אולגה לנסקי תועמד לדין בגין עבירת סימום

האתלטית ששברה את השיא הישראלי ב-100 מטר התייצבה בוועדה למניעת סימום בספורט, שקבעה: עלי לעמוד בפני בית הדין

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

בסיומו של שימוע שנמשך כמעט שעתיים בבניין הוועד האולימפי, נקבע כי ביומיים הקרובים תחליט הוועדה למניעת סימום בראשות ד"ר ז'ק אשרוב האם להעמיד לדין את אולגה לנסקי. האתלטית, ששברה בחודש שעבר את השיא הלאומי המיתולוגי בריצה ל-100 מטר אך לא התייצבה לבדיקת הסמים שתכשיר את התוצאה, הגיעה בצהריים לשימוע בליווי אמה, אירנה לנסקי, ונכנסה לחדר הישיבות בו נכחו מלבד אשרוב, שני חברי ועדת השימוע, איציק אפרים ודודי בר, וכן אייל יפה, עורך דינה של לנסקי.

טרם התקבלה החלטה סופית ורשמית, אך כרגע מסתמן בפירוש שהוועדה תחליט להעמיד את לנסקי לדין בגין עבירת סימום, שיכולה להתרחש בשני מקרים – או שנמצאו שרידי חומרים אסורים אצל הספורטאי או שהוא לא הופיע לבדיקה, והמקרה של לנסקי מתאים לתסריט השני.

אולגה לנסקי, בכניסה לדיון המשמעתי, הבוקרצילום: אורי טלשיר

בסיום הדיון, לנסקי בת ה-21 סירבה לשוחח עם התקשורת ומי שדברר אותה מול המיקרופונים היה עורך דינה. "פגישת שימוע נוספת לא תהיה, יהיו עוד בירורים שחברי הוועדה יבצעו", אמר יפה, "אנחנו תמיד אופטימיים, נחכה בסבלנות. אנחנו יודעים את האמת שלנו. אולגה לא השתמשה ולא התחמקה משום בדיקה, היו נסיבות מיוחדות שאילצו אותה לנסוע. מבחינה חוקית טהורה, היא יכולה להשתתף בתחרות בחו"ל. אין לה שום השעייה או הרחקה, אבל יש גם עניין של מראית עין ונבדוק את זה. הצגנו את כל הטיעונים והמסמכים שרצינו".

מנגד, ד"ר אשרוב הציג עמדה אחרת לגבי סוגיית השתתפותה של לנסקי בתחרות שתתקיים בהולנד בסוף השבוע הקרוב. "היא לא יכולה להתחרות בהולנד", אמר ראש הוועדה, "היא נמצאת בהליך משמעתי ואני חושב שזה לא נאה ולא טוב לנסוע". לגבי השימוע עצמו, הוסיף אשרוב: "עורך הדין שלה נשא המון דברים ועשה את עבודתו נאמנה, אבל אנחנו צריכים לעבור על כל החומר. היו שם מכתבים לגבי האשפוז של הסבתא ושל אולגה. ועדת השימוע תחליט האם היא תועמד לדין ביומיים הקרובים, ואם זה יקרה היא תועמד לדין בשבוע הבא".

כאמור, כרגע נראה כי לנסקי אכן תועמד לדין בגין עבירת סימום, משום לא התייצבה לבדיקה שנקבעה לה לאחר השיא. את ההליך יבצע בית הדין המשמעתי לענייני סימום בישראל, שכפוך לוועדה למניעת סימום.

כשנשאל האם הוא מאמין לדבריה של לנסקי, אמר אשרוב: "אני לא יודע, אני לא בוחן כליות ולב, אלא מנסה להתרשם מכל הדברים ביחד. היא נראית בחורה סופר על הכיפאק ואני מקווה שהיא עדיין תהיה ספורטאית שתוכל לייצג אותנו בכל מקום ותביא לנו הרבה הישגים. כפי שאמרתי בזמנו, בישראל נולדה גיבורה ונבדוק את זה, אסור לפגוע בגיבורה. היא עושה רושם של גיבורה, נראה אם היא עשתה את זה ביושר".   

ההחלטה
למחרת (רביעי), החליטה הוועדה למניעת סימום בראשות ד"ר ז'ק אשרוב, להעמיד לדין משמעתי את אולגה לנסקי, שלא התייצבה לבדיקת הסמים אחרי שקבעה את השיא הישראלי ב-100 מטר לפני כחודש. למעשה, מבחינת חברי הוועדה, עבירת סימום בוצעה כבר בעצם אי התייצבותה לבדיקה. בשבוע הבא תופיע לנסקי בפני בית הדין לענייני סימום, אך מועד הדיון טרם נקבע סופית בשל חג השבועות.

"לשמוע על ההחלטה מהתקשורת זה רק חלק מההתנהלות הקלוקלת של הוועדה", אמר אייל יפה, עורך דינה של לנסקי, "אני לא קיבלתי שום הודעה על החלטה. אנחנו מכבדים את ההחלטה, אבל היא שגויה ואינה הולמת את הטיעונים והמסמכים שהצגנו בפני הוועדה, שהוכיחו כי אולגה לא התחמקה משום בדיקה. נתייצב בפני בית הדין ונטען את כל הטיעונים. אנחנו בטוחים שבית הדין יזכה בסופו של דבר את לנסקי".

נכון לעכשיו, עושה רושם ששיאה של לנסקי, אותו ניפצה אחרי 42 שנה, ישלל ממנה ויוחזר לאסתר רוט-שחמורוב. עיקר המאבק של נציגיה יהיה למזער את עונש ההשעייה שצפוי לה בבית הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ