ג'מייקה מתחת לאפס, אולי גם מחוץ לאולימפיאדה

צמד גולשי מזחלות מהמדינה הטרופית שיחזר את ימי סרט הקאלט מ-88', והעפיל לסוצ'י. עתה, כדי ליטול חלק במשחקים, הם זקוקים לתמיכה כספית של גולשים מסוג אחר

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן

"קול ראנינגס", שנקרא בעברית "ג'מייקה מתחת לאפס", הפך לקאלט בין סרטי הספורט של הדור האחרון. תיאור הגעתה של נבחרת המזחלות הג'מייקנית למשחקי החורף האולימפיים של 1988 לכד את דמיונם של חובבי ספורט רבים, קודם כל כמובן מפני שמדובר במדינה טרופית, שלא יודעת מהם שלג, קרח או חורף אמיתי. העובדה שחבריה היו אנדרדוגים מובהקים, שבקושי התאמנו והיו צריכים לשאול להבים רזרביים למזחלות שלהם מנבחרות אחרות, וגם בשחורים בעולם ספורטיבי הנשלט על ידי לבנים, רק העצימה את הסיפור. יחד עם מוזיקת רגאיי של הזמר ג'ימי קליף והתסריט המהונדס בהשוואה להתרחשות המקורית - בכל זאת, מדובר באולפני דיסני - הפך הסיפור שלהם לאגדה.

באולימפיאדות הבאות נעשו המזחלות של ג'מייקה לאורחות קבע, אבל מאז 2002 הן לא הופיעו במשחקי החורף. והנה, לקראת משחקי סוצ'י נרשם קאמבק מפואר - ואולי בעצם לא יהיה קאמבק, עוד על כך בהמשך - כאשר נבחרת הזוגות הבטיחה את מקומה במשחקי 2014 בחודש הבא. "ברכות, נבחרת המזחלות (זוג) של ג'מייקה העפילה לאולימפיאדת החורף בסוצ'י", צייץ בטוויטר הוועד האולימפי המקומי. יש מי שבדמיונו עולה כבר סרט ההמשך. ווינסטון וואטס, חבר הצמד הג'מייקני, כבר קורא לעצמו ולבן זוגו למזחלת "קול ראנינגס - הדור הבא".

וואטס בהופעתו הקודמת במשחקים ב־2002. שב אחרי עשר שנות פרישהצילום: גטי אימג'ס

עד שזה יקרה, אם וכאשר, לכודים וואטס ושותפו מרווין דיקסון בסרט מסוג אחר. ההעפלה לסוצ'י היתה בעצם החלק הקל, הבעיה תהיה להגיע לשם. לתחרות המוקדמות האחרונה בסט. מוריץ השניים כלל לא נסעו, אלא ישבו בבית וקיוו שהתוצאות הטובות שהשיגו בתחרויות קודמות יספיקו ושאיש לא יעקוף אותם בדרוג. כך אמנם היה, אבל המחסור הכספי שמנע את נסיעתם לשווייץ עלול עתה להוביל לכך שג'מייקה כלל לא תזכה לייצוג במשחקי החורף הקרובים.

הוועד האולימפי הג'מייקני אמנם נתן את חלקו, אבל זה ממש לא מספיק. כתוצאה יצאו השניים, בייחוד וואטס, למסע גיוס כספים. "האמת שאנחנו לא יודעים אם ניסע למשחקים עצמם, הכל תלוי בשאלה אם יהיה לנו מספיק מימון מתרומות ומספונסרים. המשפחות שלנו בעדיפות ראשונה. אם לא יהיה כסף, נישאר בבית", אמר וואטס ל"טלגרף הבריטי", והוסיף: "אני אחד מהאנשים הכי אופטימים. אני מאמין שדברים יסתדרו וקורא לחברות לתמוך בנו. אני סבור שהוועד האולימפי הג'מייקני גם יגדיל את חלקו לאחר שעלינו".

בג'מייקה אין מסלול בו אפשר להתאמן או תנאי מזג אוויר מתאימים. למעשה, במדינה כלל לא קיים ספורט חורף. דיקסון הוא אצן בינוני לשעבר מעיר הבירה קינגסטון. וואטס, שלקח חלק במשחקי 94', 98' ו־2002, הוא ג'מייקני שהתאזרח בארצות הברית וגר באבנסטון, שבמדינת וויומינג. במרחק כשעה נסיעה - בפארק סיטי, יוטה - מתאמנת נבחרת המזחלות האמריקאית, שחלק מאנשיה הם חבריו. בשנתיים האחרונות מתאמנים הג'מייקנים בארצות הברית, והכל במימונו של וואטס.

תחילה דובר ברביעייה, התחרות היוקרתית יותר, אלא שהתוכנית המקורית של ג'מייקה בוטלה מהר מאוד כאשר התברר שאין כסף לצאת לתחרויות. עקב גניזת הרביעייה עבר וואטס לתוכנית החלופית, המזחלת הזוגית, שמטבע הדברים מצריכה פחות השקעה כספית. לאירופה לא היה כסף לנסוע, אך דרך תחרויות בצפון אמריקה - חלקן קטנות וכמעט זניחות, שוב במימון וואטס - לצד העובדה שהייצוג באולימפיאדה נקבע קודם כל על בסיס גאוגרפי וגם מעניק העדפה מתקנת למדינות שלא השתתפו במשחקים לפני ארבע שנים, הצליח הזוג הג'מייקני להשתחל בין 30 הצמדים שהעפילו לסוצ'י.

הקדימון ל"ג'מייקה מתחת לאפס":


"בעצם אנחנו צריכים לגייס 80 אלף דולר בשבועיים הקרובים, כדי לממן את עלות הנסיעה והציוד", אמר וואטס לעיתונות, "כרגע אנחנו עומדים על אפס". הקמפיין עשוי בהחלט להצליח, כי הסיפור נוגע ללב, רומנטי מבחינה ספורטיבית ואנשים בכל העולם רוצים לעזור. השניים הקימו חשבון PAYPAL בו אפשר לתרום כסף ואפשר להיכנס אליו גם מאתר הנבחרת, שעמוס בכניסות וכבר קרס כמה פעמים. גם תרומות בדואר לכתובת הפרטית של וואטס ואפילו מטבע וירטואלי בשם דוגקוין, מהמתחרים של הביטקוין, מתקבלים בברכה. הכל למען המטרה.

אגב, מה בעצם מסוגלים השניים לעשות במידה שיגיעו למשחקי סוצ'י? וואטס, גבר בן 46 שחזר מפרישה של עשור, מודע למגבלות. "אנחנו לא רעים", הוא מדגיש, "לא ברמה של הצמרת העולמית כמובן, אבל אם יהיה לנו כסף נוכל גם להשתפר". בכלל, מדובר בבחור אופטימי: "אני בטוח שנגיע לסוצ'י. עכשיו, אחרי שעלינו, אני יודע שאנשים יעזרו. יש לי לב גדול ורחב, וכך גם לרבים ברחבי העולם. אני יודע שנהיה שם". הלוואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ