שיא עולם חדש בקפיצה במוט לרנו לאבילני

הצרפתי קפץ לגובה 6.16 מ' בתחרות בדונייצק - שיפור של סנטימטר לשיאו האגדי של סרגיי בובקה מ-1993. "אני עוד באוויר", צייץ בהתרגשות

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

שיאי העולם של סרגיי בובקה בקפיצה במוט, 6.14 מטר בשדה ו־6.15 מטר באולם, נחשבו בלתי נגישים כמעט - לפחות בתקופתנו. שיאים אמנם נועדו להישבר, אבל מעט קופצים הצליחו לעבור את גבול ששת המטרים ונראה היה ששנים ארוכות מאוד יעברו עד ששמו של בובקה הגדול יימחק מרשימת שיאי העולם. אחרי הכל, שני השיאים שלו החזיקו מעמד יותר משני עשורים.

אם יש מישהו שהיווה איום כלשהו היה זה רנו לאבילני, הצרפתי בן ה־27, שהפך בשנים האחרונות לקופץ הבכיר בעולם. שיאו האישי בשדה הוא 6.04 מטר בלבד, אבל רק לפני שבועיים קבע האלוף האולימפי 6.08 באולם, ההישג השני בטיבו בהיסטוריה אחרי התוצאות של בובקה. לפני חודש וחצי, הוסיף "ל'אקיפ" לסיכום השנה שלו גם פרויקט של "חלומות" ל־2014 - רונאלדיניו כובש צמד בגמר גביע העולם ועוד. בשער של עיתון הספורט הצרפתי הופיע "שיא עולם" של לאבילני, 6.16 מטר. חלום באספמיה לפני חודש וחצי, אבל מסתבר שחלומות מתגשמים.


הלא ייאמן קרה השבת בתחרות באולם בדונצק, אוקראינה. שם, אגב, קבע בובקה את שיאו האחרון בפברואר 93', לפני 21 שנה. בובקה עצמו, היום חבר הוועד האולימפי, אף היה ביציע של האולם בעיר הולדתו, צפה בלאבילני עובר 6.16 מטר, מחא כפיים בנימוס וגם ירד לברך את הצרפתי. "כל הכבוד לו, הוא אתלט גדול וכבר שוחחנו על האפשרות שישבור את השיא", סיפר האוקראיני, "עבורי זה לא משנה דבר. שיאים, בסופו של דבר, נועדו להישבר". מאוחר יותר צייץ בובקה: "שמח מאוד בשביל רנו, שמח שזה קרה בעיר שלי. בראבו רנו".

לא הרבה הפריד בין ערב שגרתי להיסטורי. גובה של 6.01 מטר הצליח לאבילני לעבור רק בניסיון השלישי. אחר כך, כשהניצחון בתחרות בכיס וכמו שעשה למשל אחרי ניצחונותיו באליפות העולם באולם ב־2011 ובגמר האולימפי בלונדון ב־2012, הוא ביקש להעלות את הרף לגובה של שיא עולם, 6.16. למרבה התדהמה, עבר ואפילו בניסיון הראשון.

"שיא עולם!!!!!!!! 6.16 בניסיון ראשון!!! לא ייאמן, אני עוד באוויר", צייץ לאבילני הנרגש בחשבון הטוויטר שלו, זמן קצר אחרי שתפס את ראשו בתדהמה וחגג ארוכות. לא שהסתפק בכך. בהמשך אף ביקש להעלות את הרף לגובה 6.21 מטר, אבל לא הצליח ונפצע קלות בניסיון הראשון. לניסיון השני כבר לא הגיע. מאוחר יותר אמר לרשת טלוויזיה צרפתית: "ייקח לי זמן לחזור למציאות כי זה משהו שפשוט לא ייאמן. זה שיא עולם כל כך מיתי ועברתי אותו בניסיון הראשון מבלי לגעת בכלל ברף. אין הרבה מה להגיד, זה פשוט רגע לנצור לנצח". אחיו ולנטין אמר לטלוויזיה הצרפתית: "מה אפשר לומר, רק לראות שוב ושוב. זה קסום. חשבתי שזה יקרה. באחת הקפיצות הקודמות הוא אמר לי שהוא עומד לשבור את שיא העולם היום".

רשימת הישגיו של לאבילני ארוכה ומגוונת. במקביל לאכזבות מסוימות באליפויות עולם - כסף במוסקווה 2013, ארד בדגו 2011 ובברלין 2009 - הוא זכה באליפות העולם באולם (2012), פעמיים באליפות אירופה (2010, 2012), פעמיים באליפות אירופה באולם (2011, 2013) וכמובן במשחקים האולימפיים. לזכותו גם ארבע שנים ברציפות בהן הוכתר לאלוף ליגת היהלום בקפיצה במוט.

למען הסר ספק שהתעורר השבת לאור העובדה שהשיא באולם טוב מהשיא בשדה, צריך להבהיר כי השיא של לאבילני הינו השיא האבסולוטי. תיקון בחוקה שנקבע לפני כמה שנים אומר - ובהיגיון רב - כי במקצועות הקפיצה שיא עולם שנקבע באולם והוא טוב יותר מהשיא בשדה, נחשב לשיא העולם הן באולם והן בכלל. עכשיו נשאר רק להתרגל: לא בובקה, לאבילני.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ