סטניסלאס ואברינקה הפתיע את רפאל נדאל וזכה באליפות אוסטרליה

האנדרדוג השווייצי הדהים את רפאל נדאל הפצוע, ניצח 3-6, 2-6, 6-3, 3-6 וזכה בתואר הגראנד סלאם הראשון שלו בקריירה

אלעד זאבי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלעד זאבי

את המוטו שמלווה את הקריירה שלו, סטניסלאס ואברינקה כבר לעולם לא ישכח. הרי הוא מקועקע לזרועו. המלים שכתב סמואל בקט: "תנסה שוב, תיכשל שוב, ותדע להיכשל טוב יותר", ליוו אותו בשנים האחרונות, בהן לא הצליח לפצח את סוד ההצלחה שהתחלקה בין ארבעה טניסאים בלבד בצמרת העולמית. היום (ראשון), לעומת זאת, המוטו כבר איבד רלוונטיות. בגמר הגראנד סלאם הראשון בחייו, ואברינקה לא נכשל טוב יותר – הוא פשוט הצליח. "אני עוד לא יודע אם אני חולם או לא", אמר בהתרגשות כשבידו גביע אליפות אוסטרליה שקיבל מפיט סמפראס, "את זה נראה מחר בבוקר".

כשיתעורר, יגלה שדברים השתנו. בדרוג העולמי, למשל, יטפס מהמקום השמיני לשלישי. מנהל הבנק יתקשר, עליז מתמיד, מבשר על פלוס של 2.3 מיליון דולר בעו"ש. אולי אפילו רוג'ר פדרר יברך בטוויטר את הטניסאי השווייצי הבכיר, שהפך לשחקן הראשון מזה 20 שנה שניצח את המדורגים ראשון ושני בדרך לתואר גראנד סלאם.

במשך 12 משחקונים, הניצחון הממשמש על המדורג ראשון היה נקי מכוכבית. הופעת בכורה בגמר מייג'ור יכולה ללכת לשני כיוונים: איבוד עשתונות או החלטה עקרונית שאין מה להפסיד. כשמולו נדאל בגמר ה-19 שלו, ואברינקה בחר באפשרות השנייה – והביא אותה לידי ביטוי כמעט בכל נקודה. הוא היה אגרסיבי מהפתיחה, כפי שהבטיח לפני המשחק, ולא נתן ליריבו להיכנס למשחק באטיות ובשיטתיות כפי שהוא אוהב. התוצאה: טניס נפלא ו-3-6 חד משמעי במערכה הראשונה.

המערכה השנייה כבר הפכה לדרמה, ולא על המגרש. נדאל, שתפס את הגב ועיווה את פניו בתחילתה, קיבל פסק זמן רפואי וירד לטיפול. ואברינקה לא אהב את זה, וכך גם הקהל, שהגיב בקריאות בוז עם חזרתו של הספרדי למגרש. בדיעבד, קשה לקרוא לזה חזר - מי ששב מחדר ההלבשה היה חיקוי חיוור של נדאל, ועד מהרה הפך הבוז לרחמים. זה נגמר ב-2-6 לוואברינקה, שאפילו לא הזיע. אולי זה מה שגרם לו להוריד הילוך בתחילת המערכה השלישית, שנפתחה ב-0-3 לנדאל. ספק אם גם הוא יודע כיצד ניצח אותה 3-6, אבל לא באמת היתה הרגשה של קאמבק אמיתי. סימני ההיכר – שאגות ה-"ואמוס!", האגרופים באוויר ובעיקר הריצה הבלתי מתפשרת לכל כדור – פשוט לא היו שם.

אחרי שנשבר פעמיים במערכה הרביעית, כולם כבר הפנימו את מה שנדאל כנראה הבין מזמן. התואר ה-14 ייאלץ לחכות. ההמתנה של ואברינקה, לעומת זאת, הסתיימה בגיל 28. מי שעזב את אשתו ובתו למשך למעלה משנה על מנת להתרכז בטניס, עשה מה שאף שחקן מלבד חואן מרטין דל פוטרו לא עשה מאז 2005 – זכייה בתואר גראנד סלאם מבלי ששם משפחתך יהיה פדרר, נדאל, ג'וקוביץ' או מארי. "בשנה שעברה בכיתי הרבה אחרי המשחק המטורף כאן מול ג'וקוביץ'", אמר ואברינקה, "אבל הרבה דברים קרו בשנה האחרונה".

דברים, שם קוד לעבודה המשותפת עם מאמנו מגנוס נורמן, קרו לטובה. ההפסד ההוא, לדבריו, סייע לו בהמשך – שכלל הופעות בחצי הגמר באליפות ארה"ב ובטורניר סיום העונה בלונדון. "בטניס, כפי שכולם יודעים, אינך זוכה בהרבה טורנירים אם אתה לא רוג'ר, רפא, נובאק או אנדי", הסביר, "אבל אתה חייב לקחת את ההיבטים החיוביים מההפסדים ולהמשיך לעבוד קשה". כך נחקק המוטו על זרועו, עזר כנגדה של זו שייצרה היום 53 ווינרים בכל הצורות. נורמן, שהודה כי עיקר העבודה עם ואברינקה היתה מנטלית – "הוא היה קצת אנדראצ'יבר בגראנד סלאמים מטעמי חוסר ביטחון", הסביר בהזדמנות – הרוויח ביושר את החיבוק שקיבל בסיום. ביטחון עצמי, כך נראה, כבר אינו מהווה מכשול.

נדאל לא נראה כזה עוד לפני הפציעה, ובוודאי שלא אחריה. בסיום פרגן לוואברינקה, הודה לנערי הכדורים ולמנהל הטורניר, אבל נמנע מלדבר ישירות על פציעתו. "אני מצטער שזה נגמר ככה, ניסיתי לעשות כל מה שאני יכול", אמר בעיניים נוצצות, "בשנה שעברה היה לי קשה כשלא ניתנה לי הזדמנות לשחק כאן. השנה זה היה טורניר אמוציונלי במיוחד עבורי ואני מעריך את התמיכה של כולם. "עכשיו זה לא הרגע הנכון לדבר על הגב שלי. זה היום של סטאס. אני מאוכזב מאוד, זה היה הפסד כואב מאוד". גם ואברינקה העריך אותה, ורגע לפני שהתעורר הבטיח לחזור לחלום שוב. "נתראה בעוד 12 חודשים", אמר האלוף, האיש שניסה שוב ושוב – עד שהצליח.

במסיבת העיתונאים לאחר מכן נדאל הרחיב את הדיבור על הפציעה שהגבילה אותו היום. "כבר מהמערכה הראשונה היו כאבים, וזה החמיר, אבל כל הכבוד לו. הדבר האחרון שרציתי לעשות זה לפרוש", אמר הספרדי, "אני שונא לעשות את זה, במיוחד בגמר. זה קשה מאוד לעבוד כל כך קשה כדי להגיע לרגע הזה, ואז כשזה מגיע להרגיש שאתה לא יכול לתת את המיטב. זה לא היה קל, אבל ניסיתי לתת את הכול, עד הרגע האחרון, אבל זה היה בלתי אפשרי. הוא היה טוב מדי. אבל מספיק לדבר על זה. מצטער על התשובה, אבל זה מספיק. זה היום שלו. אני מאוכזב מאוד מאיך שזה התפתח, אבל אלה החיים, זה הספורט. היו לי המון רגעים מדהימים בקריירה, זה רגע קשה. צריך לקבל את זה, ולהמשיך לעבוד קשה".

מערכה רביעית: 3-6 לוואברינקה

אחרי שלושה משחקונים כל אחד מהשחקנים שמר על ההגשות שלו, מה שמעלה את ואברינקה ליתרון 1-2. נדאל שוב נראה כואב ודואב, ו-וואבריקנה מנצל זאת כדי לשבור ולעלות ליתרון 2-4 במערכה. נדאל לא מבזבז זמן ומיד שובר את השווייצי בחזרה. ואבריקנה שוב שובר והתוצאה מראה כבר 3-5 לשווייצי, שיגיש כעת על האליפות כולה.

מערכה שלישית: 3-6 לנדאל

נדאל עדיין לא נראה כמו עצמו, אך הוא מצליח לשמור על ההגשות במשחקון הראשון של המערכה השלישית ולעלות ל-0-1. הספרדי ממשיך להיראות טוב יותר ככל שהמשחק מתקדם, הוא שובר את ואברינקה ועולה ל-0-2. השווייצי נראה כמי שאיבד את הביטחון, ונדאל מנצל זאת כדי לעלות ל-0-3 מהיר. ואברינקה מצליח לעצור את הסחף במשחקון הרביעי, בו הוא מצליח לשמור על ההגשה ולקבוע 1-3. השור הספרדי נראה מצוין בנקודה ו-וואברינקה יכול להתחיל להילחץ. כל אחד מהשחקנים שומר על הגשותיו ונדאל עולה ל-2-5. נדאל שומר על הגשותיו, מנצח את המערכה 3-6 ומקבל המון רוח גבית להמשך המשחק.

מערכה שנייה: 2-6 לוואברינקה

חושבים שהמערכה השנייה תהיה שונה? ואברינקה שובר בקלות את נדאל על ההגשה הראשונה שלו. במצב של 1-2 לשווייצי, כשברור לכולם שהוא סובל וכואב לו בגלל הפציעה ביד, לוקח נדאל פסק זמן רפואי ויורד לחדר ההלבשה לטיפול. ואברינקה זועם על השופט על שאישר לו את הטיפול והקהל מקבל את נדאל בחזרה למגרש בקריאות בוז.

נדאל לא נראה טוב בחזרה מפסק הזמן - הוא כבד, מכה לא בכיוון, שולח הגשות חלשות ולא מדויקות. ואברינקה מנצל את זה, שובר אותו ועולה ל-1-4. בהפסקה בין הנקודות נדאל שוב מקבל טיפול רפואי - האם יצליח להחזיק מעמד? השווייצי ממשיך להראות עליונות ומנצח את המערכה השנייה בקלילות מפתיעה, 2-6. האם נדאל ימצא את הכוחות כדי לחזור מפיגור 2-0 במערכות?

מערכה ראשונה: 3-6 לוואברינקה

יצאנו לדרך! האם גראנד סלאם מספר 14 לנדאל או תואר גדול ראשון לווארינקה? סוכנויות ההימורים נותנות יחס של 1 ל-6 על הספרדי. ואברינקה לא מתרגש ובכמה ראלים מצוינים שומר על ההגשה שלו בנקודה הראשונה, אבל הדרך עוד ארוכה. במשחקון הרביעי קיבלנו לראשונה אפשרויות שבירה של ואברינקה להגשה של נדאל, והוא עושה את זה ולוקח את השבירה הראשונה של המשחק ומיד לאחר מכן שומר על ההגשה ועולה ל-1-4. השווייצי ממשיך להראות טניס מצוין, לא מפחד מנדאל ועולה ל-2-5. ואלה המספרים עד כה: ואברינקה עם 100% בסרב ראשון ו-11 ווינרים מול שניים בלבד של נדאל. במצב של 3-5, כשוואברינקה מגיש, הגיע הזמן של נדאל עם שלוש נקודות שבירה אך הוא איבד את כולן והשווייצי מדהים עם זכייה במערכה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ