"אם לנסקי לקחה חומרים והיא בורחת, אז אולי היא צריכה עוד קצת זמן להתנקות"

עשרה ימים אחרי שנסעה לאוקראינה, יו"ר הוועדה למניעת סימום, ד"ר ז'ק אשרוב, עדיין לא קיבל אות חיים משיאנית ישראל הטרייה: "אנחנו צריכים לדעת מה היה ומחויבים לעשות תחקיר לפני שנחליט"

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

עשרה ימים חלפו מאז ששיפרה את השיא הישראלי בריצה ל-100 מטר ולא התייצבה לבדיקה הסמים שנקבעה לה, טרם התקבל כל מידע מוסמך בנוגע למיקומה ולמצבה הבריאותי של אולגה לנסקי. לערפול מוסיפים הדיווחים העקיפים דרך בני משפחתה וראשי אגודת מכבי ראשון לציון, אשר לפיהם מאושפזת לנסקי בבית חולים באוקראינה בשל אי אלו נסיבות רפואיות.

מי שעוד לא זכה לאיתות מכיוונה של לנסקי הוא ד"ר ז'ק אשרוב, יו"ר הוועדה למניעת סימום, שממתין לשובה של האתלטית ארצה כדי לזמן אותה לשימוע. "אין לי מושג מה קרה לגברת", אומר אשרוב ל"ספורט הארץ", "כשהיא תתייצב לשימוע ונלמד פחות או יותר מה קורה, התקנון יחייב אותנו להעמידה בפני ועדת משמעת. לאחר שהוועדה תשמע את כל הדברים, תדון בעניין ותכריע כפי שתכריע, נכתוב הכל לאיגוד האתלטיקה והוא יפעל בהתאם לפסק הדין של ועדת השימוע".

כל עוד היא לא מגיעה ארצה, לא יושלם ההליך בלעדיה?
"לא אדון אותה שלא בפניה, לפחות עד תקופה מסוימת. אחר כך נראה. אני שומע מכל מיני יודעי דבר שהיא חולה או מאושפזת, אבל אין לי שום מידע על זה ולכן אני לוקח את זה בהסתייגות מסוימת".

לנסקי. "אני לא יודע מה הולך שם, אבל אני שומע שהיא חולה אז אאחל לה רק בריאות"צילום: טיבור יגר

יש משהו שהיא יכולה להגיד שישאיר אצלה את השיא הישראלי?
"גם אחד שמודה בגניבה ועומד בפני שופט אומר את מה שיש לו להגיד, ורק אז השופט גוזר את דינו. אנחנו צריכים לדעת מה היה ומחויבים לעשות תחקיר לפני שנחליט".  

בדיעבד, העובדה שלא נערכתם לבדיקה בשבת בערב זו החמצה?
"אם היו מזמינים את הוועדה להיות נוכחת בתחרות הזו, אז לא היינו צריכים לחכות לערב. כיוון שלא עשו את זה, יש מהלך טבעי של דברים כאלה. לספורטאי לא עומדת הזכות לקבוע מתי הוא נבדק. הזכות הזו שמורה לוועדה, שהחליטה וגם תיאמה שבמקום בשעה 18:30 היא תיבדק ב-08:00, ובהתאם לכך הזימון נקבע. היא לא הגיעה, וכתבה למזכירת הוועדה הודעת טקסט בארבע בבוקר: 'מצטערת, אני לא יכולה להגיע לבדיקה כי אני טסה הלילה לסבתא שלי בחו"ל'. המזכירה התעוררה ב-07:00, ראתה את ההודעה ורק אז הודיעה לי".

מפתיע אותך שהיא או מי מבני משפחתה לא יצר קשר עם הוועדה?
"אם היא זכה ונקייה, זה מפליא אותי למה היא לא מתקשרת. אם היא לקחה חומרים והיא בורחת, אז אולי היא צריכה עוד קצת זמן להתנקות. אני לא יודע מה הולך שם, אבל אני שומע שהיא חולה אז אאחל לה רק בריאות. כשהיא תגיע לארץ, נוכל לדון בזה. זו לא איזו עבירה חמורה עד כדי כך שאני צריך לשלוח צוות הסגרה שיביאו אותה מהמקום בו היא נמצאת. אל לנו להוציא דברים מפרופורציות".

ז'ק אשרובצילום: דן קינן

מבחינת הוועדה יש מסקנות לפעמים הבאות ובכלל, למציאות של בדיקות האתלטים והספורטאים בארץ?
"אנחנו עושים שגרת בדיקות, ועצם העובדה שכולם יודעים על הבדיקות ומי שלוקח את החומרים האסורים שלו חושש מהן, מראה שאנחנו עושים את עבודתנו 24 שעות, כמו שוטרים אחרי גנבים. אני רוצה לתת לספורטאי הנקי את שדה המשחק נקי בדיוק כמוהו. אני לא רוצה שמספר 2 במירוץ יסבול כיוון שמספר 1 עבר על החוקים ולקח חומרים אסורים".

בין אם לנסקי נקייה או לא, המקרה מהווה סוג של קריאת השכמה לספורטאים אחרים, שאולי יותר חוששים עכשיו ליטול חומרים.
"הסטטיסטיקה מוכיחה שבכל פעם שנתפס מישהו, האחרים רועדים. אם שוטר תפס אותך נוהג ולא עוצר בתמרור עצור, באותו מקום אתה תעצור אחר כך תמיד. יש לזה אפקט של הרתעה, זו הסיבה שאנחנו עושים את זה. מצדי, שיהיה רעש גדול מאוד והרבה ספורטאים ישמעו על זה, המקרה הזה עשה שירות מסוים להרתעה. לי נורא טוב כשאף אחד לא לוקח סמים".    

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ