יו"ר הוועד האולימפי: "מדליה אחת בריו תהיה הישג ראוי, המשלחת תמנה כ-40 ספורטאים"

הוועד האולימפי הישראלי פרש את משנתו וחשף את הקריטריונים שיצטרכו להשיג חברי המשלחת לאולימפיאדת ריו 2016

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

הוועד האולימפי הישראלי הציג היום (רביעי) את המתודה המקצועית שלו לקראת המשחקים בריו 2016, ובפרט את הקריטריונים שהספורטאים הישראלים יצטרכו להשיג כדי לטוס לברזיל בעוד שנה וחצי. "אנו מעריכים שהמשלחת תמנה בין 35 ל-40 ספורטאים ב-11-14 ענפים, מהם 2-3 חדשים", אמר יו"ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי, "הציפייה היא ל-8-10 גמרים, ומדליה אחת תהיה הישג ראוי לפי ההערכה המקצועית שלנו. שתי מדליות יהוו הישג יוצא דופן".

משתתפי מסיבת העיתונאים, בהם גם מנכ"ל הוועד האולימפי, גילי לוסטיג, חברת ההנהלה יעל ארד ומנהל היחידה לספורט הישגי, דני אורן, הודו כי בניגוד לקמפיינים קודמים, בהם הנהיגו כתנאי סף קריטריון ישראלי שהיה נוקשה יותר מהדרישה הבינ"ל, הפעם הוחלט כי תנאי הסף הישראלים יהיו נמוכים יותר מבעבר, ולעיתים אף זהים לאלו הבינלאומיים. עוד צוין כי אף איגוד לא ערער על הקריטריונים שהונחו בפניו.

"בעבר הטבענו את המונח קריטריונים כדי להפוך את ההגעה לאולימפיאדה למשהו קשה", סיפרה ארד, "עברו כ-25 שנים ויש בארץ תרבות ספורט הישגי, כל ספורטאי ישראלי שיוצא לתחרות גדולה רואה לנגד עיניו רק הצלחה. משלחת אולימפית לא מורכבת מתוך חמלה לעבודה הקשה של ספורטאים, אולימפיאדה זה לחזקים".

בין היתר הודגש כי הקריטריונים הבינלאומיים הפכו איכותיים יותר עם השנים, ומכאן ההחלטה להצמד אליהם באופן תכוף יותר לקראת ריו. כמו כן, סיפרו הנוכחים כי בעקבות קמפיין לונדון 2012, שהסתיים ללא מדליה ישראלית, יושמו שורה של שינויים: הושם דגש על הפן המנטלי בהיקף של מיליון שקל בשנה, עם 12 פסיכולוגים ושיטת עבודה מסודרת לספורטאים וסביבתם המקצועית; בענפים חדשים, קרי אלו בהם ישראל לא שלחה נציג למשחקים האולימפיים מאז 1996, הקריטריון הבינ"ל מספיק באופן גורף; יונהג שוב קריטריון לספורטאים צעירים, אך הפעם לא תהיה הגבלה על מספר הנציגים שיוכלו להכלל במשלחת ובמידה ויעמדו ביעדים; ההכרעה בין שני ספורטאים מאותו ענף על כרטיס בודד, למשל בין הגולשים שחר צוברי לנמרוד משיח, תסתיים בשלב מוקדם יחסית כדי שלספורטאי הזוכה בכרטיס יהיה מספיק זמן להתאושש לקראת ריו.

כצפוי, מבחינת מועמדים להישגים בולטים ציין לוסטיג כי תקוות רבות נשואות לעבר הספורטאיות – ירדן ג'רבי בג'ודו, מעין דוידוביץ' בגלישת רוח, נבחרת ההתעמלות האמנותית, האתלטית חנה קנייזבה מיננקו ועוד – שהן כרגע בעלות סיכויים גבוהים יותר בהשוואה לספורטאים הגברים. כזכור, מאז המדליה של יעל ארד ב-1992 לא הגיעה אף ספורטאית ישראל אל הפודיום האולימפי. כדי לחסום את אפשרות "הטרמפיסטים", קרי ספורטאים שיפזלו אל ישראל משום שבמולדתם המקורית אינם עומדים בתנאים, הודגש כי על מנת לייצג את המדינה בריו חובה על כל ספורטאי להתחרות עבור ישראל במשך שנה אחת לפחות טרם המשחקים בברזיל.

יגאל כרמי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ