בריטניה כבשה את הטור דה פראנס

כריס פרום עלה למקום הראשון בדירוג הכללי, אך גיבור היום היה מארק קאבנדיש הוותיק, שניצח קטע מירוץ בפעם ה-26 בקריירה

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כריס פרום כבר הצטרף לאדי מרקס, יופ זוטמלק, גרג למונד ואלברטו קונטאדור ברשימת הזוכים בטור דה פראנס. היום (שישי) שוב הלך בדרכם ההיסטורית של הארבעה, אך בצורה אחרת: כמותם, נמנע הבריטי מלבישת חולצה צהובה שנפלה עליו משמים. "חוסר מזל של מישהו אינה הדרך לזכות בחולצה הצהובה", הסביר על קו הזינוק את המחווה שלו למוליך הנוטש טוני מרטין, שעבר בהצלחה ניתוח בעצם הבריח.

ודאי יהיה מי שיגיד כי בשלב זה, אולי עדיף להתרחק מהחולצה הנחשקת. הרי שני רוכבים כבר נפצעו השבוע בעודם לובשים צהוב ונאלצו לפרוש. פרום, בכל מקרה, ידע כי לא יוכל לחמוק ממנה לזמן רב. היא המתינה לו במרחק 190.5 ק"מ, בסוף הקטע השביעי.

אמנם נפילה מוקדמת של אלברטו קונטאדור - לספרדי' ככל הידוע' שלום - הזכירה שאיש אינו חסין גם בקטע מישורי ופשוט, אבל זה באמת היה יום שקט לרוכבים שדיוושו מחבל נורמנדי לבריטני. דניאל טקלהיימנוט האריתראי היה חלק מקבוצת בריחה זה היום השני ברציפות וגם השיג את הנקודה היחידה שהוענקה בקטגוריית מלך ההרים, מבטיח לעצמו לילה נוסף בחולצה המנוקדת. אחר כך, הגיע תורם של הספרינטרים במסעם האחרון אל קו הסיום.

"רציתי את זה כל כך, אני כל כך מאושר". מארק קאבנדישצילום: אי־אף־פי

עד לפני זמן לא רב היה מארק קאבנדיש מלך המאיצים הבלתי מעורער, המנוע החזק בעולם, מישהו שמנצח בכמה קטעים בכל טור. בשנים האחרונות, משהו התערער. שנה לא מוצלחת בקבוצת סקיי, טענות חוזרות ונשנות על אגרסיביות יתר וגם ספרינטרים ותיקים או חדשים שהצליחו להשאיר אותו מאחור שוב ושוב, כמו אנדרה גרייפל ומרסל קיטל. ההופעה של הבריטי אשתקד בכלל הסתיימה כבר בקטע הראשון, שהתקיים במולדתו, בגלל פציעה. רק אתמול איבד את מרטין, אחד מחבריו לקבוצה.

את כל התסכול החצין קאבנדיש היום, שעה שחצה סוף סוף את קו הסיום ראשון, מקדים את גרייפל ופטר סגאן ומשיג את ניצחונו ה-26 בטור דה פראנס – שלישי בכל הזמנים. "רציתי את זה כל כך, אני כל כך מאושר", הכריז, "אתמול שכבתי בחדר עם אשתי ובתי והיתה לי תחושה. הקבוצה שלי היתה מדורבנת. זה היה אדיר".

יום אדיר לבריטניה הסתיים כשקאבנדיש בראש הפודיום ופרום בראש הדרוג המצטבר. בונוס נוסף שקיבל סגאן עבור המקום השלישי בקטע קידם אותו עד למקום השני בדרוג המצטבר, מרחק 11 שניות מהמוביל החדש. הוא גם ממשיך להחזיק בחולצה הלבנה, השייכת לרוכב הצעיר המצטיין. רק הניצחונות ממשיכים לחמוק ממנו, אחרי שכבר הספיק לסיים שני בשלושה קטעים. קאבנדיש יכול לספר לו כי למרות התסכול, ההתמדה משתלמת.

קטע שביעי (ליבארו – פוז'ר, 190.5 ק"מ):

1. מארק קאבנדיש (בריטניה, אטיקס-קוויקסטפ) 4:27:25 שעות

2. אנדרה גרייפל (גרמניה, לוטו-סודל) זמן זהה

3. פטר סגאן (סלובקיה, טינקוף-סקסו) זמן זהה

4. ג'ון דגנקולב (גרמניה, ג'איינט-אלפסין) זמן זהה

5. אלכסנדר קריסטוף (נורווגיה, קאטושה) זמן זהה

דרוג מצטבר אחרי שבעה קטעים:

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 26:40:51 שעות

2. פטר סגאן (סלובקיה, טינקוף-סקסו) + 11 שניות

3. טיג'יי ואן גארדרן (ארה"ב, BMC) + 13 שניות

4. טוני גאלופן (צרפת, לוטו-סודל) + 26 שניות

5. גרג ואן אברמאט (בלגיה, BMC) + 28 שניות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ