הקריטריון שהשיגה אולגה לנסקי לאולימפיאדה אינו תקין ועלול להיפסל

האצנית השיגה את הקריטריון לריו ולאליפות העולם הקרובה בריצת 200 מטר, אך כעת מתברר כי הרוח בתחרות לא נמדדה כמתחייב

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

בשבת, במסגרת תחרות במוסקבה, קבעה אולגה לנסקי תוצאה של 23.18 שניות בריצה ל-200 מטר, מה שהקנה לה מקום באליפות העולם הקרובה כמו באולימפיאדת ריו. כידוע, בריצות ל-100 ו-200 מטר חלה חובת מדידת רוח על מנת להכשיר את התוצאה. לצורך העניין, אם אצן נהנה מרוח גבית של מעל לשני מטר לשנייה, הרי שהתוצאה איננה תקנית.

בדיווח לתקשורת של איגוד האתלטיקה פורסם כי התוצאה המצוינת של לנסקי, המהווה שיפור של 22 מאיות לשיאה האישי, נקבעה עם רוח נגדית של 1.0- לשנייה. עם זאת, כעת מסתמן שבתחרות כלל לא נמדדה עוצמת הרוח, מה שהופך את התוצאה של לנסקי לבעייתית בהקשר של קריטריון אולימפי או קריטריון לאליפות העולם.

בקטע הווידאו המתעד את הריצה לא נראה מד רוח במקום שבו הוא אמור להיות ממוקם (50 מטר מקו הסיום). כמו כן, בנתונים שמפרסם איגוד האתלטיקה האירופי אודות 100 התוצאות הטובות ביותר לשנת 2015 בריצה ל-200 מטר, מופיעה התוצאה של לנסקי (במקום ה-23, אגב), כאשר תחת עמודת הרוח אין שום נתון המעיד על מדידה כלשהי.

"לא ראיתי מד רוח שניצב במקום החוקי לפי חוק 163 סעיף 10", אומר עמית נאמן, שופט אתלטיקה בדרגה אירופית, "ההגדרה היא 50 מטר מקו הגמר, ליד מסלול 1, עד שני מטר מהמסלול. ברור לפי הצילום שלא היה מד רוח בעמדה הזו". בכל האתרים לא מופיע דיווח כלשהו על רוח שנמדדה בריצה של לנסקי, אך עם זאת בתעודה שקיבלה לנסקי בעבור ההישג, מצוין שהרוח היתה בעוצמה של 1.0-.

מאיגוד האתלטיקה נמסר בתגובה: "האיגוד ממתין לפרוטוקול הרשמי שיגיע מההתאחדות הרוסית. עד אז אין לנו אלא להתייחס לתוצאה שנתקבלה ומצוינת גם בתעודה אותה קיבלה לנסקי בסיום התחרות, ובה נכתבה התוצאה הרשמית: 23.18 שניות ולידה המילים 'רוח 1.0-'". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ