המדינות שלא ציפיתם לראות בסוצ'י

טוגו חיפשה נציגים בפייסבוק, בטונגה קיימו מבחנים פתוחים למקומיים ודומיניקה שלחה לסוצ'י אמריקאים בני 47 ו־48. רק אל תבנו על הצלחה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משחקים אולימפיים מתחילים ומסתיימים עם מספר מדינות זהה, זה אמור להיות ברור, אך סוצ'י 2014 כבר מספקת חידוש היסטורי. השבוע, ארבעה ימים אחרי טקס הפתיחה, צמח לפתע מספר המשתתפות במשחקים מ־88 ל־89.

מי שעקב אחרי מצעד המשלחות ביום שישי הבחין כנראה, בין שלל הארצות, בספורטאים המוזרים שצעדו ללא דגל של מדינה. היו אלה נציגי הודו, אלא שבעקבות השעיית המדינה מהוועד האולימפי הבינלאומי מאז דצמבר 2012, היא אינה רשאית להתחרות במשחקים. הופעתם על תקן של עצמאים - ללא הדגל או סמלי המדינה - היא הדרך להימנע מהענשת הספורטאים בגין סכסוך הנוגע בהתערבות ממשלתית בוועד האולימפי של הודו.

"מצעד החרפה", כינה זאת עיתון בהודו. גולש הלוז' שיבה קשוואן, שייצג את הודו בכל המשחקים מאז 1998, הודה כי "ההתלהבות שיש לי בדרך כלל בטקס הפתיחה לא היתה הפעם". ברקע גם עמד החשש כי במקרה הלא סביר שאחד משלושת ההודים במשחקים יזכה בזהב, לא יושמע ההמנון.

ברונו בנאני, הנציג של טונגה, נושא את הדגלצילום: רויטרס

השבוע, הכל השתנה. הוועד האולימפי ההודי קיים בחירות חדשות שהרחיקו מצמרתו דמויות מושחתות, והוועד הבינלאומי, שהתכוון לחכות לסוף המשחקים, הקדים את ביטול ההשעייה. הודו "הגיעה" לסוצ'י, ולקשוואן רווח. "כשהדגל ההודי לא מונף אנשים יודעים שזה בגלל שחיתות", הסביר ל"וושינגטון פוסט", "למרות שיש בעיות, הסמליות חשובה מאוד במשחקים".

הסמליות הזו היא הגורם לרצונן של מדינות רבות לקחת חלק באולימפיאדה. ההשתתפות היא אכן עקרון נעלה והוא בולט במיוחד במשחקי החורף, אליהם מגיעות ארצות נטולות נגיעה לחורף של ממש - שלא לדבר על ספורט חורפי. בהודו אין מסלול לוז' וקשוואן בכלל מתאמן בכבישים בעזרת גלגלים. בסוצ'י, שבע משלחות עושות היסטוריה חורפית - זימבבואה, דומיניקה, טוגו, מזרח טימור, טונגה, פראגוואי ומלטה.

זהו סיפור המשלב רצון להתקדם ולהיראות, לצד קצת אופורטוניזם. לכל המדינות הללו יש רק נציג או שניים, ולחלקם הגדול קשר חלקי עד רופף עם הארץ שהם מייצגים. לוק סטיין, נציג זימבבואה בסקי אלפיני, נולד אומנם במדינה, אבל בגיל שנתיים יצא עם משפחתו למסע נדודים שלקח אותו לשווייץ, צרפת, אנגליה ועתה לאוניברסיטת קולורדו. סבה של אליזה פלגרין עזב את מלטה אחרי מלחמת העולם השנייה והיא נולדה בצרפת, מה שלא ימנע ממנה להתחרות בסקי אלפיני תחת הדגל המלטזי. מתילדה־אמיבי פטיטז'אן, מנציגות טוגו, עברה בגיל שנתיים לצרפת ועמיתתה אלסיה אפי־דיפול בכלל נולדה באיטליה. יוהאן גואוט, יליד צרפת ונציג מזרח טימור בסקי אלפיני, הוא בן לאם שעזבה את המדינה בילדותה לפני פלישת אינדונזיה.

צפו כיצד הגיעה מזרח טימור לסוצ'י:

אלא שהעובדה שלא נולדת או גדלת במקום מסוים לא בהכרח מנתקת אותך ממנו, וגואוט זועם כשמעלים בפניו את האפשרות שבחר לייצג את מזרח טימור כי לא היה משתחל למשלחת הצרפתית. "הייתי בן שמונה כשאמרתי להוריי שיום אחד אייצג את מזרח טימור באולימפיאדה", סיפר ל"גלובל פוסט". פלגרין הצרפתייה/מלטזית מדברת על חשיבות השורשים. ג'וליה מרינו, שנולדה בפראגוואי ואומצה כתינוקת ידי זוג אמריקאי, היא פשוט גולשת פריסטייל טובה שהיתה יכולה לייצג את ארה"ב, "אבל אז חשבתי על משמעות האולימפיאדה עבורי, על כך שנולדתי בפראגוואי ושאני רוצה לייצג את ארץ הולדתי".

עבור חלק מהספורטאים הללו, הרצון לייצג מדינות נטולות ספורט חורף עבר במכשולים חריגים. רק בגלל מרינו הצטרפו בכלל הפראגוואים להתאחדות הסקי הבינלאומית. גואוט הוא הפעיל היחיד בהתאחדות הסקי של מזרח טימור, אותה הקים בעצמו. "עדיין קשה להסביר בטימור מה אני עושה", סיפר ל"פראנס 24", "המלה 'סקי' לא קיימת בניב המקומי. אנשים לא יודעים שזה ספורט ובעיתונות קוראים לזה 'החלקה על השלג'".

די ברור כי אילו גדלו במדינות אותן הן מייצגים, הספורטאים הללו לא היו מגיעים לספורט חורף - אבל יש מקרים חריגים. ב־2009 החליטה נסיכת טונגה שארצה - בעלת מדליית כסף היסטורית באיגרוף ממשחקי הקיץ - זקוקה לייצוג חורפי. בעזרת איזבל ברשינסקי, גולשת לוז' לשעבר מגרמניה, קיימו במדינה אודישנים למקומיים שאינם קשורים לענף, עד שנבחר נציג טונגה הראשון למשחקי החורף - פואהמה סמי.

מי שיחפש את השם הזה בסוצ'י, לא ימצא. כחלק מהסידור בזמנו, נקבע שהנציג הנבחר ישנה את שמו לברונו בנאני, כשמה של חברת ביגוד תחתון שובבה בגרמניה, לשם טריק שיווקי. בחמש השנים שחלפו הועברה ביקורת על הפעלול ותומאס באך, כיום נשיא הוועד האולימפי, אף אמר כי "זה בטעם רע, זה יותר מדי ולא קשור לשיווק הולם".

הולם או לא, זה עבד. בנאני, המכונה "הקוקוס המעופף", בילה את רוב זמנו בשנים האחרונות באימונים בגרמניה, והשתפר. את ונקובר 2010 החמיץ כשנפצע בתחרות האחרונה ולא העפיל, אבל לסוצ'י הגיע וסיים במקום ה־32 בלוז'. מי שדיבר לפני חמש שנים על רצונו לייצג את ארצו אינו יודע אם ידבוק בספורט, אבל בשמו החדש הוא דובק כי "הוא עשה עבורי היסטוריה".

שיבה קשוואן. "ההתלהבות שיש לי בדרך כלל בטקס הפתיחה לא היתה הפעם"צילום: אי–פי

להיסטוריה תפקיד משמעותי בנחישותן של המדינות הללו להתחרות. רבות מדברות על השפעת הופעתה של נבחרת המזחלות הג'מייקנית במשחקי 88'. טוגו, בעלת מדליית ארד במשחקי הקיץ בקאנו, חיפשה נציגים בפייסבוק וכך הגיעה לפטיטז'אן. "ג'מייקה פרצה את הדרך. אני רוצה להראות שספורט חורף לא שמור רק לאנשים במדינות מפותחות", אומרת גולשת הקרוס קאנטרי, שעדיין ממומנת על ידי הוריה.

נציגי דומיניקה מממנים את עצמם, וזו לא בעיה. הרי הקשר בין המדינה לבין בני הזוג האמריקאים גארי ואנג'ליקה די סילבסטרי נובע מהיותם אמידים. הם לא נולדו בדומיניקה ואין להם שורשים במדינת הקריביים, אך ביקרו בה כתיירים וגם סייעו בהקמת בתי חולים לילדים. כאות תודה, זכו לאזרחות.

בשנה שעברה, כשבוועד האולימפי פנו לדומיניקה ושאלו אם יש לה מישהו לשלוח לסוצ'י, פנו רשויות הספורט במדינה לדי סילבסטרים, גולשי קרוס קאנטרי חצי מקצוענים בני 47 ו־48. "בהתחלה היססנו לעבור מתחביב למחויבות מלאה, אבל חשבתי 'שיהיה, זו הזדמנות'", מספר די סילבסטרי. לדבריו, המארגנים בתחרויות המוקדמות בהן הופיעו נדהמו לראות את השניים בין כל המתחרים הצעירים.

להישגים כבירים בסוצ'י אין טעם לצפות. בזכות רצון הוועד האולימפי להעניק ייצוג למדינות חדשות או קטנות, רוב הספורטאים הללו עברו מסלול קל יותר בדרך להשגת הכרטיס. גם כך, הם עבדו קשה למענו, טסו לתחרויות ואינם חשים שמלאכתם הסתיימה עם הגעתם לסוצ'י.

"אפריקה בדמך, ואני עדיין מרגיש מחובר מאוד לזימבבואה", מסביר סטיין. גואוט מספר כי קיבל מתושבי מזרח טימור מסרים מרגשים: "היו שאמרו כי אני כמו גיבור לאומי". התחרות שלו צפויה להיות משודרת על מסך ענק בעיר הבירה. "אני רוצה להראות שיש במזרח טימור יותר ממלחמה", הצהיר, "אני רוצה לשים אותה על המפה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ