טריאתלון תל אביב לא ייקרא על שם חלל צה"ל. האיגוד: נכבד את זכרו

לאחר שפורסם ב"הארץ" כי שמו של אייל וייס הוסר מהתחרות למען חסות מסחרית וחברת "גרמין" איימה כי תבטל את המימון, הודיע איגוד הטריאתלון: בכוונתנו לקיים פעילות הנצחה במסגרת המירוץ

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

הפרסום ב"הארץ" על כוונת איגוד הטריאתלון להסיר את שמו של סא"ל אייל וייס ז"ל מטריאתלון תל אביב (שיוזנק ביום שבת, 10 במאי) ולהחליף אותו בחסות מסחרית, עורר תגובות רבות, בהן של הספונסרית של המירוץ, חברת "גרמין", משפחתו של וייס, חבריו ושלל ספורטאים וגולשים נזעמים. בעקבות כך החליטו היום (חמישי) באיגוד הטריאתלון לשנות את ההחלטה והודיעו כי "בכוונתנו לקיים גם השנה פעילות הנצחה במסגרת התחרות ולכבד את זכרו של סא"ל אייל וייס ז"ל". עם זאת יש לציין כי מדובר בפתרון שאינו מקובל על משפחתו שלו וייס, משום ששמו לא יוזכר בשמו של המירוץ, כפי שהיה עד כה ("טריאתלון תל אביב ע"ש סא"ל אייל וייס").

לאחר שגולשים רבים התלוננו בפני חברת "גרמין", נותנת החסות של התחרות, כולל תגובות זועמות במיוחד בדף הפייסבוק של "גרמין ישראל". ביום רביעי החליטה החברה לשגר מכתב בהול לראשי האיגוד ומנכ"ל חברת "כפיים", המפיקה את האירוע, בבקשה לכלול את שמו של וייס בתחרות.

"אנו רואים בכך חשיבות עליונה", נכתב מטעם "גרמין", "ההחלטה הסופית בידיכם ואנו מצפים כי תמצאו דרך כבר השנה להנציח את שמו של וייס ז"ל באופן ראוי במסגרת התחרות, כפי שהיה בעבר. במידה ובקשה זו לא תענה בחיוב על ידכם, נושא חסות 'גרמין' על טריאתלון תל אביב בשנים הבאות כלל לא יעלה על הפרק". 

הבוקר (חמישי), פנתה גם משפחתו של אייל וייס לאיגוד הטריאתלון, בדרישה להשבת המצב לקדמותו. "שיתוף הפעולה בין האיגוד לבין המשפחה היה מלא. אירוע הטריאתלון הלך וגדל מדי שנה כך שכיום משתתפים בו למעלה מ-1,000 ספורטאים, ואנו רואים בכך הצלחה משותפת", נכתב בפנייתם. "לדאבוננו, בשנה שעברה וללא כל התראה מוקדמת, הודעתם לנו כי החל מהשנה יחדל טריאתלון תל אביב להיקרא על שם אייל. הדבר כאב לנו מאוד. מפאת כבודו של אייל מצאנו לנכון מחד שלא לצאת למאבק באיגוד אתו חיינו בשיתוף פעולה פורה, ומאידך שלא להתפשר ולקרוא למקצה בודד בתחרות כולה על שמו של אייל". 

"רצוננו הוא שטריאתלון תל אביב ימשיך להיקרא על שמו של אייל, כפי שהיה ב-12 השנים האחרונות. זאת, לאור מפעל ההנצחה שבו הושקעו לב ונשמה למעלה מעשור על ידי המשפחה וחבריה לקיים אירוע זה, ועל פי התחייבות האיגוד אשר ניתנה לפני כ-12 שנה, אותה יש לקיים".

לאחר הלחצים, החליטו באיגוד הטריאתלון לשנות את החלטתם הראשונית ושוב ולהנציח את וייס, אך לא על ידי הוספת שמו לשם המירוץ, כפי שהיה בעבר. "בשבוע האחרון פורסם כי איגוד הטריאתלון הישראלי החליט להסיר את שמו של סא"ל אייל וייס ז"ל מטריאתלון תל אביב", נמסר בהודעה הרשמית, "מאז אותו פרסום נשמעו קולות רבים כנגד איגוד הטריאתלון הישראלי והחלטתו. עד היום נמנע האיגוד מלהגיב להאשמות, ההשמצות וההכפשות שספג, בשל רגישות העניין ובשל רצונו לכבד את זכרו של סא"ל אייל וייס ז"ל ואת משפחת וייס. איגוד הטריאתלון סבר כי אין זה נכון להגיב או להתעמת עם אותן האשמות בפומבי מתוך כבוד ורגישות לנושא.

"אין ספק כי הנושא הוא כפצע הפתוח בלב המשפחה ובליבו של הציבור הישראלי, כולל קהילת ספורטאי הטריאתלון. באופן טבעי ומתוך הזדהות עם נושא זה, עשינו כל מאמץ להתנהל באופן זהיר ועדין. איגוד הטריאתלון הישראלי מוקיר ומעריך את פועלה של משפחת וייס למען טריאתלון תל אביב. איגוד הטריאתלון הישראלי מחויב למטרותיו, מטרות העמותה הנמצאות בתקנונה ובהן קידום ספורט הטריאתלון בישראל, קיום תחרויות ברחבי הארץ והפקת תחרויות טריאתלון בינלאומיות בישראל. בכוונתנו, גם השנה, לקיים פעילות הנצחה במסגרת התחרות ולכבד את זכרו של סא"ל אייל וייס ז"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ