הסופרבול מגיע לתפוח הגדול

מחירי הכרטיסים בירידה ומזג האוויר מאיים, אך דבר לא יהרוס לניו יורק את אירוח הסופרבול הראשון בתולדותיה. ולמה קוראים לו גם "גביע המריחואנה"?

חמי שלו
חמי שלו
חמי שלו
חמי שלו

בחור צעיר לבוש בתחפושת ירוקה של גיבור-העל גרין לנטרן, נעמד אתמול (רביעי) על קו הזינוק ברחבה המגודרת שהוקמה בין רחובות 45 ו-46, סמוך לדוכן הכרטיסים המוזלים למחזות ברודווי. הוא רץ כמה צעדים קדימה, בעט בפוטבול שהיה מונח על הרצפה והשחיל אותו בין קורותיו של השער הקטן שהוקם במקום: "שער שדה!", צעק הכרוז על רקע מצהלות הקהל ותרועות הניצחון של גיבור הרגע.

כך הצטלבו אמש הטירוף הניו יורקי המוכר עם השיגעון האמריקאי הידוע של הסופרבול, שיתקיים ביום ראשון באצטדיון מט-לייף בניו ג'רזי, מעברו השני של נהר ההאדסון. שדרת ברודווי, ששמה הוסב ל"שדרת סופרבול", נסגרה אתמול לתנועה בין הרחובות 34-47, ולאורכה הוקמו דוכני ענק לשעשע את האוהדים המקומיים כמו את אלו שהגיעו מסיאטל ודנוור, שתי הערים המערביות שהעפילו לגמר שמתקיים דווקא במזרח.

למרות הקור מקפיא העצמות ששרר אתמול בעיר, בשדרה 43 השתרכו תורים ארוכים כדי להצטלם עם גביע הכסף על שם המאמן האגדי וינס לומברדי, שעוצב על ידי טיפאני'ס ומוענק מידי שנה לקבוצה המנצחת. ברחבה הסמוכה התנוססו אורות ניאון גבוהים שאייתו את הספרות הרומיות XLVIII, כדי לציין את הסופר בול ה-48 במספר. ברחוב 40 גלשו הצעירים במגלשה שגובהה כמעט 20 מטר, סמוך לילדים שהוריהם הסכימו לשגרם אל המגרש כדי להתאמן בחסימת שחקני היריב. ברחוב 35 הקימה הליגה ביתן שבו הוצג מופע אור קולי מרהיב, בעוד שחקנים מקבוצות הג'יינטס והג'טס המקומיות חילקו חתימות. במייסיס הסמוכה, שהפכה לחנות הדגל הרשמית של האירוע, מכרו סחורה במחירים מרקיעי שחקים.

חבורות גברים הסתובבו ברחובות, אך גם משפחות עם ילדים קטנים וקבוצות של נערות צעירות המעריצות את השחקנים החסונים. על פי מראה עיניים, רוב המשתתפים בקרנבל הגדול באו מקרב אוהדי הקבוצות היריבות, שהגיע מרחוק ומוקדם כדי לתפוס כמה ימי תיירות בתפוח הגדול לפני המשחק. תושבי מנהטן הנמרצים הביטו בשעשוע על אורחיהם הבלתי שגרתיים, והמשיכו הלאה לענייניהם.

אף שמדובר בסופרבול הראשון שנערך באזור ניו יורק, ואף שהוא מפגיש את הקבוצה עם ההתקפה הטובה בליגה – דנוור – עם בעלת ההגנה הטובה ביותר מסיאטל, קשה לומר שהמשחק מעורר התרגשות ספורטיבית מיוחדת. מלבד העובדה שפייטון מאנינג, הקוורטרבק של דנוור הוא אחיו של איליי, הממלא את אותו התפקיד אצל הג'ייאנטס המקומיים, קשה שלא לחוש באכזבה מכך ששתי הקבוצות הן מהחוף המערבי ומערים שאינן נחשבות למעצמות פוטבול אזוריות כמו ניו אינגלנד, בולטימור או פיטסבורג.

הדבר בא לידי ביטוי גם בירידה התלולה במחירי הכרטיסים הנסחרים בשוק החופשי, שמחירם הממוצע עומד עתה על מעט יותר מ-2,500 דולר. אמנם לא מעט כסף, אך 40% פחות מהמחיר לפני כשבועיים, כשנערכו משחקי האליפות שקבעו את זהות העולות. אם אתם טיפוסים ספונטניים, עדיין תוכלו להשיג סוויטות יוקרתיות במגרש, בהן תוכלו לארח כ-25 מחבריכם, במחיר עממי של 650,000 דולר.

יתכן, עם זאת, שאחת הסיבות לביקוש הנמוך היא החשש שהקיפאון הארקטי הפוקד את אמריקה בשבועות האחרונים ישרור גם בזמן המשחק, אך התחזית מדברת על יום בהיר עם טמפרטורות קצת מעל האפס, חמסין יחסית לתקופה האחרונה. הספסרים - שנותרו עם כ-18,000 כרטיסים ביד, מתוך ה-82,500 צופים שהוצעו למכירה - מקווים שהתחזית החמימה תגרום לעלייה בביקוש ובמחירים ברגע האחרון.

כך או אחרת, ביום ראשון בשעה 18:25 תתיישב אמריקה מול מסכי הטלוויזיה. מדובר במסורת עמוק שהפכה את הסופרבול לשובר הרייטינג הגדול ביותר בטלוויזיה. רוב הצופים יגיעו למשחק כשהם מותשים ממסיבות מסורתיות בהן יצרכו מיליארד ורבע כנפי עוף, 48 מיליון פיצות, 14,500 טונות צ'יפס, ומעל למיליארד ליטר בירה. האוהדים השרופים יחכו למשחק, הצעירים להופעות של ברונו מרס והרד הוט צ'ילי פפרס במחצית, והיתר לפרסומות השופרא דשופרא של המקצוע.

יש גם המכנים את הסופר הבול הזה "מריחואנה בול", בשל העובדה שהסיהוקס מסיאטל והברונקוס מדנוור מייצגים את וושינגטון וקולורדו, שתי המדינות שהתירו לאחרונה את השימוש הסם. דנוור אמנם נחשבת פייבוריטית, אבל יש סיכוי טוב שלרבים מאוהדיה שנשארו בבית זה לא כל כך ישנה אם הקבוצה תנצח או תפסיד. מבעד לענני המריחואנה, ועד שהמשחק הארוך ייגמר, כל תוצאה בוודאי תתקבל בברכה ובסיבוב נוסף של מאנצ'יז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות