אורי טלשיר
עוזי דן

אולגה לנסקי שברה היום (שבת) את השיא הישראלי בריצת 100 מטר לנשים, אחרי 42 שנה בהן נדמה היה ששמה של אסתר רוט-שחמורוב לא יזוז לעולם מראש הטבלה. במסגרת תחרות בהדר יוסף, קבעה לנסקי בת ה-21 זמן של 11.42 שניות, שלוש מאיות מהר יותר מהתוצאה שהשיגה רוט-שחמורוב על המסלול באולימפיאדת מינכן 1972.

"אני מאוד שמחה, גם אני לא האמנתי בהתחלה", סיפרה השיאנית הטרייה, "האמת שלא ציפיתי לתוצאה כזו וזה הפתיע אותי. אמרתי לעצמי 'תחרות ראשונה של העונה, נרוץ בשביל הכיף'. פשוט רצתי ולא חשבתי שאני בדרך לתוצאה כזו, חשבתי שזה יהיה בסביבות 11.70 שניות, ופתאום וואו, לזה לא ציפיתי. זה שיא שהחזיק המון שנים ומאוד רציתי לשבור אותו, חשבתי שזה יקרה בשנה שעברה ולא יצא לי. אני חושבת שאסתר שמחה".

הרבה זמן מדברים עלייך כתקווה הבאה של האתלטיקה על המסלול. השיא הזה משחרר לחץ מעול הציפיות?
"אני עושה את מה שאני צריכה, מתאמנת קשה ומקווה שאתקדם. אני רוצה להראות את המקסימום באליפות אירופה לבוגרות".

לנסקי, היום. ריעננה את ספר השיאיםצילום: טיבור יגר

במאי 2002 קבעה אירנה לנסקי, אמה של אולגה, זמן של 12.90 שניות בריצה ל-100 מטר משוכות, ושיפרה בשלוש מאיות את השיא שקבעה שחמורוב באולימפיאדת מונטריאול 1976. 12 שנים אחרי, בתה של לנסקי מנשלת את השיאנית האגדית מעוד שיא היסטורי.

"כל הזמן מנסים להתקשר אלי, אני רואה שזה מאורע", מחייכת רוט-שחמורוב, שלפני שלושה ימים חגגה 62. "זה השיא העתיק ביותר שלי, אני חשבתי שהשיא ב-100 משוכות יישמר יותר זמן כי הוא יותר איכותי ביחס לעולם. ריצת 100 מטר זה היה כבר יותר שיא פסיכולוגי, כי להמון בנות היתה שאיפה לשבור אותו והן לא הצליחו, כולל אירנה. להחזיק שיא במשך 42 שנה זה באמת מעל ומעבר, אני לא יודעת אם יש עוד מדינות בעולם עם שיא שלא נשבר כל כך הרבה זמן. כל אליפות ישראל זו השאלה שהיתה נשאלת".

בליל של תחושות חלפו בראשה של רוט-שחמורוב כאשר קיבלה את העדכון על ניפוץ השיא שקבעה באולימפיאדת מינכן, רגע לפני שמחבלים שבו את בני הערובה הישראלים והאתלטית פרשה מהמשך המשחקים. "יש פה שני היבטים, אישי ולאומי", היא מחדדת, "בהיבט הלאומי זה לא נשמע טוב שלא מתקדמים ועדיין מדברים על השיאים שלי. שיא טבעו שישברו אותו. נכון שאתה נקשר אליו – בכל זאת, 42 שנה - אבל גם מבין שצריך לשחרר ולהמשיך קדימה. אני זוכרת ששאלו את סרגיי בובקה על התחושה שלו אחרי ששברו את השיא העולמי מול עיניו. יש פה עניין רכושני, אי אפשר לבטל את זה, אבל ברגע שאני מעבירה את זה לעניין הלאומי אז זה בסדר. אם האתלטים מקבלים כותרות דרכי אז כבר עשיתי את שלי", היא צוחקת.


מה עבד לאולגה שלא הצליח לאתלטיות האחרות ב-42 השנים שחלפו?
"קודם כל אני מאחלת לה הרבה מזל טוב. אני מכירה אותה מגיל צעיר, עוד כשהשתתפה בתחרויות בתי הספר. ראיתי את ההתמדה שלה כל השנים, והיה ברור שזה יבוא ממנה. היא אותתה על זה עם התוצאה המצוינת שקבעה בריצת 60 מטר השנה. הרבה בנות ישראליות נשברות באמצע ועוברות לתחומים אחרים, אבל אצל אולגה ואירנה הספורט הוא אורח חיים. הכל עניין של מנטליות, של המקום ממנו הן באו. כמובן שאולגה היא גם כשרונית, זה הרי בגנים שלה".

עוזי דן, מר שווה בדיקה, בדק את הסוגייה שהעלתה רוט-שחמורוב לגבי גילו העתיק של השיא שלה. ובכן, השיא הקמבודי ב-100 מטר נשים נקבע ממש באותו יום (1.9.72 כמה דקות אחרי השיא של רוט-שחמורוב), ולמרות זמנו החלש (12.72 ש') הוא עדיין מחזיק מעמד. במדינה אחת השיא ב-100 נשים עתיק יותר, טאיוואן. אבל השיא של צ'י מנג מיולי 1970 הוא כה איכותי (11.22 שניות) שהיה מספיק במינכן למדליית כסף.

בין הגברים, בשלוש מדינות יש שיא ב-100 מטר שמחזיק מעד יותר זמן - של בורמה (היא מיאנמאר) מ-1969, ושל מדגסקר וטנזניה ממשחקי מקסיקו 1968. השיא של מדגסקר מאז (10.18 ש') עדיין טוב יותר מהשיא הישראלי של פורחומובסקי מ-1999.

אסתר רוט-שחמורוב. "שיא טבעו שישברו אותו" צילום: AP

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ