ל. אחרי שנה התאבד.

גם פאקיאו פגש את שני צדי הפוליטיקה. בדיקה גילתה כי בשנתיים הראשונות לכהונתו הוא החמיץ חצי ויותר מימי העבודה בפרלמנט. מנגד, הוא הפגין תבונה פוליטית. הצטרפותו למפלגה הליברלית של הנשיא בניגנו אקינו מיד אחרי בחירות 2010 בוודאי עזרה לו לגייס תמיכה בחקיקה. הוא היה מעורב באישור של 12 חוקים, לרבות הקמת בית חולים במחוז שלו, מגבלה על חברות סלולר בשליחת פרסומות לצרכנים והקמת ועדת איגרוף לאומית. את עיקר כוחו השקיע במאבק בסחר בבני אדם. בפברואר חתם הנשיא על החוק שיזם ודחף. על כך גאוותו הגדולה. "מני היה חשוב במאבקנו כי צעירים ממש מאמינים בו ומקשיבים לו", אמרה ל־CNN ססיליה פלורס־אובנדה, מנהלת בקרן צדקה הנאבקת בזנות, "הוא נותן השראה לרבים".

צפו בראיון עם ויטלי קליצ'קו:

אלא שלפעמים, השילוב בין הכובעים מהווה בעיה. "אני תוהה אם כל העבודה הפוליטית השפיעה על מני באיגרוף", כתב האמרגן פרנק וורן לאתר "Boxing Scene". סופת הטייפון בפיליפינים בוודאי השפיעה על הכנותיו לקרב מול ריוס. רואץ' מספר כי המתאגרף, שהתאמן באותה עת בדרום המדינה, רצה לבקר באזורים שנפגעו. "זה היה קרוב מדי לקרב בשביל פסק זמן", סיפר המאמן, "אבל כמובן שזו הסחת דעת גדולה".

בינתיים, בין הסחות הדעת ועד לפרישה, ימשיכו השניים לנוע בין זירת האיגרוף לזירה הפוליטית. "באיגרוף, אני לא חושב שישכחו אותי כשאפרוש", אמר פאקיאו, "אבל אני ממש רוצה שיזכרו אותי כמשרת ציבור טוב, האלוף של האנשים". קליצ'קו מספר כי "יש אמירה - 'אם לא תיכנס לפוליטיקה, הפוליטיקה תיכנס בך'. אפשר לדפוק על דלתות, להפגין ולכתוב מכתבים, וזה לא עושה דבר. או שתיכנס לפוליטיקה ותשנה דברים. בחרתי באפשרות השנייה".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ