סוצ'י 2014: מנצח מי שנשאר שלם

גלישה בתנוחות שונות ובמהירויות גבוהות, לצד ענפי אקסטרים שצורפו עבור הקהל הצעיר, הפכו את המשחקים למסוכנים מתמיד

אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר

גם אם מניחים בצד את ענייני האבטחה, האיסור על "תעמולה הומוסקסואלית" והעיתונאים ההמומים מתנאיהם, משחקי החורף בסוצ'י יצאו לדרך כשהם בסוג של מדרון. ביום חמישי הופסק האימון במסלול הדאונהיל לנשים אחרי שלוש מתחרות בלבד, בטענה שהוא מסוכן מדי. "סלופסטייל", מקצוע דגל אולימפי חדש במסגרת ענף הסנובורדינג, עלה לכותרות מכל הסיבות הלא נכונות.

מה שהחל ביום שני שעבר עם תאונת האימונים של טורסטיין הורגמו הנורווגי, ששבר את עצם הבריח, נמשך כעבור יממה עם זעזוע מוח שנגרם לפינית מריקה אנה והגיע לשיא ברביעי עם הודעה דרמטית של שון ווייט, מהפרצופים המוכרים בספורט החורף. ווייט בעצמו כבר פגש את הצד הלא נעים של מסלול הסלופסטייל בסוצ'י כשנפגע באימון בפרק כף ידו. אחרי יממה, בחר האמריקאי לפרוש מהתחרות ולהתרכז בניסיון לזכות בזהב שלישי ברציפות ב"חצי צינור", מקצוע אחר. "הסיכון בפציעה גבוה מכדי שאהמר על המטרות האולימפית האחרות שלי", הצהיר מי שכבר שבר וסדק בערך כל עצם אפשרית.

כשזה מצליח, זה מרהיב. כשלא, המחיר עלול להיות גבוה מאוד, אולי מאי פעםצילום: אי-פי

בסוצ'י 2014 אין ענפים חדשים, אבל הוספת הסלופסטייל היא המשכו של טרנד מתמשך שעיקרו צירוף תחרויות אטרקטיביות, בעיקר מעולם האקסטרים. ענפים כמו פריסטייל וסנובורדינג נוספו למשחקי החורף בשני העשורים האחרונים וגם הורחבו לאורך השנים, במטרה ברורה לקרב קהל צעיר לאולימפיאדה הפחות פופולרית. גם סקלטון התווסף לתוכנית האולימפית, בעוד מספר התחרויות במזחלות ובלוז' צמח. ייתכן שבמקביל חלה עליה גם בדמי הביטוח.

ספורט אולימפי יכול להיות דבר מסוכן. זה נכון במשחקי הקיץ - עם ענפים כמו התעמלות, רכיבה על סוסים, הרמת משקולות ואפילו קפיצה למים - אבל על אחת כמה וכמה במשחקי החורף. "תאונות קורות בספורט שלנו כל הזמן, רק שאנשים לא מבינים את זה כי לרוב הם צופים רק באולימפיאדה", הצהיר אפולו אונו, כוכב החלקה מהירה על הקרח.

ענפי החורף יבלטו בשבועיים הקרובים בזכות גלישה והחלקה במהירויות גבוהות על שתי רגליים, במזחלות ובשכיבה עם הראש קדימה, קפיצות שונות ושלל פעלולים. כל זאת בביגוד מינימלי ועם מעט הגנה. כשזה מצליח, זה מרהיב. כשלא, המחיר עלול להיות גבוה מאוד, אולי מאי פעם. "משחקי החורף תמיד כללו ענפים מסוכנים, אבל המצב מחמיר", קבע ההיסטוריון האולימפי דייויד וולצ'ינסקי בשיחה עם "וושינגטון פוסט", "הרבה מזה קשור אולי לרצון להגביר את הרייטינג. הסיכון טוב לרייטינג, אבל לא כל כך לספורטאים".

חמישה וחצי חודשים מאז נפגע קשה בראשו בתאונת סקי, הודיע היום צוות הניהול של שומאכר כי הוא כבר לא בתרדמת ושהועבר מבית החולים בגרנובל למוסד שיקוםצילום: אי-פי

תאונת הסקי הקשה של מיכאל שומאכר הקפיצה לכותרות את הסכנות המסתתרות בשלג, אך לא צריך להיות חובבן כדי להיפגע. תשאלו את לינדסי וון, גולשת הסקי - אחת מרבים שנעדרים מסוצ'י. "אין כמעט גבול לסוג הפגיעות שעלולות להיגרם כשאתה נופל במדרון במהירות גבוהה", אומר פרופ' רואלד באר מהמרכז לחקר פציעות בבית הספר הנורווגי למדעי הספורט.

ג'יימס מולר, רופא בכיר במשלחת האמריקאית במשחקי 2010, התייחס לסיכונים שלוקחים גולשי הפריסטייל ואמר כי "הם מותחים את הגבול של מה שביכולתם לעשות. ככל שהטריק גדול יותר וככל שהוא נראה מסוכן יותר, כך הם יצברו יותר ניקוד". בזמן שאלה לפחות בוחרים את התרגילים שלהם, בענפים חורפיים אחרים - ותיקים וקלאסיים יותר - מגלים שהסיכונים נלקחו עבורם.

"אותה גבעה שהיתה כאן בתקופת הדינוזאורים מסוכנת יותר באופן טבעי", אמר ל־CNN קווין פלאנצ'ר, רופא נבחרת הסקי והסנובורדינג האמריקאית, והסביר כי מהירות המסלולים גברה. במקרים אחרים לא מדובר בפעולה של אמא טבע, אלא במעשה אנושי. המסלול ששימש את גולשי הלוז', הסקלטון והמזחלות בוונקובר 2010 עוצב כך שיהיה מהיר במיוחד. הוא אמנם זוכה מאשמה, אבל האירוע הטרגי שהתרחש בו ילווה את המשחקים לנצח: נודאר קומריטשווילי בן ה־21 נהרג שם באימון לקראת התחרות האולימפית.

שון ווייט מכריז על פרישתו מתחרות הסלופסטייל

קומריטשווילי היה ההרוג הרביעי בתולדות משחקי החורף, כולם אגב באימונים - שניים ב־1964, אחד ב־1992. במשחקי הקיץ לא מת איש כתוצאה מספורט מאז 1960 - עוד רמז לסכנה הגדולה יותר הטמונה בשלג ובקרח. רק תראו מה כולל הסלופסטייל החדש - גלישה במדרון, קפיצה על ומעל מכשולים, סיבובים של 360 מעלות וסלטות. הרמפות בסוצ'י "גבוהות עד גועל", אמר מארק מקמוריס, שב־X GAMES בחודש שעבר שבר צלע, ובינתיים כבר הספיק לזכות בארד האולימפי ברוסיה תוך שהוא סובל מכאבים.

מצב חלק ממתחרי הסנובורדינג מצביע על הסכנה הטמונה בענף: ארון בלאנק יתחרה בחצי צינור עם פגיעה בכתף, בעוד סיימון דומונט ייעדר עקב קרע ברצועה. "יש יותר מדי משתנים", מסביר דומונט, "כל צינור שונה, מזג האוויר תמיד שונה. כשמגיע תורך יקרה משהו שאינו כשורה והשאלה היא כיצד תתמודד". אלנה הייט מבקשת להבהיר: "זה לא שאנו מבצעים תרגילים מבלי לחשוב עליהם. לאדם הממוצע הדברים האלה עשויים להיראות ממש מטורפים, אבל הם לא רואים את ההליך שמושקע".

ובכל זאת, הרי התוצאות - ממש על קצה המזלג. טום האקט, רופא בנבחרת הסנובורדינג האמריקאית, ספר ב־X GAMES כשני תריסר ספורטאים שניתח במשך השנים. בטורינו 2006, למשל, שש נשים נפגעו בלוז' ומתחרה נוסף הוטס לבית חולים עם פגיעות ראש. בשנתיים האחרונות נהרגו גולש הסקי קרוס ניק זוריצ'יץ' וגולשת הפריסטייל שרה ברק. מתיאס לנזינגר איבד רגל בתאונה בתחרות גביע העולם בסקי אלפיני. קווין פירס, גולש סנובורדינג, אושפז במצב קריטי בשל פגיעות ראש קשות.

"תאונות קורות בספורט שלנו כל הזמן, רק שאנשים לא מבינים את זה כי לרוב הם צופים רק באולימפיאדה", הצהיר אפולו אונו, כוכב החלקה מהירה על הקרחצילום: אי-פי

מי שעושה את זה, כמובן, מודע לסכנה. "שם המשחק הוא תמיד להיות מהיר יותר. הספורט מהיר ולכן אנחנו שם, אנו אוהבים את זה", אמר פטריק קווין, גולש לוז' לשעבר. ג'יי.אר סלסקי, המתחרה בהחלקה מהירה, הצהיר: "אי אפשר להצליח אם אתה נכנס לזה בחשיבה שהספורט שלך מסוכן. רוב הענפים מסוכנים, אולי חוץ מקרלינג".

לא כולם כה רגועים. קייטי אולאנדר, שקריירת הסקלטון שלה כללה ארבעה ניתוחי ברך וצפייה באירועים מחרידים - פגיעות בצווואר, התרסקות עם הראש בקיר, מתחרה שמתנגשת בעובדי מסלול ושוברת את עצם הבריח - הצהירה כי "הדברים האלה מפחידים אותי כי אין לי בלמים". מיד אחר כך הוסיפה: "וזו הפעם הראשונה אי פעם שאמרתי את זה".

לקראת משחקי 1994, בתחרות קדם אולימפית בלילהאמר, החרימו המתחרות בדאונהיל מקצה אימונים בטענה שהמסלול פשוט קל מדי. כנראה שהיום איש לא חש כך. לורן רוס, הראשונה שיצאה בשבוע שעבר לאימון בדאונהיל, סיפרה שחשה "כמו בובת ניסויים". בעקבות התלונות, עבר המסלול הזה שיפוץ. גם בסלופסטייל עשו שינויים והנמיכו את הקפיצות. הסיכון אולי פחת, אבל להסיר אותו לגמרי אי אפשר וגם כך מדובר רק בשני מקצועות מתוך רבים כל כך. לא רק מדליות אפשר לספור בסוצ'י, גם פציעות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ