האם טום בריידי מצטרף לרשימת הרמאים?

מסקנות הדו"ח על לחץ האוויר המופחת בכדורים מכתים את הרזומה של הקוורטרבק. עד כאן האגדה על הכוכב שעושה הכל נכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכדי לברר האם ניו אינגלנד פטריוטס הפחיתה ביודעין את לחץ האוויר בכדורי משחק גמר ה-AFC בינואר, שכרה ה-NFL עורכי דין, מומחי פיזיקה וחוקרים שחפרו כל כך עמוק, עד שנדמה היה שהם חוקרים פשע פדראלי. תוצאת עבודתם הוצגה ביום רביעי: דו"ח בן 243 עמודים, שכלל חוות דעת מדעית בת 68 עמודים. עם זאת, למען האמת, ניתן היה לתמצת הכל למשפט אחד: טום בריידי - אחד מגדולי הקוורטרבקים בכל הזמנים - הוא, בסבירות גבוהה, רמאי.

בריידי לא כונה כך באופן ישיר בדו"ח - הניסיון להשיג ראיה ישירה למעורבותו ניזוק באופן חלקי בשל סירובו לאפשר גישה להודעות הטקסט והמיילים שלו - אך החקירה אכן העלתה כי "סביר להניח שבריידי היה לכל הפחות מודע באופן כללי לפעילות הלא ראויה". בדיוק כפי שסביר להניח שהפטריוטס פשוט לא מסוגלים להתיישר לפי חוקי הליגה.

זוכרים את 2007? אז הפטריוטס ומאמנם, ביל בליצ'יק, נענשו לאחר שחבר צוות נתפס מקליט את הסימנים שהועברו לשחקני ההגנה של היריבה, ניו יורק ג'טס. בריידי הרוויח רבות מכך שידע במדויק היכן יעמוד קו ההגנה של הג'טס, אבל בליצ'יק לקח על עצמו את האשמה. הפעם, קובע הדו"ח כי בליצ'יק לא היה מודע לכל עוולה. במקום, מצאו החוקרים כי בריידי ידע ששני עובדי משק של הפטריוטרס - ג'ים מקנאלי וג'ון ייסטרמסקי - הוציאו אוויר מהכדורים לקראת גמר ה-AFC מול אינדינאפוליס בחודש ינואר.

אוהב את הכדורים שלו רכים. טום בריידיצילום: רויטרס

אמור לנו, טום בריידי, כמה זמן בדיוק, או למצער באופן כללי, נמשכה ההתנהגות הלא ראויה של הוצאת אוויר מהכדור? מקנאלי סיפק לך רמז. לפי הדו"ח, הוא כינה את עצמו "מוציא האוויר" כבר לפני תחילת העונה החולפת. כך שאם הדו"ח צודק, בריידי ידע על אותם כדורים לא חוקיים כאשר התייצב מספר ימים אחרי גמר ה-AFC במסיבת עיתונאים שכונסה בכדי להתייחס לסקנדל. מול חדר מלא בכתבים, אחז בריידי בדוכן בעוצמה כזו, עד שנדמה היה שהוא מנסה לשבור אותו בין ידיו. עד מהרה הרפה, ממש כאילו הבחין שאחיזת המוות הזו בוגדת בעצביו. "זה אותו תהליך שאני עובר כל הזמן", סיפר על האופן בו בחר את הכדורים לקראת גמר ה-AFC.

הוא נראה לא נינוח בצורה לא אופיינית, כפי שלבטח נראה כשאמר לחוקרים כי הוא אינו מכיר את שמו של מקנאלי או מודע למה שעשה עבור הקבוצה בימי המשחקים. מאוחר יותר גילו החוקרים שהטענות הללו "סותרות את הראיות", שזו דרך נחמדה לומר שבריידי שיקר.

קשה להאמין שבריידי, שמשחק בליגה מאז שנת 2000, לא יכול היה לדעת שהכדורים בהם השתמשו במשחק היו עם לחץ אוויר מופחת, ולפיכך קלים יותר לאחיזה בלילה גשום. אתלטים ברמתו הם פרפקציוניסטים שמכירים את גופם ואת הציוד הנלווה, ומוודאים כי הדברים נעשים כשורה. כך, סביר להניח, בריידי בן ה-37 מצליח לשגשג בליגה זמן כה רב. בריידי הוא מסוג האנשים שמקפידים על דיאטה קפדנית בכדי לשמור על איזון נכון ולאפשר לגופם להמשיך לעבוד בשיא המרץ. אם אתם חושבים שהוא יהיה מחושב פחות בכל הקשור למשחק עצמו, סביר להניח שאתם טועים.

בריידי במסיבת העיתונאים בה הכחיש כי ידע על הפחתת לחץ האוויר בכדורים. קשה להאמין שמי שמשחק בליגה מאז שנת 2000 לא יכול היה לדעת צילום: אי־פי

הדו"ח מכתים את הרזומה שלו, מה שכנראה יהיה קשה לעיכול עבור אוהדים רבים. מצטער, חברים. עד כאן סיפור האגדה על השחקן שנבחר בסיבוב השישי והפך לכוכב שעושה הכל נכון. קו העלילה הזה קיבל פיתול חד. מעורבותו הסבירה של בריידי בהפחתת לחץ האוויר מהכדורים אומרת שאיבד אמון בעצמו כאתלט וביכולתו להשיג את הישגיו המדהימים על בסיס כישרונו בלבד. היא מוכיחה שהו - מספר 12 של הפטריוטס - פקפק בעצמו.

החלק העצוב ביותר הוא שהסקנדל הזה יכתים את המורשת שלו. האם בריידי יכול היה להשיג את כל אותם טאצ'דאונים עם כדור מנופח כהלכה? סביר להניח. האם אי פעם נדע זאת בוודאות? כעת, ייתכן שלא. אולי בריידי - שמחזיק בשיא היארדים בפלייאוף, הקוורטרבק היחיד שהופיע בשישה סופרבולים ואחד משניים שזכו בשלושה תארי MVP במשחק הגדול - השיג את מה שהשיג בדרכי רמייה? האם שאלת היותו אחד מגדולי המשחק בכל הזמנים עומדת לדיון? סביר להניח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ