תחקיר: 800 אתלטים חשודים בשימוש בסמים

חשש כי שליש מהמדליות שחולקו בשנים 2012-2001 הונחו על צווארי ספורטאים בעלי ערכי דם חשודים. "פרסום מטריד שיזעזע את יסודות האתלטיקה", הודה נשיא ווד"א

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספורט הארץ

עולם האתלטיקה נקלע החל מאתמול בלילה לסערה חדשה, בעקבות תחקיר של ה"סנדיי טיימס" וערוץ הטלוויזיה הגרמני ARD. לשני כלי התקשורת הודלפו מהתאחדות האתלטיקה הבינלאומית נתונים שעולים מ־12 אלף בדיקות דם שעברו 5,000 אתלטים בין השנים 2001 ל־2012, והופנו לבחינתם של שני מומחים. הממצאים מדאיגים.

בין השאר מצאו המומחים כי התוצאות של יותר מ־800 אתלטים מעלות חשד כבד לשימוש בחומרים אסורים. בסך הכל, שליש מהמדליות שחולקו באותן שנים בתחרויות סיבולת במשחקים האולימפיים ובאליפויות עולם — ביניהן 55 מדליות זהב — הונחו על צווארי אתלטים בעלי ערכי דם חשודים. "מעולם לא ראיתי מקבץ חריג כל כך מטריד של ערכי דם", אמר אחד המומחים, רובין פאריסוטו.

על פי הפרסום, מאף אחד מאותם ספורטאים לא נשללה המדליה גם בתקופה שחלפה מאז זכייתם. במשחקי לונדון 2012, למשל, זכו אתלטים בעלי נתונים חשודים בעשר מדליות. לרוסיה, שתחקיר מחשיד עליה פורסם כבר לפני מספר חודשים, השיעור הגבוה ביותר של מדליסטים חשודים, מעל 80%. אגב, אתלטים כמו יוסיין בולט ומו פארה, שמאמנו נחשד לאחרונה בסימום האתלטים שלו, התגלו כנקיים מחשד.

הנתונים שהשיגו כלי התקשורת שייכים להתאחדות האתלטיקה הבינלאומית, שהלינה על כך שהוצאו מרשותה "ללא הסכמה" והבטיחה לפרסם תגובה "שתשמור על הזכות לנקוט בפעולות הכרחיות כדי להגן על זכויות ההתאחדות והאתלטים שלה". קרייג רידי, נשיא הסוכנות העולמית למלחמה בחומרים אסורים בספורט (ווד"א), הודה כי מדובר בפרסום "מטריד ששוב יזעזע ברחבי העולם את היסודות של אתלטיקה נקייה" והבהיר כי הנתונים מצריכים בחינה מהירה ופעולה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ