"לאליס יש מערכת משומנת, עם בן הזוג שלה, עו"ד ויועץ תקשורת. הם פגעו בי אישית, זה נבזי"

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי, מגיב לטענות של אליס שלזינגר: "היא קורבן של המערכת שלה. היא הקליטה אותי, ניסתה למשוך אותי. בזה היא מתעסקת?"

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

עולם הג'ודו הישראלי סוער כבר מספר חודשים בעקבות פרשת אליס שלזינגר, הסכסוך המתמשך בינה לבין איגוד הג'ודו והגרסאות הסותרות של הצדדים. שלזינגר מסרבת להתאמן בהדרכת שני הרשקו, מאמן הנבחרת, שמדריך גם את ירדן ג'רבי, יריבתה במשקל עד 63 ק"ג. האיגוד הציע כי פאבל מוסין, בן זוגה ומי שאימן אותה בעבר בשכר, ימשיך להיות מאמנה האישי לצד אימוני הנבחרת. המימון הפך לסלע המחלוקת, כשבאיגוד מסרבים להעניק למוסין משכורת משום שאינו מאמן הנבחרת, בעוד בצד של שלזינגר טוענים כי מוסין מוכן שאדם אחר יאמן אותה - כל עוד זה לא יהיה הרשקו. מכאן, העסק מתחיל להסתבך.

בשבוע שעבר הגיעו הדברים לשיא, כאשר שלזינגר כינסה מסיבת עיתונאים והודיעה בדמעות כי התייאשה מהמאבק ושבנסיבות שנוצרו אין באפשרותה לייצג עוד את ישראל. בין היתר טענה כי משה פונטי, יו"ר האיגוד, התנכל לה וניסה לחסל לה את הקריירה. שלזינגר הגישה תביעה לבית המשפט כדי לקבל שחרור מהאיגוד הישראלי, אך בינתיים - לפחות על פי פונטי - אף מדינה לא הגישה לו הצעה לקלוט את הג'ודוקא. עתה, החליט היו"ר להציג את גרסתו להשתלשלות העניינים.

"אני לא מבין, אנחנו איגוד שהביא כל כך הרבה הישגים במשך שנתיים", אומר פונטי, "היא אומרת שיש ניגוד עניינים בגלל ששני הרשקו הוא מאמן הנבחרת? אף ספורטאי לא נפגע חוץ מאליס, שלא הסכימה להיות בנבחרת ולקבל את התנאים בנבחרת. היא רוצה להיות ספורטאית של פאבל ולקבל תנאים מיוחדים, אז למה שלא אתן לכל ספורטאי תנאים כאלה?".

משה פונטי. "לאליס יש מערכת משומנת. רוצים לשמוע אותה כי היא הקורבן, היא בוכה. בעצמי כמעט ריחמתי עליה"

אתה מבין את הבעייתיות שהמאמן של ג'רבי מאמן את אליס בנבחרת?
"למה יש בעייתיות? כולם רואים את כולם ומתאמנים עם כולם. אני לא נגדה. כשאני אומר לה להתייצב לאימוני הנבחרת, זה רק משום שאני חושב שבאימונים האלו היא יכולה להתקדם. כשאתה מתאמן במועדון ואיך לך עם מי להתאמן, אתה הולך אחורה ולא מתקדם. מההתחלה לא רציתי להיות נגדה".

אתה חושב שעם מאמן אחר, דוגמת הרשקו, אליס תגיע להישגים גבוהים יותר?
"אני בטוח. פאבל מאמן טוב, אבל מאמנים מתחלפים. אחרי שמונה שנים אפשר לתת לצעירים עם דרך חדשה. אתה לא יכול לקחת מורה ביסודי ולהפוך אותו למרצה באוניברסיטה. מה לעשות שלא הצלחנו בשתי אולימפיאדות? אלו עובדות. פאבל לא עשה את זה. אם אני יו"ר שהביא כמאמן מדליה אולימפית, אפשר לומר שיש לי מעמד מקצועי ואני יכול להביע את דעתי. מה לא בסדר בדעה המקצועית שלי?".

אז למה היא עושה את זה? זה קשור לפאבל? היא אמרה שהוא מוכן לזוז הצדה.
"זה גם קשור לכסף של פאבל ולזה שהוא בן זוגה. אמרתי שלא ייתכן שאחרי שתי אולימפיאדות, היא ממשיכה עם אותו מאמן לאולימפיאדה שלישית. תאר לך מאמן נבחרת כדורגל שלוזון נותן לו ארבע שנים, הוא נכשל ונותנים לו עוד ארבע שנים. הוא נכשל שוב ואתה רוצה שאשאיר אותו עוד ארבע שנים? הוא יכול להישאר מאמן אישי שלה, אבל הוא רוצה שאפטר את שני והוא יהיה מאמן הנבחרת.

"פאבל חושב שהוא מאמן טוב יותר. הוא התעקש ורצה להיות מאמן נבחרת, הוא חושב ששני מאמן לא טוב. הוא אמר 'מה עם הכסף?'. אמרתי שאין לי. הסברתי שהוא יכול להיות מאמן של אליס, אבל אין לי משכורת לתת לו. למה אני יוצא השקרן? היא הוציאה את הדברים מהקשרם וטענה שאני רוצה לפנות את הדרך לירדן. יש מסמכים בהם נכתב לפאבל שאליס יכולה לבחור משקל על פי בחירתה ושפאבל יוכל להמשיך להיות מאמנה האישי. חוץ מזה ציינו שאליס תקבל את התנאים האופטימליים בהתאם למעמדה. מה לא בסדר בזה?".

אז כשהם אמרו במסיבת העיתונאים שמוסין מוכן לזוז הצדה, זה היה שקר?
"ברור. הם ביטלו את ההצעה החלופית שלי להביא את עומר יצחקי כמאמן של אליס. הגיע לארץ המאמן האוסטרי שהוביל את אליס למקום השלישי באירופה, ואחרי התחרות היא החליטה שהיא רוצה את פאבל. אליס קורבן של המערכת שלה. בן זוגה קיבל 10,000 שקל בחודש ורוצה שיתנו לו מימון, אבל לאיגוד אין כסף למאמנים אישיים. כך אליס הופכת לקורבן. אני לרגע לא מאשים אותה ומעולם לא האשמתי אותה. האשמה העיקרית היא על מאמנה האישי ובן זוגה, שאחרי שמונה שנים לא יכול לשחרר אותה, ועל יועצי האחיתופל שלה".

שלזינגר. שבתה את לב הציבור בעודה מגלמת את תפקיד הספורטאי המקופח שמסרב להרים ידיים אל מול המערכת הנוקשה

אתה מאמין שהיא באמת רוצה עכשיו לייצג מדינה כמו אזרבייג'אן?
"ברגע שתגיע פנייה, נדע מה היא באמת רוצה. עד עכשיו זה לא קרה. היא אומרת שיש 15 מדינות, אז שישלחו. אם תגיע עכשיו הצעה, בתוך כמה ימים תהיה להם תשובה. שנה וחצי לא דנו בעניין השחרור. אנחנו נשקול, יהיה דיון בהנהלה, ואם יהיה רוב, אז ישחררו אותה. יכול להיות שנחליט לחיוב. אל תשכח שהיא הגישה תביעה ורוצה שנשחרר אותה. אם בית המשפט ישחרר אותה, זה מה שיקרה. ואם לא, אז שיקול הדעת יהיה שלנו".

יש דרך חזרה מהמצב הזה?
"אני תמיד חושב שיש דרך. היא הקליטה אותי לאורך 141 עמודים, ניסו למשוך אותי. בזה היא מתעסקת?! הרי היא רוצה להיות אלופה אולימפית, אז היא צריכה להתאמן בראש שקט. בגלל שלא מימנתי את פאבל באליפות אירופה, היא החליטה לא לנסוע".

יש משהו שהיית יכול לעשות אחרת?
"לא הייתי חוזר אחורה מילימטר. אתה לא מבין מה היא עשתה לי. שניהם מקליטים אותי במשך שעה וחצי, מושכים אותי בלשון כדי שאומר משהו לא מתאים. לא מעדתי".

היה את עניין המשקל, אליס טענה שדיברת על הנשיות שלה.
"בחיים לא פגעתי בה, תמיד רציתי שתבוא לנבחרת ותתאמן כמו כל ספורטאית אחרת. היא אמרה לי 'אני רוצה להיות אשה כל הזמן', עניתי 'בסדר, אבל זה בדיוק העניין. אני לא חושב על העניין הנשי שלך, אני חושב על העניין הספורטיבי שלך'. מה לא בסדר בזה?".

על סמך מה בית המשפט ישחרר אותה?
"על סמך זה שאני פוגע בה".

אז איך אתה חושב שזה יתפתח מכאן?
"בית המשפט יחליט אם לשחרר אותה או לא, אבל אני חושב שהוא לא יתערב ושיקול הדעת יהיה בידינו".

ירדן ג'בי עם שני הרשקו. "האשמה העיקרית היא על מאמנה האישי ובן זוגה של אליס, שאחרי שמונה שנים לא יכול לשחרר אותה, ועל יועצי האחיתופל שלה"צילום: רויטרס

הרגשת פגוע ממסיבת העיתונאים?
"פגוע מאוד. לאליס יש מערכת משומנת, עם פאבל, עו"ד ויועץ תקשורת שיושבים בכל תוכנית וחוזרים על אותה מנטרה. רוצים לשמוע אותה כי היא הקורבן, היא באה ובוכה וזה ברור. אני בעצמי כמעט ריחמתי עליה. הרגשתי שהם רוצים לפגוע בי באופן אישי כדי שאפחד, אירתע ואשחרר אותה באופן אוטומטי".

הפריע לך שאליס לקחה את זה לפן האישי?
"זה הדבר היחיד שהפריע לי. אתה חושב שלא יכולתי להוציא דברים אישיים? הם פגעו בי אישית, אני לא חושב שזה הוגן. הייתי בשוק, היה נבזי לעשות דבר כזה, אבל אהיה חזק. עברתי הרבה בחיים, אני הרבה זמן בספורט הישראלי ובג'ודו, ותמיד הייתי הכי בכיר. היחידים שרצו לפגוע בי אישית הם פאבל ואליס. אין אצלנו קואליציה ואופוזיציה. ספורטאים כמו שגיא מוקי, טומי ארשנסקי, גולן פולק וטל פליקר לא באגודות שלי ובכל זאת מצליחים".

עו"ד אמיר רוזנברג, פרקליטה של שלזינגר, מסר בתגובה: "הנזקים שפונטי גרם לאליס עד היום קשים מאוד, חלקם בלתי הפיכים. כל מה שנדרש מפונטי הוא לשחרר את אליס ללא תנאי ולא להחזיק בה כבת ערובה. הקריאה לאליס 'להישאר' היא צביעות שגובלת באכזריות, בהתחשב בכך שפונטי מעסיק כיום את רוב חברי ההנהלה באיגוד כבעלי תפקידים בחברה הפרטית שלו ובעמותות הג'ודו שלו, ואף משלם להם. הדרישה לקבל תחילה הצעות מחו"ל היא זריית חול בעיניים, לאחר שפונטי הרתיע את אותן מדינות מניהול מגעים כלשהם עם אליס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ