גביע דייויס

דודי סלע ניצח את קרלוס ברלוק, 1-1 מול ארגנטינה

3-6, 7-6, 2-6, 2-6 למחבט הבכיר של ישראל, שאיזן את ההפסד המוקדם של בר בוצר ללאונרדו מאייר. הערב: רם וארליך בזוגות

אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר

כמו לא מעט מפגשי דייויס בעבר, עלה דודי סלע למשטח כדי להשאיר את ישראל בחיים. המחבט הבכיר (84 בעולם) לא אכזב ואחרי 3 שעות ו-20 דקות גבר 3-6, 7-6 (5), 2-6, 2-6 על קרלוס ברלוק (67) כדי להשוות ל-1-1 את ההתמודדות בפלורידה על מקום בבית העליון.

במצב של 1-2 לסלע במערכה הראשונה החל לרדת גשם חזק, שהשהה את המשחק ביותר משעה. מההפסקה חזר הישראלי מפוקס מאוד. כשהוביל 2-3, חזר מ-40-0 ושבר את ברלוק כדי לעלות ל-2-4. סלע השתחרר והחל לתזז את הארגנטיני במיומנות, לעיתים מצד לצד ולעיתים קינח בדרופ שוט אלגנטי. אחוזי ההגשה הראשונה שלו היו די נמוכים, אולם הוא היה מדויק וחד יותר בנקודות החשובות וידע לנעול את המערכה הראשונה על 3-6.

סלע משך את המומנטום לטייק השני, שבר את ברלוק פעמיים וטיפס ל-0-3, אלא שאז נשבר בעצמו לראשונה. ברלוק, בעידוד הקומץ הארגנטיני בטריבונה, שאב ביטחון מההתרחשות וצימק ל-3-2. עד לסיום המערכה נשף בעורפו של סלע, שבמצב של 4-5 הגיש לניצחון בסט, אולם דווקא אז יצא מאיפוס ונשבר. המערכה נגררה לשובר שוויון, שם סלע עלה ל-0-3 מהיר, אבל ברלוק חזר ל-3-4 והשלים 5-7 על מנת לאזן ל-1-1 במערכות.

במצב של 1-1 במערכה השלישית סלע כבר הוביל 0-40, אבל הסתבך במשחקון ההגשה שלו ונשבר בידי הארגנטיני. דווקא כאן ידע הישראלי להתעשת, שבר מיד בחזרה ואז ביטל את ההגשות של ברלוק פעם נוספת כדי לעלות ל-2-5. הפעם סלע לא הסתבך, השיג שבירה שלישית במערכה ונעל אותה עם 2-6. נתון מעניין הוא שבשלוש המערכות הראשונות ניצל הישראלי את כל שש אפשרויות השבירה שניקרו בדרכו.

דודי סלע. "בסוף המערכה השנייה ובתחילת השלישית הייתי מאוד עייף. פתאום הוא התחיל גם להתעייף ולעשות הרבה טעויות"צילום: באדיבות איגוד הטניס

המערכה הבאה היתה מורטת עצבים, כל שחקן שמר בציפורניים על ההגשה עד שסלע ניצל חבטת דרופ שוט לא טובה של יריבו ועלה ל-1-3. אלא שהישראלי שוב איבד ריכוז וסידר לארגנטיני שבירה עם שגיאה כפולה. ברלוק שחזר את התסריט במשחקון הבא, כשהגיש בעצמו פעמיים לרשת והעלה את סלע ל-2-4. כאן בלם הישראלי את שרשרת השבירות ועלה ל-2-5. ווינר ענק של סלע פלוס שגיאה כפולה נוספת של ברלוק השלימו 2-6 ו-1-3 לישראלי.

"המשחק הקודם מול ברלוק באליפות ארה"ב נתן לי הרבה בטחון", סיכם סלע, "זה לא היה לי קל. התחלתי ממש טוב והייתי צריך לנצח את המערכה השנייה. פתאום המשחק ברח לי, בסוף המערכה השנייה ובתחילת השלישית הייתי מאוד עייף. פתאום הוא התחיל גם להתעייף ולעשות הרבה טעויות, ואז לקחתי שוב את השליטה על המשחק. אני שמח שהצלחתי להביא את הנקודה ולהעביר את ההכרעה ליום ראשון. מאייר שחקן מצוין וזה לא יהיה קל, אבל בגביע דייויס הכל יכול לקרות".

"משחק הירואי של דודי, שהראה הרבה לב ויכולת", סיכם הקפטן הישראלי, אייל רן. "זה התחיל כמו סוג של טיול וראינו הרבה דברים יפים. המונמטום השתנה, הארגנטיני הרים את עצמו ולמרות שהוא הפסיד במערכת השנייה, דודי מצא בחוכמה ובסבלנות את הדרך לשלוט בנקודות ולקחת את המומנטום בחזרה אליו. ברגע שזה קרה הוא ממש רכב עליו והלך עד הסוף. דודי הוכיח הרבה בגרות והביא לנו נקודה מאוד חשובה".

סלע לא רק השאיר את הנבחרת הישראלית בתמונה, אלא עשה שירות טוב לאנדי רם, שיזכה לעלות היום (שבת) למשחק הפרישה במצב של 1-1, כאשר הדו קרב עדיין בשיאו ולמשחק הזוגות ישנה משמעות מכרעת. לעת עתה נראה שמי שיפגשו את רם וארליך יהיו פדריקו דלבוניס והוראסיו סבאיוס, אולם ייתכן שהקפטן הארגנטיני, מרטין חייטה, יחליט לשנות את השיבוץ.

עוד לפני המשחק של סלע, עלה בר בוצר על המגרש להופעת הדייויס הראשונה שלו. בוצר בן ה-20, המדורג במקום ה-776 בעולם, הצליח לסחוט מערכה וטיפח אשליה נעימה כאילו נבחרת הדייויס בדרך לעוד נס בלתי סביר, אך לבסוף נכנע 6-4, 3-6, 6-2, 6-1 ללאונדרו מאייר, שהוליך את ארגנטינה ליתרון 0-1 על ישראל במפגש הפלייאוף על מקום בבית העליון של גביע דייויס. 

כשחושבים על משחק בין המקום ה-25 בעולם למקום ה-776, נדמה שהוא בהכרח יבליט פערי רמות עצומים. כאילו שחקן אחד מכה בכדור עם רקטת לייזר בעוד יריבו הנחות ממנו משתמש ברוגטקה מעץ. לפער 751 המקומות הבומבסטי יש להוסיף את ההתרגשות של מי שלראשונה בחייו מייצג את המדינה ונאלץ לשחק הטוב מחמש מערכות, והנה לכם מתכון להתמודדות מאוד מוזרה על הנייר, מנוגדת לכל חוקי השוויון וההגיון.

בר בוצר, היום בפלורידהצילום: באדיבות איגוד הטניס

בסמוך להתמודדות שהועתקה לפלורידה, סיפר בוצר שעד לפני כמה שנים עוד שימש כאוסף הכדורים של חבריו הוותיקים לנבחרת. נרגש ומעט מחויך, עלה למשחק הפותח מול לאונרדו מאייר ואיבד את משחקון ההגשה הראשון. תסריטי הבייגל למיניהם לא התמששו, ובוצר הצליח לגרום למחבט הבכיר של הארגנטינאים להזיע די הרבה. הישראלי הראה שמקום 776 (אליו הידרדר בשל פציעה ממושכת) בפירוש אינו מוליד מחזה צורם או מביך, אלא חלקיקים קטנים שעליו לחדד – תנועת רגליים מהוססת, שגיאות כפולות וחוסר דיוק שהתנקזו ל-4-6 לזכות מאייר בטייק הראשון, עת רק שבירה אחת מפרידה ביניהם.

מאייר הציג אמנם חבטת כף יד קטלנית, אך גם חבטת גב יד לא יציבה. במצב של 2-3 לזכותו ביצע הארגנטינאי שלוש שגיאות כפולות ואיבד משחקון הגשה ראשון לבוצר, שידע לשבור שוב ולהמם עם ניצחון 3-6 במערכה השנייה. ביציעי פלורידה נוגן שיר הדייויס האלמותי "מי שמאמין לא מפחד", ולרגע אפשר היה לחוש את רמת השרון או את יד אליהו, פלוס כמה תקיעות בשופר.

בסט השלישי מאייר הנחית את יריבו לקרקע בעוצמה ושייט ל-2-6. בוצר הזעיק טיפול ונראה היה שגם הוא לא התאושש מהמערכה שהצליח לגרד. גם במערכה הרביעית נשבר בקלות, כשהארגנטינאי מראה ניצוצות שמזכירים במשהו את דירוגו העולמי. בוצר גילה שמעבר לחבטה זו או אחרת, דרושים גם כושר גופני ומוכנות מנטלית לתפקד בעימות של הטוב מחמש, שרבים כמוהו מעטרים את הרזומה של מאייר. בנקודת הסיום, שנייה אחרי שגבר על אחד היריבים האלמוניים שפגש בחייו, שחרר מאייר צווחה וקפץ את אגרופיו, עדות ללחץ העצום שהונח על כתפיו.  

"אני מאוכזב מכך שלא הצלחתי לנצח כי אני לא אוהב להפסיד, אבל שיחקתי מול שחקן טוב. אף פעם לא שיחקתי מול יריב ברמה כזאת, ואני חושב שהוכחתי לעצמי שאני יכול לשחק ברמות האלה", סיכם בוצר את הופעת הבכורה בנבחרת, "זו הפעם הראשונה בה לקחתי חלק במשחק של הטוב מחמש, זה דורש ממך דברים אחרים - גם פיזית וגם מנטלית. התנאים לא היו קלים. בתחילת המערכה השלישית עשיתי תנועה לא טובה ונמתח לי קצת השריר. בנוסף מאייר העלה את הרמה וברח לי. אני מאוכזב שלא הצלחתי לשמר את המומנטום מהמערכה השניה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ