כמה שעות בשבוע הקדישה שרת הספורט לספורט?

פרסום יומן הפגישות הממוחשב של לימור לבנת חושף לוח זמנים ספורטיבי מצומצם, שהתרכז בעיקר סביב ועידות זליכה ולובצקי. גורמים במשרד הספורט: נוכחות השרה לא נחוצה בכל הדיונים

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

עבור מי שחשקה נפשו בהצצה לסדר יומם של שרים בממשלת ישראל, פעלה התנועה לחופש המידע כדי לחשוף את לוח הזמנים של האישים הבכירים, לרבות יומן הפגישות הממוחשב של שרת התרבות והספורט היוצאת, לימור לבנת, כפי שהוא מופיע בדואר האלקטרוני שלה. את הבקשה הגישה הסטודנטית עפרי נץ מהקליניקה לחופש המידע בבית הספר למשפטים במסלול האקדמי המכללה למנהל. על פי הרישומים הגלויים, ניתן לראות את הסוגיות שניצבו בראש האג'נדה של לבנת כאוטוריטת הספורט הממלכתית, ובכלל להבין כמה זמן באמת הקדישה לענייני ספורט. לדו"ח המלא

בתקופה שנבדקה, שנת 2013, נראה כי יש ללבנת עוגן ספורטיבי אחד מובהק בלו"ז: פגישת עבודה באורך 60 דקות עם ראש מנהל הספורט, ד"ר אורי שפר, ועם מנכ"לית משרד התרבות והספורט, אורלי פרומן. פרט לשעה השבועית הזו, בלוח הזמנים לא ניתן לזהות עוד פגישות עבודה קבועות שעניינן ספורט.

לימור לבנת בכנסת. פגישות רבות תחת הכותרת "רפורמה בספורט"צילום: אוליבייה פיטוסי

הדפוס הזה, של פ"ע שבועי בלבד, מקבל תפנית בסוף חודש מאי של אותה שנה. בשלב זה מבצבצות ביומן של לבנת יותר ויותר פגישות שכותרתן "רפורמה בספורט", כאשר הכוונה היא בעיקר לוועדת זליכה והשינויים שהתניעה השרה יחד עם הטוטו בכדורגל הישראלי, לרבות החלפת מי שעמד בראשו, אבי לוזון

על פי היומן, ניתן למנות למעלה מ-40 שעות שהקדישה לבנת לנושא הרפורמה בכל שנת 2013, כולל פגישות עם יו"ר מועצת ההימורים צחי פישביין, או דיונים לגבי ועדת זליכה. על פי הלו"ז השנתי, ניתן לשער כי במהלך 2013 השקיעה השרה כ-140 שעות בדיונים מקצועיים כלשהם על ספורט, מהן כאמור יותר מרבע עסק ברפורמה ובספיחיה. בחישוב זה לא נכללים אירועים דוגמת מסיבות עיתונאים, ראיונות עם כלי תקשורת, נוכחות במשחקים (בעיקר של נבחרות לאומיות וקבוצתה האהודה, בית"ר ירושלים), או השקות של אי אלו יוזמות.

בין ינואר למאי הקדישה לבנת בממוצע בין שעה לשעתיים שבועיות לנושאי ספורט גרידא. בתקופת יוני-יולי, בעיקר הודות לעיסוק ברפורמה, תפח הממוצע לחמש-שש שעות בשבוע. מאוגוסט ועד סוף שנת 2013 אפשר לזהות כארבע שעות שבועיות בסוגיות ספורטיביות. עוד ניתן ללמוד מלוח הזמנים כי ב-2013 הקדישה לבנת כעשר שעות לדיונים שונים על ספורט נשים, ועוד כחמש שעות לענייני ועדת לובצקי, שאותה הקימה השרה לקביעת קריטריונים ואופן חלוקת כספי הטוטו. מספר שעות הוקדשו לתיקון חוק הסדר ההימורים בספורט, ויש גם נגיעות קלות במיוחד בסוגיות כמו תעדוף ענפי הספורט או פגישות בודדות עם אוהדים ובעלי תפקידים בכירים במוסדות הספורט.

למרות הנתונים, המעידים כי השרה לא עסקה יותר מדי בנושאים ספורטיביים, גורמים במשרד הספורט מציגים תמונה שונה. בדומה לנתונים שלא נזקפים לזכותו של שחקן בסטטיסטיקה, כך לטענתם יש בשגרת הפעילות של המשרד שלל דיונים מקצועיים ושיתופי פעולה בראשות שפר, פרומן וגורמים אחרים, בהם הנוכחות של השרה לבנת לא נחוצה. לבנת מקבלת דיווחים באשר לכל דיון, והדבר נעשה במקביל לעבודתה השוטפת. למשל, אין ביומן אזכור לדיונים של המועצה למניעת אלימות בספורט, בהם השתתפו גורמים בכירים ומעורבות השרה הגיעה רק בשלב מאוחר יותר.

במשרד מבהירים כי לבנת מתווה מדיניות וסדר עדיפויות, ופרט לעבודה השוטפת צצות התקלות שמחייבות התערבות מידית שלה – חידוש הדרכון של האתלט דונלד סאנפורד והכאוס בדרבי התל אביבי הן דוגמאות מהעת האחרונה – וכמובן לא מופיעות בלוח הזמנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ