72 השניות שיפרידו בינינו

נאירו קינטאנה קיזז כמעט שתי דקות בתוך יומיים, אבל זה לא הספיק. אחרי ששרד גם את הטיפוס באלפ דואז, כריסטופר פרום על סף זכייה בטור דה פראנס

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

התהילה בטור דה פראנס היא אישית, אבל הדרך אליה עוברת בעבודה קבוצתית. "כריס פרום נגד נאירו קינטאנה" היתה הכותרת לקטע ה-20 והלפני אחרון היום (שבת). רוב הזמן, זה היה הרבה יותר מכך. מצד אחד, קינטאנה ואלחנדרו ולוורדה - רוכבי קבוצת מוביסטאר והמדורגים 3-2; מנגד, פרום וכל רוכב של סקיי שיוכל לעמוד בקצב ולהיות שם בשבילו.

לרוב היו שם שניים כאלה - ואוט פולס וריצ'י פורט. פרום הזדקק לשניהם, לנוכח ההתקפות המשולבות של ולוורדה וקינטאנה. זו שיזמו השניים בטיפוס בקול דה לה קרואה דה פר לא החזיקה מעמד, אך עזרה להחליש את פרום לפני ההגעה ל-21 הפיתולים של אלפ דואז - הטיפוס הסימבולי כל כך, והאחרון של השנה. קינטאנה החל עם שתי התקפות משלו, לפני שולוורדה הצליח סוף סוף לברוח לחבורה המובילה, מוביל גם את הקולומביאני הרחק מפרום.

מכאן ואילך דיבר השעון. יממה אחרי שקיזז 32 שניות מיתרונו של פרום, הסתער קינטאנה על 2:38 הדקות הנותרות. 10 שניות, 20 שניות, 30 שניות, דקה, דקה ורבע. הפער בין קינטאנה לפרום בקטע היומי צמח בהדרגה, במקביל לצמצום ההפרש הכולל. אולי אם היו שם עוד כמה קילומטרים, זה היה מסתיים אחרת. בפשטות, הטיפוס נגמר לפני היתרון של פרום, מעמיד את הפער ביניהם על 72 שניות בלבד. תוך יומיים קיזז קינטאנה כמעט שתי דקות. וזה לא הספיק.

מחר, אם כך, יוכל ללגום פרום שמפניה בדרך לפריז, ב-109 הקילומטרים האחרונים. הקשה מכל מאחוריו, הטוב ביותר לפניו. בפעם השנייה בקריירה, והשנייה תוך שלוש שנים, ממתין ראש דוכן המנצחים בשאנז אליזה לבריטי בן ה-30, שגם יוכתר למלך ההרים. "ברגעים מסוימים היה קשה להאמין שאחזיק מעמד", אמר היום. באופן אירוני, הופעתו באלפים – לעומת הניצחון הגדול בפירנאים בשבוע שעבר – דווקא תעזור לתדמיתו אל מול כל ההתקפות והחשדות בנוגע לכשרות ניצחונו. מסתבר שהוא אנושי.

שאיפתו של האלוף היוצא וינצ'נזו ניבאלי לחטוף את המקום השלישי בפודיום, נגוזה מעט אחרי תחילת הטיפוס באלפ דואז, כשבעיה מכנית עיכבה אותו בזמן הכי גרוע. את דוכן המנצחים ישלימו קינטאנה ו-ולוורדה, ששמר על המקום השלישי למרות שנחלש בסיום הקטע. אלברטו קונטאדור יסתפק השנה בזכייה בג'ירו ד'איטליה ובמקום החמישי בטור, הרחק מאחורי המובילים.

צרפת, לעומת זאת, מסיימת טור מאכזב ברובו עם חיוך רחב. האלפים היו שייכים לצרפתים. יומיים אחרי רומן בארדה, ניצח גם טיבו פינו בקטע. אלכסנדר ז'נייז, צרפתי נוסף, יצא לבריחה הרפתקנית מעל 60 קילומטרים לסיום, רק כדי שבן ארצו ידביק אותו. ב-7.5 הקילומטרים האחרונים היה זה כבר מופע סולו של פינו בן ה-25. את הופעתו מאשתקד – מקום שלישי בדרוג המצטבר – הוא לא הצליח לשחזר, אך גם השנה השאיר טעם של עוד.

קטע 20 (מודאן ולפרז'וס – אלפ דואז', 110.5 ק"מ):

1. טיבו פינו (צרפת, פרנסה דה-ז'ו) 3:17:21 שעות

2. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 18 שניות

3. ריידר הז'דל (קנדה, קנונדייל-גרמין) + 41 שניות

4. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 1:38 דקות

5. כריס פרום (בריטניה, סקיי) + 1:38 דקות

דרוג מצטבר אחרי 20 קטעים:

1. כריס פרום (בריטניה, סקיי) 81:56:33 שעות

2. נאירו קינטאנה (קולומביה, מוביסטאר) + 1:12 דקות

3. אלחנדרו ולוורדה (ספרד, מוביסטאר) + 5:25 דקות

4. וינצ'נזו ניבאלי (איטליה, אסטנה) + 8:36 דקות

5. אלברטו קונטאדור (ספרד, טינקוף-סקסו) + 9:48 דקות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ