היום שבו כנראה הוכרע הטור דה פראנס

בדרך לניצחון בקטע העשירי והראשון בפירנאים, הפגין כריס פרום דומיננטיות אדירה והגדיל אף יותר את הפער מהדולקים אחריו. ריצ'י פורט תפס את החולצה המנוקדת

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

וינצ'נזו ניבאלי היה הרוכב הבכיר הראשון שנשאר מאחור, עשרה ק"מ לסיום. שלושה ק"מ אחר כך הצטרף אליו אלברטו קונטאדור, רגליו מתקשות לדווש במעלה קול דה סודה. נאירו קינטאנה עוד נאבק, אולם חמישה ק"מ מהפסגה גם הוא כבר לא עמד בקצב. בזמן שכל יריביו נשרכים הרחק מאחור בדרך לפסגה שגובהה מעל 1,600 מטר, כריס פרום היה הרבה מעל כולם, כמעט בעננים.

סיום הקטע הראשון בפירנאים – טיפוס מפרך באורך 15.3 ק"מ ובשיפוע ממוצע של 7.4% - תמיד סומן כרגע שבו יתחיל להתבהר הפער בין הטובים לטובים ביותר; במקום זאת, ייתכן שזה היום שבו הוכרע הטור דה פראנס, לפחות בכל הנוגע להתמודדות על חולצה הצהובה. אלו לא רק הפערים שיצר פרום בדרך לניצחון בקטע העשירי, אלא הדומיננטיות האדירה שהפגין. אף אחד לא הצליח להתקרב אליו. ובהיעדר תאונה, ספק אם מישהו עוד יצליח. "לא האמנתי כשביקשתי מהבחורים לדחוף קצת קדימה ושמענו במכשיר הקשר שהשמות הגדולים נותרו מאחור", סיפר פרום ל-ITV, "זה היה מהלך מהסרטים מצד הקבוצה. לא ייאמן".‎

ביום הבסטיליה הצרפתי, היתה החגיגה הגדולה של קבוצת סקיי הבריטית. ריצ'י פורט סיים שני, וילבש מחר את החולצה המנוקדת של מלך ההרים מאחר שפרום מוביל גם בקטגוריה הזו. במקביל, הודקה החולצה הצהובה לגופו של פרום. תוך קטע אחד הצליח להגדיל את יתרונו על פני טיג'יי ואן גארדרן ב-2:40 דקות, מעמידו על 2:52 דקות. את יריביו העיקריים האחרים הוא כבר בקושי רואה. קינטאנה? 3:09 דקות. קונטאדור? 4:04 דקות. ניבאלי? כמעט שבע דקות; אפשר כבר לומר האלוף היוצא.

קונטאדור אמנם איבד אתמול את איוון באסו – נכס אדיר כרוכב מסייע – לאחר שאובחן כחולה בסרטן האשכים, ואסטנה של ניבאלי נותרה ללא לארס בום בגלל מחלה, אבל הם לא היו משנים הרבה. אולי הטור הזה מסכם את העונה החלשה של האיטלקי, אולי הוא מדגיש את הסיכון שלקח הספרדי בהשתתפותו בג'ירו ד'איטליה. מה שבטוח, הוא מבהיר את עליונותו של פרום בעת הזו. אלוף 2013 בדרך הבטוחה לזכייה שנייה.

קטע עשירי (טארבה – לה פייר סן מרטן, 167 ק"מ)
1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 4:22:07 שעות
2. ריצ'י פורט (אוסטרליה, סקיי) + 59 שניות
3. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 1:04 דקות
4. רוברט חסינק (הולנד, לוטו) + 1:33 דקות
5. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 2:01 דקות

דרוג מצטבר אחרי עשרה קטעים
1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 35:56:09 שעות
2. טיג'יי ואן גארדרן (ארה"ב, BMC)י+ 2:52
3. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 3:09 דקות
4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 4:01 דקות
5. גארנט תומאס (בריטניה, סקיי) + 4:03 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ