איגוד האתלטיקה הישראלי: אולגה לנסקי תצא לאליפות העולם, על אף שלא השיגה את הקריטריון

על אף שלא נמדדה רוח בתחרות שבה השיגה את התוצאה לתחרות בבייג'ין והיא נפסלה, איגוד האתלטיקה קבע כי האצנית תצטרף למשלחת הישראלית, בכפוף לאישור ההתאחדות עולמית

אורי טלשיר
אורי טלשיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי טלשיר
אורי טלשיר

איגוד האתלטיקה הישראלי כינס מסיבת עיתונאים לקראת יציאת המשלחת לאליפות העולם בבייג'ין, שתיפתח ב-22 באוגוסט. עוד לפני תחילת האירוע, נחשף המידע המעניין מכל, לפיו החליט האיגוד בכל זאת להטיס לתחרות את אולגה לנסקי. כזכור, האצנית קבעה 23.18 שניות בריצת ה-200 מטר בירינו לפני שבועיים, אולם בדיקת "ספורט הארץ" גילתה כי בתחרות המדוברת ברוסיה כלל לא נמדדה רוח, ועל כן התוצאה לא יכולה להיות מוכרת בתור קריטריון לאליפות העולם או למשחקי ריו.

תוך שבוע, בישר איגוד האתלטיקה הרוסי באופן רשמי למקבילו הישראלי כי בתחרות אכן לא נמדדה רוח, מה שאמור לפסול את הקריטריון של לנסקי לבייג'ין ולריו. יחד עם זאת, התוצאה של לנסקי עדיין מופיעה באתר ההתאחדות העולמית (IAAF), כך שנראה כי מבחינת האיגוד הישראלי הוא רשאי להוציא אותה לבייג'ין. מנגד, ברור כי התוצאה לא תהווה קריטריון לריו 2016.

אחרי שהתקבל פרוטוקול התחרות מהאיגוד הרוסי על היעדר מדידת רוח בריצה של לנסקי, טען יו"ר האיגוד הישראלי, רפי פלד כי "כאיגוד שפועל על פי הנחיות רשמיות ותקנון ברור, משמעות הפרוטוקול היא שהתוצאה אותה קבעה לנסקי לא תוכר כקריטריון למפעלים הבינלאומיים. יחד עם זאת אני מאמין באמונה שלמה ביכולתה של האתלטית המוכשרת לשחזר את התוצאה ולקבוע אף מהירה ממנה. לאור העיכוב בקבלת הפרוטוקול הרשמי מההתאחדות הרוסית, איגוד האתלטיקה המליץ לאולגה לנסקי להיכנס למספר תחרויות בטווח הזמן הקרוב במטרה לנסות ולקבוע את הקריטריון פעם נוספת, למען הסר כל ספק אפשרי. איגוד האתלטיקה פעל וימשיך לפעול בכל עת בהתאם לחוקים ולתקנות שנקבעו על ידו על פי ההתאחדויות הבינלאומיות".

למרות הדברים הללו והעובדה שלנסקי לא הצליחה לשחזר את התוצאה מירינו, באיגוד הוחלט כאמור להוציא את לנסקי לאליפות העולם, בכפוף לאישור התאחדות האתלטיקה הבינלאומית (IAAF) ביחד עם דימה קרויטר, מרגריטה דורוז'ון, חנה קנייזבה-מיננקו ודונלד סנפורד.

כשהחלה מסיבת העיתונאים, היו"ר פלד סיפר על המיתוג החדש של האיגוד, עם סמל וסלוגן טריים, אך הנוכחים בחדר התעניינו בעיקר בנסיבות שהביאו את לנסקי לשבת בכיסא לידו, כאחת הנציגות לאליפות העולם.

"אולגה, נכון לרגע זה, נמצאת באתרים הרשמיים כאחת שעשתה את המינימום לבייג'ין וריו. אנחנו ממתינים לראות האם היא תמשיך להופיע באתרים הללו", אמר פלד, "על פניו אני לא רואה שום דבר שהוא פסול. התכתובות מראות על תחרות עם תוצאה ואני קטונתי. אנחנו רוצים להיות אירופה. את שאלת הרוח צריך להפנות להתאחדות הרוסית, ואם היא תפנה את תשומת לבנו לכך שמשהו פגום, אני הראשון שאשנה כל החלטה. ברגע שתיסגר ההרשמה ברביעי הקרוב, אם אולגה עדיין תופיע בה היא תצא בראש מורם ותביא הישגים. אסור לשבור ספורטאים, אנחנו לא משופעים באתלטים ברמתה של לנסקי ונילחם על כל ספורטאי שמביא כבוד למדינה, רק בדרכים החוקיות כמובן. זה לא אזור אפור, יש פה הישג שהושג בלי המכשור התקין, על זה אין חולק. הרוסים העבירו את כל הפרוטוקול, נמתין ונראה. כרגע מתעסקים בזה גופים טיפה יותר חזקים מהאיגוד הישראלי. התפקיד שלי הוא למנוע רעשים מהספורטאים ואני נאמן לדרכי".  

לנסקי עצמה, שלא התבטאה מאז שנחשף כי בריצה המדוברת לא נמדדה רוח, סיפרה כי "עברתי תקופה לא קלה, אבל בזכות החיזוק של האיגוד אני ממשיכה הלאה לשנה הבאה כדי להראות תוצאות טובות. הכרטיס כבר היה בידיים ופתאום לקחו לי אותו, זה מבאס ולא נעים אבל הרמתי את הראש ואמרתי שאני צריכה להתכונן לשנה הבאה".

דימה קרויטר, שביצע בחודש האחרון זינוק מטאורי והבטיח תוך זמן קצר את מקומו בבייג'ין ובריו, שיתף כי "כשהתחלנו את העונה, המטרה היתה להיות בריו. לאט לאט הצלחתי בתחרויות ופתאום הרגשתי שוב את הפחד מהיריבים שלח, זה מאוד חיזק אותי. מה  שעשיתי עכשיו זה הרבה יותר טוב מאשר בגיל 18. עכשיו אני יודע טוב מאוד איך הגעתי לתוצאות האלה וכיצד להשתפר. גמר אליפות העולם זה ריאלי. לפני חודש ישבנו פה לקראת אליפות ישראל. הסתכלתי על דונלד, חנה ומרגריטה וקינאתי בהם שהבטיחו מקום בריו. היום כשיש גם לי קריטריון אני מבין שזה כן כיף, אבל יש גם אחריות על הכתפיים. אני בא לבייג'ין כדי ליהנות, וזו פריבילגיה שאני יכול ליהנות ממנה רק השנה, כי בעונה הבאה כבר יהיו ציפיות".

חנה קנייזבה-מיננקו סיפרה כי היא בפירוש מכוונת לגמר בקפיצה המשולשת, ודונלד סנפורד לא חשף מטרה ספציפית. דורוז'ון לא נכחה במסע"ת בשל שהייתה באוקראינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ