אורי טלשיר
אורי טלשיר

בספורט הישראלי אין רגע דל, ועל כל פסטיבל בדרך כלל מגיע מתישהו גם הסקנדל. שלושה ימים אחרי ששברה את שיאה המיתולוגי של אסתר רוט-שחמורוב ב-100 מטר, שיא שנקבע באולימפיאדת מינכן והחזיק מעמד 42 שנה, אולגה לנסקי שוב נמצאת בעין הסערה.

הבוקר (שלישי) פורסם לראשונה ב-ynet כי לנסקי לא התייצבה לבדיקת הסמים כדי לוודא שבזמן קביעת השיא לא היו בגופה חומרים אסורים. בשלב זה מתקיימת מעין מלחמת גרסאות בין אנשי הוועדה למניעת סימום בספורט – שלא הצליחו לתאם עם האצנית בדיקה שתוכיח את כשרות התוצאה – ובין לנסקי, שטוענת כי נאלצה לטוס בחופזה לאוקראינה כדי לשהות לצד סבתה החולה.

אולגה לנסקי. "המצב הבריאותי של סבתא שלי חשוב לי מכל דבר אחר"צילום: טיבור יגר

"אני מודיעה שהכל שקרים ושמועות", אמרה לנסקי ל"ספורט הארץ", "לא השתמשתי בשום חומרים אסורים, ואני מוכנה לעבור את הבדיקה ברגע שאשוב לארץ. הודיעו לי שאני צריכה להתייצב ביום שבת ב-18:30 באיצטדיון הדר יוסף לבדיקה. הסכמתי והייתי בדרך לאיצטדיון, ואז הם התקשרו אלי והודיעו שהבדיקה מבוטלת. אמרו לי: 'יש לנו בלאגן, ואנחנו לא יכולים היום'. לא חתמתי על שום מסמך כלשהו שמחייב אותי להגיע לבדיקת סמים, וזה לא מהווה שום הפרת חוק של הוועדה. בלילה הודיעו לי שסבתא שלי מאושפזת במצב קריטי בבית חולים באוקראינה, ונאלצתי לעזוב את הארץ. נכון לעכשיו, המצב הבריאותי של סבתא שלי חשוב לי מכל דבר אחר".

ואת לא חוששת שיבטלו את השיא שלך?
"הם יכולים לבטל, אני בכושר מצוין ואני אשבור אותו שוב. עכשיו הכי חשובה לי הבריאות של סבתא". 

אלא שבכירים באתלטיקה הישראלית מעלים תהיות באשר להתנהלותה של לנסקי. "מתוך 50 איש שנכחו באיצטדיון בעת שבירת השיא, אחוז גדול מהם הרים גבה כאשר נקבע השיא", מעיד אדם שנכח בהדר יוסף בשבת האחרונה, "מי שמעורה בענף הבין מיד שמדובר בתוצאה חריגה מאוד בשלב כל כך מוקדם של השנה, ודאי כשמדובר בריצה בשעות הבוקר".

הנסיבות הללו הן שהובילו את ההוועדה למניעת סימום בספורט לזמן את לנסקי לבדיקה. "לרוע מזלה, מזג האוויר היה אידיאלי - חם, יבש ועם רוח גבית, הכי טוב לריצות קצרות. אם היא לא היתה שוברת את השיא, כנראה שאף אחד לא היה בודק אותה", מציין גורם באיגוד האתלטיקה. עוד נודע כי לנסקי היתה אמורה להשתתף ביום ראשון בבוקר בתוכנית טלוויזיה, אישרה תחילה את הגעתה, אולם לבסוף לא הופיעה.

צפו בלנסקי מתראיינת לאחר קביעת השיא:

יו"ר איגוד האתלטיקה, דורון קופמן, הבהיר בההודעה רשמית: "הנסיעה של אולגה היא בניגוד מוחלט לנהלים והיא תידרש להסברים בפני בית הדין של הוועד האולימפי עם חזרתה ארצה".

כמובן שעדיין לא ברור אם לנסקי אכן ביצעה עבירה, אך לטענת מומחה בענף, אתלטים רבים בארץ ובעולם נוהגים ליטול חומרים ממריצים בתחילת השנה – הרחק מזכוכית המגדלת של התחרויות הגדולות והתקשורת, שם אכיפת השימוש בסמים הדוקה בהרבה – וכך מכשירים את עצמם לרגעי השיא של השנה. לגבי תזמון הבדיקה, אם נטלה לנסקי חומרים כגון סטרואידים אנאבוליים, ניתן לגלות את שרידיהם בגופה גם כמה שבועות לאחר מכן.

כעת נמצאים הנתונים בידיה של הוועדה למניעת הסימום, הגוף המבצע בראשותו של ד"ר ג'קי אשרוב. הוועדה אמורה לנסח דו"ח הכולל חוות דעת ולהכריע האם בוצעה כאן עבירת סימום. אם וכאשר תתקבל מסקנה כזו, יועבר הטיפול בעניין לגוף השופט, קרי בית הדין של הוועד האולימפי, שעשוי להטיל על לנסקי עונש השעייה ממושך - וכמובן לשלול ממנה את השיא הלאומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ