סוצ'י 2014 |

מדי המשלחות לאולימפיאדת החורף: שלג וטעם טוב לא הולכים ביחד

התלבושת הפטריוטית מדי של האמריקאים, ציורי המערות של הקזחים והזוועה הצבעונית של הגרמנים. המדים למשחקי סוצ'י כבר אינם פונקציונליים בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"במידה שאתה ספורטאי אמריקאי, אינך רוצה להדגיש את זה הרחק מהאתרים האולימפיים", הסביר בכיר במשרד החוץ של ארצות הברית את ההמלצה שניתנה לחברי המשלחת למשחקי החורף בסוצ'י - לא ללבוש מחוץ למתחם התחרויות ביגוד המזהה אותם עם ארצם. הסיבה היא כמובן ביטחונית, אבל האמת שזו המלצה הולמת גם ממניעי אופנה בלבד.

"ארצות הברית תהיה לבושה כמו הדודה העשירה שלך" היה אחד המסרים שנכתבו בטוויטר כאשר הוצגו המדים האמריקאיים למשחקים. "ניו יורק טיימס" הגדיר אותם "ראויים לבהייה, אם לא למדליות". לורנס סקלוסמן, עורך בלוג אופנה, אמר כי "זה כמו ללבוש את כיכר טיימס. בהתראה קצרה, סבתי תוכל לסרוג משהו מגניב יותר". מצפון לגבול הביטו בעניין בשעשוע. ג'ון דויל כתב בטורו ב"גלוב אנד מייל": "אם אי פעם היה ספק שארה"ב היא בלגן מסובך וקנדה פשוט מגניבה, הנושא הוכרע בעניין התלבושות לסוצ'י. אוי, אמריקה, איזה בלגן, איזה כיעור".

המדים למשחקים האולימפיים כבר מזמן אינם עניין פונקציונלי בלבד. תשומת הלב הממוקדת בפרק זמן קצר מאפשרת התבלטות, מעצבים מפורסמים שמחים לקחת חלק וגם כמה ספורטאים מחפשים ייחוד כלשהו. התוצאות לעתים חריגות ונאות, ובמקרים אחרים - אפילו אם לוקחים בחשבון כי היופי הוא בעיני המתבונן - סתם מזעזעות.

"מה שאני ממש אוהבת זה שכשאני מביטה על התלבושת אני רואה את הרוח הפטריוטית. כשכולם לובשים את זה ביחד, זו הצהרה אמיצה", הצהירה שחקנית ההוקי קרח ג'ולי צ'וצילום: רויטרס

"רלף לורן" מעצבת את התלבושות האמריקאיות במשחקים האחרונים, אלא שלקראת סוצ'י נזקקה החברה לתיקון. לפני לונדון 2012 היא ספגה ביקורת נוקבת כשהתברר כי המדים שעיצבה מיוצרים בסין - חשיפה שאף הובילה לחקיקת־נגד בקונגרס. התלבושות של סוצ'י, מדגישים בחברה, יוצרו לחלוטין בארה"ב. הבעיה היא שהחליפות הייצוגיות שיוצרו למען טקסי הפתיחה והסיום מתעקשות לדחוף את העניין לגרון, עם מעיל וכובע שמפוצצים בסמלים אמריקאיים - לא רק הדגל, כי אם שלל "כוכבים ופסים" לצדו.

"מה שאני ממש אוהבת זה שכשאני מביטה על התלבושת אני רואה את הרוח הפטריוטית. כשכולם לובשים את זה ביחד, זו הצהרה אמיצה", הצהירה שחקנית ההוקי קרח ג'ולי צ'ו. ובכן, בהחלט צריך אומץ כדי ללבוש את זה. גם זאק פאריזי, כוכב ההוקי, הביע התלהבות אחרי שהיה מהספורטאים שנבחרו לדגמן את החליפה. עם קצת מזל, היתה זו הפעם הראשונה והאחרונה שילבש אותה, שכן נבחרת ההוקי תגיע לסוצ'י אחרי טקס הפתיחה ותעזוב לפני טקס הסיום.

לדברי פאריזי, רבים שאלו כיצד יוכלו להשיג את הסווטשירט. התשובה: דולרים, והרבה. מחירה עומד על לא פחות מ־598 דולר. המגפיים עולים 395 דולר ואפילו פריט פשוט כמו חגורה מגיע ל־75 דולר. ביגוד חורפי אינו דבר זול. העלות של 26 הפריטים המרכיבים את התלבושות של המשלחת של קזחסטן - לרבות בגדי אימון, צעיפים ומשקפי שמש - מוערכת ב־2,300 דולר.

המדים הגרמניים, שחלקם העליון הרעשני כולל את צבעי דגל הגאווה, הובילו להשערות כי מדובר במחאה על גישת השלטונות ברוסיה להומוסקסואלים. הגרמנים הכחישוצילום: רויטרס

התלבושות הקזחיות, בצבעי צהוב, כחול ולבן, סולידיות הרבה יותר, אך לא נטולות ייחוד. מופיעים עליהן מוטיבים כמו שוורים ונמרים המבוססים על ציורי קיר עתיקים שנמצאו במערות במדינה. על מדי קנדה ניתן למצוא טלאים עם סמלים כמו איל, הדגל הקנדי או עלה עץ האדר המופיע בו. בריטניה - אחרי הדעות החלוקות בנוגע למדים שעיצבה סטלה מקרטני ללונדון - בחרה במשהו די סטנדרטי.

גם לבלתי שגרתי יכולות להיות מעלות. לקראת ונקובר 2010 מאס שחקן הקרלינג הנורווגי כריסטופר סוויי במדים המשעממים של נבחרתו, ופנה ליצרנית האמריקאית "לאודמאות'". מה שהחברה סיפקה אכן היה צעקני - מכנסיים משובצים בצבעים אדום, כחול ולבן, שהבליטו מאוד את הנורווגים בוונקובר בלי קשר לכך שקטפו את מדליית הכסף.

טורגר נרגארד, שחקן נורווגיה, מספר כי "בהתחלה חשבתי שזה הדבר הכי מגוחך שראיתי". אלא שמאז, הפכו המכנסיים הנורווגיים על גלגוליהם השונים לתופעה בענף. "לאודמאות'" טוענת כי רבים נכנסו לאתר החברה כדי לרכוש אותם ולמכנסיים הוקדש דף פייסבוק פופולרי. סוויי אמר ל"ניו יורק טיימס" כי "זה בהחלט שינה את חיינו. לא ביום־יום, אבל בנסיעות בעולם זה לא משנה אם אנחנו מצליחים או לא, אנשים עדיין חושבים שאנו זוכים בדברים כי אנחנו תמיד בתקשורת. עבורנו, זה היה רק עניין של לחוש בנוח עם מה שאנחנו לובשים כדי לייצג את ארצנו".

טעם רע השתלט כנראה גם על מעצבי המדים הצבעוניים במיוחד של המתנדבים בסוצ'י, שאמורים "לייצג את החבלים השונים של רוסיה". הנשיא ולדימיר פוטין כבר מיהר להבהיר שלא היה לו כל קשר לעיצובצילום: אי-פי

ובכן, כנראה שבסוצ'י ירגישו הנורווגים מאוד בנוח. אחד העיצובים החדשים של מדיהם כולל לא רק מכנסיים כי אם גם חלק עליון צבעוני - זיגזג מזעזע בכחול, אדום ולבן. בקרלינג, אגב, מתלהבים מהסיפור ונשיאת האיגוד העולמי הצהירה כי "המכנסיים המטורפים האלה מיקדו עניין בענף שלנו. יהיה נורא אם כל הנבחרות ילבשו אותם, זה ייראה כמו קרקס, אבל זה סמל מסחרי של נורווגיה בלבד ואנו אוהבים את זה כך". להתלהבות הזאת לא שותף המאמן פאל טולסן, שהכריז כי "לא תראו אותי לובש אותם - אולי רק למסיבות בטעם רע".

טעם רע השתלט כנראה גם על מעצבי המדים הצבעוניים במיוחד של המתנדבים בסוצ'י, שאמורים "לייצג את החבלים השונים של רוסיה". הנשיא ולדימיר פוטין כבר מיהר להבהיר שלא היה לו כל קשר לעיצוב. המדים הגרמניים, שחלקם העליון הרעשני כולל את צבעי דגל הגאווה, הובילו להשערות כי מדובר במחאה על גישת השלטונות ברוסיה להומוסקסואלים. הגרמנים הכחישו והמעצב ווילי בוגנר טען שמדובר ב"הומאז' לאסתטיקה של משחקי 72'". "שילוב בין חזיר וייטנאמי לתוכי", הגדיר זאת העיתון "טגסצייטונג", "כמחאה פוליטית זה היה בסדר, אבל כז'קט אופנתי, זה מכוער".

תלבושות החורף מספקות למעצבים אתגרים נוספים לאור הצורך לשמור על חום גופם של הספורטאים. גם התחרויות השונות עושות את זה. "אנדר ארמור" שיתפה פעולה עם "לוקהיד מרטין" כדי לייצר ביגוד מיוחד להחלקה מהירה על הקרח. התוצר, שנקרא "מאך 39", נבחן במנהרת רוחות ואמור לסייע בהתמודדות עם התנגדות האוויר. יש שכבר תוהים אם יתגלה כבעייתי כמו חליפות השחייה שנאסרו.

נבחרת הקרלינג הנורווגית. זוועה צבעונית במיוחדצילום: אי-פי

בינתיים, מוטלים האיסורים על דברים אחרים. שוערת ההוקי ג'סי וטר רצתה שאת קסדתה ילוו משפטי מפתח מהחוקה האמריקאית והשורה "ארצם של החופשיים, ביתם של האמיצים" מההמנון. חוקת הוועד האולימפי, שאוסרת על פרסום או תעמולה על ציוד המשחקים, מנעה את הדבר ממנה.

וטר אולי לא תתבלט על הקרח בסוצ'י, אבל הקרלינג הנורווגי יבלוט גם יבלוט. בגד, מסתבר, יכול להיות אפילו גורם מדרבן. "נהדר לנצח במכנסיים הללו, אבל נורא להפסיד בהם", אומר הבארד פטרסן, שחקן הנבחרת, "החלטנו שכשאנחנו לובשים אותם, עלינו לעשות הכל כדי לנצח".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ